Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie regionu radomskiego będzie realizowany projekt Nauczyciel Przyszłości. 30 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie programu

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Oficjalnie otwarcie projektu pod nazwą "Nauczyciel Przyszłości".
Oficjalnie otwarcie projektu pod nazwą "Nauczyciel Przyszłości". Aleksandra Szymańska
W poniedziałek, 30 stycznia w siedzibie Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości odbyło się oficjalnie otwarcie projektu pod nazwą "Nauczyciel Przyszłości", który skierowany jest do kadry szkół podstawowych.

Oficjalnie otwarcie projektu "Nauczyciel Przyszłości"

W oficjalnym otwarciu projektu udział wzięli, między innymi: prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - Robert Kłosowski, poseł do Parlamentu Europejskiego - Adam Bielan, wójt Gminy Jedlińsk - Kamil Dziewierz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jedlińsku - Jacek Tuzinek oraz lider projektu specjalistka do spraw nowych technologii fundacji - Kinga Skrzek.

Celem tego programu jest rozwijanie kompetencji technicznych nauczycieli, realizujących zajęcia głównie z przedmiotów ścisłych, sztuki i tym podobnych. Pierwszy etap projektu zakłada działania próbne, które zostaną przeprowadzone na ziemi radomskiej, a spotkania odbędą się w siedzibie w Radomiu, z udziałem ekspertów fundacji.

- Projekt, o którym dzisiaj państwu chcieliśmy powiedzieć jest kolejnym projektem, który otwieramy dla społeczności lokalnej, a także dla całego regionu (...). Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie państwa pytania, począwszy od wdrażania nowych technologii, a kończąc na tym, jak w jaki sposób uzyskać nasze finansowanie (...). Dzisiaj skupiamy się na tym, żeby kształcić pracowników - mówił prezes fundacji. - Zachęcam do śledzenia tego co robimy, bo to nie jest nasze ostatnie słowo w tym temacie i na pewno jeszcze przygotujemy kolejne rozwiązania - dodał.

Pierwsze szkolenia w siedzibie Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości odbędą się już w przyszłym tygodniu. Będą one dotyczyć obsługi nowoczesnych, specjalistycznych sprzętów, które trafią do placówek oświatowych (gogli VR i drukarki 3D). Szkolenia mają zostać podzielone na trzy części w zależności od tematu. Wśród zaplanowanych modułów szkoleń znajdują się:

  • wirtualna rzeczywistość - przygotowanie gogli VR i mówienie zestawu, konfiguracja gogli VR, scenariusz przykładowej lekcji
  • druk 3D - przygotowanie drukarki 3D i pierwsze uruchomienie, podstawy modelowania 3D oraz sposoby pozyskania modeli, scenariusz przykładowej lekcji, najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązywania
  • elektronika i programowanie - omówienie zestawów mikrokontrolerów, podstawy lutowania, omówienie zestawu do programowania, podstawy programowania, scenariusz przykładowej lekcji.

Swoje poparcie dla projektu "Nauczyciel Przyszłości" wyraził także poseł do Parlamentu Europejskiego, Adam Bielan, który widzi w jego realizacji potencjał.

- Doskonale zdaję sobie sprawę, jaką wagę dla kształcenia przyszłych pokoleń Polaków mają właśnie nowoczesne technologie (...). Musimy zadbać o to, żeby młode pokolenie Polaków było wykształcone na tym samym poziomie, co młode pokolenia Niemców czy Francuzów - żeby miały taki sam dostęp zarówno do sprzętu, ale również do wiedzy. Żeby tak się stało taką wiedzę powinni musza posiadać nauczyciele, dlatego bardzo serdecznie dziękuję wszystkim pomysłodawcom, że z taką inicjatywą wyszli i bardzo się cieszę, że pierwszym miejscem, w którym się odbędzie pilotaż tej akcji jest właśnie ziemia radomska - mówił Adam Bielan.

Na inicjatywę pozytywnie zareagowały również samorządy, które chętnie odpowiadają i włączają swoje szkoły w realizację programu.

- Ma to wielki wymiar jeżeli chodzi o poznawanie, innowacje, kreowanie tego co uczniowie w szkołach podstawowych zaczynają robić na lekcjach. Przede wszystkim musimy ich właśnie zaszczepić tym, co będzie za 10-15 lat, żeby nasza młodzież nie odstawała od dzieci, które są w Unii Europejskiej - mówił wójt Gminy Jedlińsk - Kamil Dziewierz.

Przypomnijmy, że podobny projekt był już realizowany na terenie regionu radomskiego, a był nim program pod nazwą "Laboratoria Przyszłości". Wzięło w nim udział wówczas 110 placówek oświatowych z Radomia i powiatu radomskiego. Program został skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem było budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach projektu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie