Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Sadkowie powstanie szkoła lotnicza. Będą tu ćwiczyli cywilni piloci

Janusz Petz
Janusz Petz
List intencyjny podpisali; od lewej: Jerzy Makula, prezes LOT Crew, Dorota Dmuchowska, członek zarządu spółki i Paweł Siennicki, wiceprezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".
List intencyjny podpisali; od lewej: Jerzy Makula, prezes LOT Crew, Dorota Dmuchowska, członek zarządu spółki i Paweł Siennicki, wiceprezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Janusz Petz
Obecnie każdy praktycznie pilot samolotów wojskowych ma wpisane w swoim CV naukę w radomskiej bazie lotnictwa szkolnego. W przyszłości Radom będzie także figurował w CV pilotów samolotów cywilnych.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podpisało list intencyjny z LOT Crew, spółką zależną LOT-u, w sprawie uruchomienia w Radomiu bazy szkoleniowej dla pilotów cywilnych.

Sąsiadem Bazy będzie Port Lotniczy Warszawa - Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku, który jest obecnie budowany przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Obie jednostki będą korzystać wspólnie z pasa startowego radomskiego lotniska.

42 Baza Lotnictwa Szkolnego zajmuje się szkoleniem pilotów wojskowych, słuchaczy Szkoły Orląt w Dęblinie. Natomiast list intencyjny podpisany przez Porty Lotnicze i LOT Crew otwiera drogę do uruchomienia w Radomiu szkoły pilotażu dla pilotów cywilnych, tak więc Radom ma szansę stać się jednym z niewielu ośrodków w Europie, gdzie szkolić się będzie zarówno wojskowych, jak i cywilnych lotników. 42 Baza Lotnictwa Szkolnego zajmuje się szkoleniem pilotów wojskowych, słuchaczy Szkoły Orląt w Dęblinie.

Natomiast list intencyjny podpisany przez Porty Lotnicze i LOT Crew otwiera drogę do uruchomienia w Radomiu szkoły pilotażu dla pilotów cywilnych, tak więc Radom ma szansę stać się jednym z niewielu ośrodków w Europie, gdzie szkolić się będzie zarówno wojskowych, jak i cywilnych lotników.

List intencyjny w sprawie uruchomienia w Radomiu bazy szkoleniowej dla pilotów cywilnych podpisali wiceprezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Paweł Siennicki, a ze strony spółki LOT Crew członek zarządu spółki Dorota Dmuchowska oraz prezes Jerzy Makula.

Stała baza szkoleniowa

LOT Crew zarządza szkołą lotniczą LOT Flight Academy, która od lat zajmuje się szkoleniem pilotów cywilnych różnych statków powietrznych. List intencyjny wyraża wolę obu stron, aby w Radomiu powstał ośrodek LFA prowadzący taką samą działalność. W tym celu PPL zapewni niezbędną infrastrukturę lotniskową w celu wykonywania lotów szkolnych, a LOT Crew kadrę instruktorską.

Obie strony zakładają utworzenie w Radomiu stałej bazy szkoleniowej LOT Flight Academy.

- Współpraca ma dać korzyści obu stronom - podkreśla Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.

- My zapewnimy akademii LOT-u doskonałe warunki prowadzenia działalności szkoleniowej, w tym całodobowy dostęp do infrastruktury lotniskowej, biur, a także atrakcyjne warunki handlowe korzystania z naszych obiektów i pasa startowego. Natomiast lotnisko w Radomiu na pewno zyska na atrakcyjności dzięki obecności akademii, będzie bardziej rozpoznawalne dla pasażerów i linii lotniczych - wyjaśnia Stanisław Wojtera.

- Baza szkoleniowa LOT Flight Akademy na lotnisku w Radomiu pozwoli akademii jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Lokalizacja i dostęp do infrastruktury lotniskowej zwiększą efektywność i atrakcyjność szkolenia w naszej akademii - mówi Dorota Dmuchowska - członek zarządu spółki LOT Crew.

Prezes Portów Lotniczych zwraca również uwagę, że podpisany w Radomiu list intencyjny jest także kolejnym przykładem wielopłaszczyznowej współpracy Portów Lotniczych z naszym narodowym przewoźnikiem.

Lotnictwo po pandemii

Zakłada się, że działalność szkoleniowa w Radomiu będzie stopniowo rozszerzana do poziomu ośmiu tysięcy szkoleniowych operacji lotniczych rocznie.

Sektor komunikacji powietrznej stopniowo bowiem wychodzi z kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19 i linie lotnicze będą potrzebowały coraz więcej pilotów, tak jak to miało miejsce przed kryzysem. Wtedy odczuwalny był brak pilotów, co ograniczało przewoźnikom możliwości rozwoju. Operatorzy byli zmuszani bowiem na przykład do rezygnacji z uruchamiania nowych połączeń lub zwiększania częstotliwości na już obsługiwanych trasach. Ponadto młodsi piloci musieli zastępować starszych kolegów odchodzących na emeryturę. Dlatego na szkolenia kierowano coraz więcej kandydatów i teraz branża lotnicza spodziewa się powrotu tamtej tendencji.

Według zapewnień wojska nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w przyszłości, po uruchomieniu cywilnego portu lotniczego na Sadkowie nie mogli szkolić się piloci wojskowi. Po rozpoczęciu budowy lotniska samoloty przebazowano do Dęblina, tam obecnie pracuje spora część kadry 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, ale po zakończeniu inwestycji na Sadkowie, wszyscy wrócą do Radomia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie