Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego stanął pomnik Franciszka Truszkowskiego

Barbara Koś
Jeśli ów nagrobek wystawiono w roku 1820, czyli w roku śmierci Truszkowskiego, byłby to najstarszy zachowany nagrobek na cmentarzu – podkreśla Janusz Wieczorek
Jeśli ów nagrobek wystawiono w roku 1820, czyli w roku śmierci Truszkowskiego, byłby to najstarszy zachowany nagrobek na cmentarzu – podkreśla Janusz Wieczorek Barbara Koś
Nagrobek żołnierza napoleońskiego odnowiono dzięki kwestom radomian. W środę odebrał go konserwator.
Napis wykonano kursywą francuską
Napis wykonano kursywą francuską Barbara Koś

Napis wykonano kursywą francuską
(fot. Barbara Koś)

- Jeśli ów neoklasycystyczny nagrobek wystawiono w roku 1820, czyli w roku śmierci Truszkowskiego, byłby to najstarszy zachowany nagrobek na cmentarzu - podkreśla Janusz Wieczorek, członek Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza przy ulicy Limanowskiego.

Zdaniem Wieczorka, grób ufundowali towarzysze wspólnych walk toczonych pod rozkazami Napoleona.

Tak zresztą napisane jest w inskrypcji. Grób został odkryty dzięki projektowi "Epitafium 21" prowadzonym w ubiegłym roku przez młodzież pod opieką nauczycieli.

- Stan zachowania grobu był bardzo zły - przypomina Janusz Wieczorek. - Praktycznie pozostała tylko stela czyli ustawiona pionowo płyta z inskrypcją. Nagrobek był przemieszczony i zastawiony nowymi grobami. Podstawa steli była głęboko wbita w ziemię. Powierzchnia tablicy była zniszczona, inskrypcja prawie nieczytelna. Były ubytki w spoinach, na śladach po nagrobku rósł mech...Konieczna była konserwacja i lepsze wyeksponowanie zachowanego fragmentu.

Pracę wykonali fachowcy firmy Komfort.

Obecnie stela stanęła na szerokiej podstawie z piaskowca. Wmontowana owalna, czarna, marmurowa tablica otoczona ornamentem z listków zawiera inskrypcję pisana kursywą francuską :
Franciszkowi Truszkowskiemu, Kapitanowi Pułku 8-go Piechoty Liniowej byłych Wojsk Polskich, zmarłemu Dnia 1 Grudnia] 1820 Roku Officerowie tegoż Pułku Pomnik ten wystawili.

Koszt renowacji pomnika wyniósł ponad 370 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z kwesty prowadzonej przez Komitet i parafii świętego Wacława.

Franciszek Truszkowski urodził się 4.VII.1788 roku koło Siedlec był synem Antoniego i Krystyny z Drabowiczów. Od końca czerwca do 1 września 1807 roku służył w 2 kompanii 1 pułku szwoleżerów gwardii armii napoleońskiej, a następnie w 7 pułku piechoty liniowej Księstwa Warszawskiego. W randze podporucznika walczył w Hiszpanii, w ramach Dywizji Polskiej, złożonej z 4, 7 i 9 pułku Księstwa Warszawskiego. 9. IX.1812 roku awansowany na stopień porucznika. Brał udział w wyprawie Napoleona na Rosję. Uczestniczył w bitwie nad Berezyną, gdzie został ranny 28.XI.1812 roku. W lutym 1813 roku otrzymał stopień kapitana adiutanta majora. W Królestwie Polskim służył w kompanii grenadierów 1 batalionu 8 Pułku piechoty liniowej. Nie ożenił się - zmarł w wieku 32 lat 1.XII.1820 roku w Żakowicach .

Ekipa konserwatorska zaakceptowała pomnik. Mówi o nim Grzegorz Świerczyński, kierujący pracami renowacyjnymi
Ekipa konserwatorska zaakceptowała pomnik. Mówi o nim Grzegorz Świerczyński, kierujący pracami renowacyjnymi Barbara Koś

Ekipa konserwatorska zaakceptowała pomnik. Mówi o nim Grzegorz Świerczyński, kierujący pracami renowacyjnymi
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie