Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie Iłży będą kręcone zdjęcia do filmu. To produkcja dokumentalna o Wandzie Szrajberównej

OPRAC.:
Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
Zdjęcia do filmu będą kręcone między innymi w Muzeum Regionalnym w Iłży.
Zdjęcia do filmu będą kręcone między innymi w Muzeum Regionalnym w Iłży. Miasto Iłża
Od 15 do 17 lutego w Iłży będą nagrywane sceny do filmu „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie”. Produkcja opowiada o wybitnej artystce doby dwudziestolecia międzywojennego, która dziś jest już niestety mocno zapomniana. Produkcja filmu jest wspierana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktywnie do realizacji zdjęć włączyła się też gmina Iłża.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Jednym z plenerów zdjęciowych będzie Muzeum Regionalne, które zamieni się w pracownię ceramiczną z dwudziestolecia międzywojennego. Uczennice Wandy zagrają dziewczęta z Iłży. Ponadto zdjęcia do filmu będą jeszcze realizowane w innych miejscach na terenie gminy Iłża, w tym w Izbie Pamięci Bolesława Leśmiana.

Związki Wandy Szrajberówny z Iłżą są bardzo interesujące. Tu Wanda przyjeżdżała z ramienia Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego, aby udzielać kursów dla garncarzy. Zainicjowała też powstanie pierwszej w Polsce spółdzielni garncarskiej i zorganizowała pierwszą wystawę ceramiczną w Iłży. Garncarze iłżeccy obdarzyli ją przydomkiem "Nasza Pani", co świadczy o dużym uznaniu, jakim cieszyła się w mieście nad Iłżanką.

Wiele informacji o Wandzie Szrajber zawiera książka iłżeckiego ceramika Stanisława Pastuszkiewicza "Garncarstwo w Iłży w pierwszej połowie XX wieku” napisanej w 1960 roku, a wydanej dopiero w 2018 roku. Pastuszkiewicz podaje w swoich wspomnieniach wiele unikalnych faktów na temat instruktorki z Warszawy. Wandę Szrajberównę umieścił też w kilku wierszach, jakie zamieścił w swoim dziele.

Scenariusz do filmu został napisany przez Krzysztofa Paluszyńskiego i Elżbietę Miecznikowską z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Realizacja produkcji w Iłży będzie dużym wydarzeniem dla miasta. Można ja porównać do takich produkcji filmowych, które miały miejsce w tym mieście jak „Ceramika iłżecka” Andrzeja Wajdy czy „Autobus odjeżdża 6.20” Jana Rybkowskiego. Premiera filmu odbędzie się w Sali Widowiskowo-Kinowej imienia Józefa Myszki w Iłży.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie