Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Literacka Miasta Radomia 2017 - znamy nominowane książki

Barbara Koś
O nominowanych do Nagrody książkach mówiły Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Anna Spólna, członkini jury.
O nominowanych do Nagrody książkach mówiły Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Anna Spólna, członkini jury. MBP
Jury Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2017 wybrało książki nominowane do Nagrody. W czwartek ogłoszono je w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W kategorii "Książka literacka" to: Grzegorz Bartos - "Nigdzie teraz, teraz tutaj", Krzysztof Ćwikliński- "Musisz mnie wysłuchać" i Monika Sznajderman- "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna".

W kategorii "Książka naukowa/popularnonaukowa"- to: Piotr Kacprzak "Leopold Pac-Pomarnacki – ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia", Łukasz Krzyżanowski - "Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta" i Arkadiusz Kutkowski "-…jak my ich nienawidzimy. Represje sądowe po radomskim czerwcu 1976".

W nowej kategorii "Nagroda Osobna" to: Justyna Górska-Streicher - "Od obrzędu do widowiska ludowego, zwyczaje regionu radomskiego", Iwona Kaczmarska - "Szlak architektoniczny Stefana Szyllera. Prace na ziemi radomskiej" i Mieczysław Szewczuk - "Żyć sztuką. Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Malarstwo, rysunek, rzeźba, grafika, fotografia, obiekty"

Jak przypomniały Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Anna Spólna, członkini jury podczas czwartkowej konferencji w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w tym roku do Nagrody w obu kategoriach zgłoszonych zostało 45 książek: książka literacka - 24 pozycje oraz książka popularnonaukowa – 21 tytułów. W obecnej edycji, oprócz nagrody w kategoriach książka literacka i książka naukowa/popularnonaukowa, wyłoniono też najwartościowsze książki w kategorii Nagroda Osobna.

Nagrodę w tej kategorii finansuje sponsor Czesław Kruk. Wprowadzenie do Nagrody Literackiej Miasta Radomia nowej kategorii (dla książek, które trudno zakwalifikować do każdej z dwóch pierwszych kategorii) uzgodniono, za pośrednictwem dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu Sebastiana Równego, z Prezydentem Miasta Radomia.

W skład jury powołanego przez Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego weszli: dr hab. Arkadiusz Bagłajewski – przewodniczący jury, dr Adam Duszyk, Zbigniew Kruszyński, Sebastian Równy, dr Anna Spólna i Tomasz Tyczyński.

Nazwiska laureatów poznamy we wtorek, 5 grudnia, o godzinie 17 w sali koncertowej Urzędu Miasta. Każdy z laureatów otrzyma po 10 tys. złotych.

Program uroczystej gali: ogłoszenie nazwisk laureatów – przewodniczący jury dr. hab. Arkadiusz Bagłajewski, wręczenie nagrody przez prezydenta miasta Radomia, Radosława Witkowskiego a na zakończenie koncert "Boogie Street " w wykonaniu Renaty Przemyk.

Spektakl- koncert "Boogie Street" powstał w roku 2016 na deskach Teatru Starego w Lublinie. Renata Przemyk podjęła się wykonania dzieł Leonarda Cohena w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego i aranżacji pianisty Krzysztofa Herdzina. Owocem tego wydarzenia była płyta pod tym samym tytułem.

Podczas koncertu artystka zaśpiewa wszystkie piosenki z płyty, a dopełnieniem będą dodatkowe piosenki z repertuaru Cohena, takie jak "Suzanne" czy "Hallelujah" oraz piosenka z najnowszej płyty "Leaving the Table."

Bezpłatne wejściówki na koncert będzie można odbierać od 1 grudnia w sekretariacie biblioteki (przy ul. Piłsudskiego 12) oraz podczas pierwszego dnia VI Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych w dniu 5 grudnia.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Program VI Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych 5 i 6 grudnia w foyer sali koncertowej Urzędu Miasta przy ulicy Żeromskiego 53.

5 grudnia 2017r. (wtorek)

11.30 – Uroczyste otwarcie targów
12.00 – Teofil Rewoliński (1821-1899) – lekarz, społecznik, kolekcjoner, patron radomskich numizmatyków – wykład Przemysława Zięby, prezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego
14.00 – Literatura kobieca, kobiety w literaturze – spotkanie z radomskimi pisarkami: Grażyną Jeromin-Gałuszką, Izabelą Krasińską, Anną Litwinek, Ewą Podsiadły-Natorską, Teresą Opoką poprowadzi Anna Drela

6 grudnia 2017 r. (środa)

11.30 – spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2017 poprowadzi przewodniczący jury prof. Arkadiusz Bagłajewski.

Będzie można kupić nagrodzone książki, porozmawiać z autorami oraz uzyskać dedykację.
13.00 – Powroty. Radom – spotkanie z autorami antologii opowiadań pisarzy radomskich: Grzegorzem Bartosem, Grażyną Jeromin-Gałuszką, Marcinem Kępą, Zbigniewem Kruszyńskim, Anną Litwinek, Wojciechem Pestką, Ewą Podsiadły-Natorską, Sebastianem Równym poprowadzi Ewa Kołodziejczyk

Imprezy towarzyszące VI Radomskim Targom Wydawnictw Regionalnych

5 - 7 grudnia (wtorek, środa) 2017 godz. 11.00 – 17.00

Pokazy czerpania papieru
Produkcja papieru ręcznie czerpanego to dziś rzadkie i wyjątkowe zajęcie. Przez dwa dni trwania targów Firma Art-Papier każdemu zainteresowanemu zdradzi tajniki własnoręcznego wytwarzania papieru. Będzie możliwość zaznajomienia się z procesem produkcji, spróbowania własnych sił w tym zakresie, a nawet poćwiczenia sztuki kaligrafii za pomocą gęsiego pióra.

Bicie okolicznościowych żetonów
Z pomocą członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego każdy uczestnik targów będzie mógł własnoręcznie wybić okolicznościowy unikatowy żeton, upamiętniający wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2017.

KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM:
5 grudnia 2017 r. (wtorek)

Czajka Elżbieta – godz. 11.00-15.00 (stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębi)
Czarnecki Jan – godz. 12.00-13.00 (stoisko Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży)
Gierała Zenon – cały czas trwania targów (stoisko Wydawnictwa Jedność)
Jeromin-Gałuszka Grażyna – godz. 15.00-16.00 (stoisko Księgarni im. W. Gombrowicza w Radomiu)
Kępa Marcin – godz. 12.00-13.00 (stoisko Radomskiego Towarzystwa Naukowego)
Krasińska Izabela – cały czas trwania targów (stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie)
Krupa Wojciech – cały dzień (stoisko Wydawnictwa Lucky)
Litwinek Anna – cały czas trwania targów (stoisko Wydawnictwa Marruda)
Michał Sobol – godz. 13.00-14.00 (stoisko Wydawnictwa Nisza)
Podsiadły-Natorska Ewa – godz. 13.00-14.00 (stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu)
Zaręba Robert – cały czas trwania targów ( stoisko Wydawnictwa Kameleon)
Zawada Łukasz – godz. 14.00-15.00 (stoisko Wydawnictwa Nisza)

6 grudnia 2017 r. (środa)
Bartos Grzegorz – godz. 12.00-13.00 (stoisko autorskie)
Szewczuk Mieczysław – godz. 12.00-13.00 (stoisko Muzeum im. Jacka Malczewskiego)
Podlipniak Paweł – godz. 12.00-13.00 (stoisko autorskie)
Szary Adrian – godz. 13.30-14.30 (stoisko Wydawnictwa Lucky)
Równy Sebastian – godz. 14.00-14.30 (stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu)

Targi odbywają się w holu Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej (budynek Urzędu Miasta, ul. Żeromskiego 53)

Jeszcze inne wydarzenie odbędzie się we wtorek, 5 grudnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, ulica Piłsudskiego 12. To spotkanie "Twórcze pisanie"

Godz. 9.00 – Twórcze pisanie dla początkujących- jak zacząć i gdzie szukać inspiracji?

Na warsztatach będzie można poćwiczyć językową kreatywność, zabawę słowami, sprawdzać ich pojemność i siłę. Uczestnicy pod okiem profesjonalistów popracują nad stylem i formą krótkich tekstów, które powstaną na zajęciach i w przyjaznej atmosferze skonsultują swoje pomysły z osobami, które pisaniem zajmują się na co dzień. Zastanowią się też nad tym, gdzie szukać inspiracji i motywacji do pisania.

13.00 – Twórcze pisanie – jak czytać i szukać w książkach inspiracji do pisania?

Uczestnicy wspólnie odpowiedzą na pytanie, czym jest „dobra literatura”, porozmawiają o różnych gatunkach literackich, klasyce, nowościach i modach literackich. Sprawdzą, czy łatwo zostać książkowym recenzentem, podyskutują o ulubionych pisarzach, literackich hochsztaplerach i bestsellerach. Poszukają najlepszych pierwszych zdań, zakończeń i tytułów. Sprawdzą też, czy warto oceniać książkę po okładce i zobaczą, jak działa literacki recykling…

Warsztaty prowadzą: Anna Błaszkiewicz która jest socjolożką, filolożką, dziennikarką i redaktorką, współautorką poradnikowej „Książki o pisaniu”. Od 10 lat prowadzi warsztaty twórczego pisania, jest też prezeską warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat” i Aleksandra Rzążewska – psycholożka, dziennikarka i redaktorka, autorka m.in. reportaży, wywiadów, opowiadań dla dzieci, audycji radiowych. Od 10 lat prowadzi warsztaty pisarskie dla różnych grup wiekowych i indywidualne konsultacje dla piszących; jest współautorką „Książki o pisaniu”.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty twórczego czytania i pisania dla początkujących prowadzi Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Można ich dokonywać drogą mailową na adres: [email protected] (prosimy o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu) lub telefonicznie pod numerem tel.: 48 36 267 35 w.21. W warsztatach mogą wziąć udział czytelnicy zapisani do MBP w Radomiu i/lub jej filii. Zapisy do 1 grudnia.

Zobacz też: Jak wygląda praca nad książką od kulis? (Dzień Dobry TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie