Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie byłej cementowni w Wierzbicy ma powstać wielka farma fotowoltaiczna

Janusz Petz
Janusz Petz
Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie eksploatowanym niegdyś przez cementownię Wierzbica.
Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie eksploatowanym niegdyś przez cementownię Wierzbica. Lafarge/foto dron pro
Koncern Lafarge planuje wybudować w Wierzbicy na terenie byłej cementowni wielką farmę fotowoltaiczną. To część planu zastępowania konwencjonalnych źródeł energii przy produkcji cementu energią odnawialną.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Na powierzchni 48 hektarów powstanie w Wierzbicy instalacja o mocy 30 Megawat. Wygeneruje ona energię o wielkości do 10 procent zapotrzebowania energii firmy dla produkcji cementu. Powstanie farmy to krok w realizacji jednego z celów zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce. Do 2025 roku 100 procent energii firmy ma pochodzić ze źródeł odnawialnych w tym 50 procent bezpośrednio z farm fotowoltaicznych oraz produkcji energii z odzysku ciepła.

Przygotowanie inwestycji

Za realizację inwestycji odpowiedzialna będzie firma Qair Polska, która na mocy podpisanej z Lafarge umowy wydzierżawi teren 48 hektarów na 30 lat. Natomiast Lafarge będzie odbierał całość energii produkowanej z farmy. Jednocześnie strony uzgodniły, iż gwarancje pochodzenia tej zielonej energii będą przekazane przez Qair Polska spółce Lafarge. W zależności od przebiegu formalno-prawnych procedur, uruchomienie farmy nastąpi w ciągu 2-4 lat.

- Do 2030 roku cała grupa zredukuje emisję o 20 procent w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce ambicją Lafarge jest osiągnięcie 55 procent poziomu redukcji, w porównaniu do 1990 roku. Aby to osiągnąć realizujemy ambitne cele w zakresie dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju. Prowadzimy modernizację Cementowni Małogoszcz, gdzie obniżymy emisję dwutlenku węgla o 20 procent i zużycie energii o jedną trzecią. Budowa farmy fotowoltaicznej w Wierzbicy to kolejny krok do realizacji naszej ambicji w obszarze zmniejszenia emisji przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych – mówi Xavier Guesnu, prezes zarządu Lafarge w Polsce.

Powstanie instalacji na tym terenie ma być udanym przykładem udanego zagospodarowania terenów poprzemysłowych w Wierzbicy.

Krajobraz po cementowni

Cementownia Przyjaźń w Wierzbicy powstała w 1952 roku w oparciu o miejscowe kopalnie wapienia i sowiecką technologię. W 1996 właścicielem cementowni został koncern Lafarge, który 12 października 1997 wygasił piece. W tym okresie spółka zatrudniała ponad 1000 osób, a drugie tyle było zatrudniane w mniejszych lokalnych firmach współpracujących z cementownią. Już na początku lat 90 – tych było wiadomo, że cementownia bez zmodernizowanej technologii nie przeżyje na rynku. Francuzi podjęli jeszcze próbę przestawienia produkcji cementu w oparciu o spalanie tak zwanych paliw alternatywnych, ale w tej sytuacji energicznie zaprotestowali mieszkańcy.

Mówiło się wówczas, że koncern Lafarge jeszcze przez jakiś czas będzie wydobywał margiel. W 2008 powstał plan ponownego uruchomienia cementowni, a miejscowe złoża margla szacowane są jako jedne z największych w Polsce. Tymczasem inwestorzy w Polsce informują o planach budowy kolejnych, dużych farm fotowoltaicznych w Polsce. Instalacje słoneczne o dużych rozmiarach rosną na terenie Polski jak na drożdżach. Instalacja w Wierzbicy nie będzie należała do największych. Rekordowa farma, która powstanie na Pomorzu w Zwartowie będzie miała moc 203 megawatów, a jej powierzchnia będzie równa 422 boiskom piłkarskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie