Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na uprawach czyhają szkodniki. Na co zwracać uwagę na polach i w sadach?

Marzena Ślusarz
Wiosną sad należy lustrować co siedem-dziesięć dni. Dużym zagrożeniem jest parch jabłoni.
Wiosną sad należy lustrować co siedem-dziesięć dni. Dużym zagrożeniem jest parch jabłoni.
Maj to dla rolników czas bacznej kontroli wschodzących plonów. Należy lustrować uprawy rzepaku, zbóż ozimych, jarych oraz łąki i pastwiska. Sadownicy obserwują pąki.

Wiosną zadbać trzeba o wzmocnienie rozwoju roślin oraz zwiększenie ich potencjalnej produktywności. W efekcie osiągniemy lepsze plonowanie upraw i większe zbiory. Silniejsza roślina lepiej radzi sobie ze szkodnikami i chorobami.

Azot doda energii

Oziminy potrzebują zastrzyku energii, czyli nawozów, zwłaszcza azotowych. - W technologii uprawy zbóż azot w nawozach mineralnych zaleca się wysiewać przynajmniej w trzech dawkach. Pierwszą - przed ruszeniem lub w chwili ruszenia wegetacji, drugą - na początku strzelania w źdźbło, trzecią - w fazie liścia flagowego do początku kłoszenia - radzą Krystyna Chrabąszcz i Grzegorz Klusek, specjaliści ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W chwili obecnej w zbożach ozimych jesteśmy w trakcie lub już po zastosowaniu drugiej dawki azotu. Na pszenicę, pszenżyto powinna ona wynosić 40-60 kg N/ha azotu. Pamiętajmy, że na słabszych plantacjach i w rejonach z niedoborami wody stosować trzeba większą dawkę.

Od fazy końca krzewienia do fazy drugiego kolanka, można skracać źdźbła zabiegami z antywylegaczami. Natomiast od początku strzelania w źdźbło można stosować środki ochrony roślin przeciwko chorobom liści zbóż i łamliwości źdźbła zbóż ozimych. W maju dostarczamy nawozów zbożom jarym. Ale najpierw sprawdzamy, czy nie ma chorób grzybowych i szkodników. Od fazy "koniec krzewienia", poprzez początek strzelania w źdźbło sprawdzamy uprawy pod kątem chorób podstawy źdźbła i liści jęczmienia, żyta, pszenicy i pszenżyta.

Pod kukurydzę

Pod koniec kwietnia i w maju sieje się kukurydzę na ziarno i kiszonkę. To dobra pora do siewu prosa i gryki. W maju można siać też soje na nasiona, bobik na zielonkę, koniczynę perską i lucernę na zielonkę oraz lucerny na nasiona. W maju na plantacjach kukurydzy zwalczamy szkodniki, od fazy dwóch liści do fazy dziewięciu liści - ploniarkę zbożówkę, drutowce, rolnice, zachodnią korzeniową stonkę kukurydzianą. Do fazy sześciu liści można walczyć z chwastami odpowiednim herbicydem.

Chorowity rzepak

To plantacja szczególnie wrażliwa, wymagająca bacznej opieki. - Jeżeli występują chwasty rumianowate, przytulia czepna, gwiazdnica, miotła zbożowa, perz, samosiewy zbóż, niezbędne jest zastosowanie herbicydów wiosną - radzą eksperci. Jednym z najgroźniejszych szkodników w rzepaku jest chowacz brukwiaczek, który swoją aktywność i szkodliwość przejawia między innymi w kwietniu, stąd może zachodzić potrzeba zastosowania środka ochrony roślin. Dobór preparatów do ich zwalczania jest szeroki. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy występuje szkodnik i jakie jest jego nasilenie.

W maju, od fazy początku kwitnienia należy lustrować plantacje pod kątem występowania szkodników łuszczynowych, chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik oraz chorób: czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń.

Łąki też potrzebują nawozu

Stosuje się nawozy saletrzane, z azotem, co wpływa na szybki odrost runi. Roczną dawkę azotu dzieli się na tyle porcji, ile planuje się pokosów czy wypasów. Jednorazowa dawka nie powinna być większa niż 50-60 kg azotu na hektar. a

Sad w maju: uwaga na parcha

W sadach jabłoniowych i gruszowych uważamy na parcha jabłoni. - Ochrona w maju rzutuje na cały okres wegetacyjny - mówi Adam Fura, ekspert Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jeśli nie "trafimy" w odpowiedni termin, źle dobierzemy preparat, to choroba może zniszczyć plon. W sadach jabłoniowych sprawdzamy, czy nie ma mszyc, przędziorków oraz zwójkówek. Producenci owoców muszą pamiętać o niestosowaniu preparatów owadobójczych w okresie kwitnienia, ponieważ zabijamy owady zapylające.
Na drzewach grusz mogą pojawić się miodówki.

Kolejnym szkodnikiem są przędziorki. Z chorób najtrudniejszą do zwalczenia jest zaraza ogniowa. Najgroźniejsza z chorób, jaka zagraża wiśniom i czereśniom jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych oraz rak bakteryjny. Trzeba wykonać dwa zabiegi na te choroby. Po kwitnieniu musimy zwrócić uwagę na drobną plamistość liści drzew pestkowych i prowadzić systematyczną ochronę przed tą chorobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na uprawach czyhają szkodniki. Na co zwracać uwagę na polach i w sadach? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie