Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi cyfrowa rewolucja! Wielkie zmiany w telewizji!

Marcin GENCA
– Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest potrzebny specjalny dekoder – mówi Marcin Bienias ze sklepu LPelektronik w Radomiu.
– Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest potrzebny specjalny dekoder – mówi Marcin Bienias ze sklepu LPelektronik w Radomiu. Łukasz Wójcik
Mamy dla was garść informacji o tym, co czeka wszystkich telewidzów już w 2013 roku, oraz konkurs.

Uwaga, konkurs!

Razem ze sklepem LPelektronik przy ulicy Słowackiego 19 w Radomiu mamy dziś konkurs dla czytelników. Wystarczy od-powiedzieć na pytanie "co oznacza skrót DVB-T?" i o godzinie 10 wysłać odpowiedź pod adres: [email protected]. Pytanie będzie ogłoszone również o godzinie 12 na Facebooku "Echa Dnia" (www.facebook.com/echorad) - tutaj również odpowiedź trzeba przysłać pod wskazany adres mejlowy. W obu przypadkach 20 osoba spośród tych, które przyślą poprawną odpowiedź wygra dekoder do odbioru telewizji cyfrowej marki Cabletech.

Jeśli jesteś namiętnym telewidzem, to musisz wiedzieć, że wkrótce stacje przestaną nadawać sygnał, który można odbierać za pomocą zwykłych anten siatkowych. Telewizja będzie tylko cyfrowa. Można ją odbierać już dziś. W jaki sposób?
Naziemna telewizja cyfrowa, czyli Digital Video Broadcasting jest przedsięwzięciem nadawców, producentów oraz operatorów. Wkrótce w całej Europie całkowicie zastąpi telewizję analogową. Dzięki przejściu na sygnał cyfrowy stacje telewizyjne będą miały możliwość emitowania większej liczby programów, a widzowie zyskają doskonałą jakość obrazu i dźwięku.

- Telewizja cyfrowa to również szereg praktycznych funkcji, jak większa liczba programów, elektroniczny przewodnik po programach EPG, czy napisy ekranowe. Wszelkie szumy, nakładanie się czy śnieżenie obrazu nie będą już zakłócać odbioru - dodaje Michał Misztal, kierownik sklepu LPelektronik w Radomiu.

Wprowadzenie cyfrowej telewizji naziemnej, czyli Digital Video Broadcasting, odbywa się w całej Europie. To wspólne przedsięwzięcie nadawców, producentów oraz operatorów. W Polsce zmiana rozpoczęła się w 2009 i ma zakończyć się w 2013 roku.

Rafał Mostowski z Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej, producenta dekoderów DVB-T:

Rafał Mostowski z Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej, producenta dekoderów DVB-T:

- Statystyczny Kowalski nie wie praktycznie nic o zmianach w sposobie nadawania telewizji naziemnej. Trzeba się choć trochę znać, aby nie zostać nabitym w butelkę. Prosty przykład: telewizor możemy obecnie kupić w promocji nawet poniżej tysiąca złotych. Tymczasem producenci telewizorów aż do 2010 roku nie byli zobligowani do montowania w nich standardu MPEG4, potrzebnego do DBV-T. W tańszych odbiorniku jest nadal standard MPEG2, więc do oglądania będzie potrzebny dodatkowy sprzęt. Pojawiają się też dystrybutorzy, którzy sprzedają urządzenia bez wymaganych atestów i parametrów określonych polskimi przepisami i normami.

- W naszym kraju trwa to etapami, przy wykorzystaniu istniejących masztów nadawczych. Najpierw włączano testową emisję cyfrową w większych miastach, potem obejmowała ona większe obszary kraju. Jeśli dobrze pamiętam, to już w grudniu telewizyjny sygnał cyfrowy ma objąć pięć milionów gospodarstw domowych - mówi Rafał Mostowski z Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej.

Mało kto wie, że oprogramowanie do dekoderów DVB-T i same urządzenia są opracowywane... w Radomiu. Zajmuje się tym znana firma RWT, która po zmianie właściciela i statusu prawnego działa teraz jako spółka.

- Dzięki zmianie sygnału na cyfrowy właśnie bierzemy udział w wielkiej rewolucji technologicznej. Jesteśmy w tej chwili w pierwszej piątce dystrybutorów dekoderów w Polsce - mówi Rafał Mostowski. - Nasi inżynierowie projektują te urządzenia, tworzą do nich programy i opracowują ich przyszłe wersje. Przeciętny Polak ma dwa telewizory, więc zainteresowanie naszą ofertą jest olbrzymie, co bardzo nas cieszy.

Michał Misztal, kierownik sklepu LPelektronik w Radomiu również twierdzi, że wzrost sprzedaży dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej jest wyraźnie odczuwalny.
- Nie dziwi mnie to, bo dostępna obecnie telewizja nic nas nie kosztuje, a obraz i dźwięk jest o niebo lepszy niż standardowy sygnał analogowy - mówi.

Według niego, najprostsze urządzenia mają możliwość nagrywania programu po podłączeniu pendrive lub pamięci zewnętrznej do ich gniazda USB. Bardziej zaawansowane mają już wiele dodatkowych funkcji, jak PVR (nagrywanie programów i pauza), czy VOD, czyli wirtualna wypożyczalnia filmów i programów (co oferują już platformy cyfrowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie