Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na maturę z "pewniakami"

/Ad/
Maciej Migus przygotowywał się do matury od września. Dziś rozpoczyna pisemny egzamin z języka polskiego.
Maciej Migus przygotowywał się do matury od września. Dziś rozpoczyna pisemny egzamin z języka polskiego. A. Drela

Twórczość Witolda Gombrowicza, nieszczęśliwa kobieta w literaturze polskiej, proza europejska - takich zagadnień spodziewają się maturzyści, jak wynika z przedegzaminacyjnej "giełdy". Ponad jedenaście tysięcy maturzystów w regionie radomskim rozpocznie dziś egzamin dojrzałości z języka polskiego.

Maciej Migus przygotowywał się do matury od września. Dziś rozpoczyna pisemny egzamin z języka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. Do pracy przystąpi o godzinie dziewiątej, podobnie jak około dziewięciu tysięcy jego kolegów i koleżanek w regionie radomskim.

- Do matury przygotowywałem się od września, ale od tygodnia czułem lekkie zdenerwowanie - powiedział. - Cieszę się, że mogę jeszcze zdawać maturę na starych zasadach.

W tym roku egzamin dojrzałości zdają absolwenci szkół starego typu, czyli czteroklasowych liceów i techników. Maturę zdają według takich samych zasad jak ich starsi koledzy przed kilkoma czy kilkunastoma laty. Na dzisiejszym egzaminie z języka polskiego będą mieli do wyboru kilka tematów. Ich zadaniem będzie napisanie wypracowania na jeden z nich. Jakich zagadnień spodziewają się uczniowie?

Utwory Witolda Gombrowicza, szeroko rozumiana współczesna proza europejska, kobieta nieszczęśliwa w literaturze polskiej - te hasła przewijają się najczęściej na uczniowskiej "giełdzie".

Co na to nauczyciele języka polskiego?

- Nie typuję żadnych tematów, bo z doświadczenia wiem, że bardzo rzadko te spodziewane pojawiają się na maturze - twierdzi Zbigniew Wieczorek, polonista w VI LO imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. - Swoim uczniom radziłem, aby powtórzyli materiał i nie ulegali rewelacyjnym "pewniakom", pojawiającym się w gazetach czy Internecie.

Dzień przed egzaminem z języka polskiego radomskim maturzystom dopisywały humory. Niektórzy przesyłali sobie pocztą e-mailową humorystyczne propozycje tematów. Jeden z nich brzmiał: "Andrzej Lepper - romantyk czy pozytywista".

Kiedy egzaminy?

11 maja - pisemny egzamin z języka polskiego
12 maja - pisemny egzamin z dodatkowego przedmiotu. Abiturienci mają do wyboru: matematykę, fizykę, historię, chemię, biologię, języki obce nowożytne, geografię.
Pisemne egzaminy rozpoczynają się o godz. 9 i trwają pięć godzin, czyli do 14, w szkołach młodzieżowych, a o 15.30 rozpocznie się matura w szkołach dla dorosłych.
Egzaminy ustne z języka polskiego i dodatkowych przedmiotów rozpoczną się 17 maja i zakończą do 15 czerwca.

Kto i jak pilnuje na maturze?

Abiturientów podczas egzaminu pisemnego nadzorują komisje złożone z nauczycieli danej szkoły. W gronie tym wychowawca danej klasy może zasiadać jako obserwator, wyłącznie za zgodą przewodniczącego komisji. Tylko przewodniczący komisji może chodzić po sali podczas pracy uczniów, natomiast nie wolno tego robić pozostałym członkom komisji. Podczas pracy abiturientów, w sali nie mogą znajdować się żadne osoby postronne. Jeśli ktoś ze zdających zostanie przyłapany na ściąganiu, zostaje wyproszony z sali i musi powtarzać maturę.

Ilu maturzystów?

W regionie radomskim do matury przystępuje:
9 tysięcy 84 absolwentów w szkołach młodzieżowych,
2 tysiące 290 absolwentów w szkołach dla dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie