Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Literacka Miasta Radomia. Nie ma głównego zwycięzcy, pozostał... niesmak (zdjęcia)

Barbara Koś
Laureatem nagrody w kategorii książki popularnonaukowej został Dariusz Kupisz, autor książki "Rody szlacheckie ziemi radomskiej".
Laureatem nagrody w kategorii książki popularnonaukowej został Dariusz Kupisz, autor książki "Rody szlacheckie ziemi radomskiej". Barbara Koś
Jury podjęło bardzo dziwną decyzję.

Nasz komentarz

Werdykt jury czyta Żaneta Nalewajk
Werdykt jury czyta Żaneta Nalewajk Barbara Koś

Werdykt jury czyta Żaneta Nalewajk
(fot. Barbara Koś)

Nasz komentarz

Wstydzę się za jury
Czegoś tak kuriozalnego jak werdykt jury odnośnie Nagrody Literackiej Miasta Radomia w kategorii książki literackiej nie słyszał chyba w życiu nikt ze zgromadzonych na sali. "Powieść Zbigniewa Kruszyńskiego "Ostatni raport" miała największe walory literackie i zdecydowanie zdystansowała rywali, dlatego uzgodniono, że w tym roku nikt nie będzie nagrodzony". To dlaczego nie nagrodzono tej książki?
Nie wiadomo. Tak jak nie wiadomo, co to znaczy, że "nie przyznano żadnej nagrody ze względów regulaminowych". Ani to, co to znaczy, że książkę Kruszyńskiego trzeba było wykluczyć ze "względów proceduralnych". Usiłujących dociec prawdy dziennikarzy Żaneta Nalewajk odsyłała do regulaminu nagrody.
Zajrzałam. Oprócz punktu mówiącego, że "Jury może odstąpić od wyłonienia laureata Nagrody w każdej kategorii" nie znalazłam nic więcej.
Do kategorii książka literacka zgłoszono 16 pozycji. Nagroda dla najlepszego wynosiła 10 tysięcy złotych. Nie dano jej ani Kruszyńskiemu ani nikomu innemu.
Czegoś tu nie rozumiem. Chciano zaoszczędzić te pieniądze?... Nie wiem.
Za jury jest mi po prosty wstyd.
Barbara Koś

Jury nie przyznało Nagrody Literackiej Miasta Radomia w kategorii "książka literacka". W kategorii "książka naukowa/popularnonaukowa" laureatem został Dariusz Kupisz, autor książki "Rody szlacheckie ziemi radomskiej".

Uroczystość ogłoszenia nazwisk laureatów nagrody odbyła się w piątek, w sali koncertowej Urzędu Miejskiego. O laury najlepszej książki literackiej walczyło 16 pozycji.

Jak jednak oznajmiła Żaneta Nalewajka z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca jury, ze względów regulaminowych w tej kategorii jury nie przyznało nagrody.

Z wywodu przewodniczącej wynikało, że wśród zgłoszonych książek znalazła się powieść Zbigniewa Kruszyńskiego "Ostatni raport".

Tę właśnie powieść jury zmuszone było wykluczyć z kandydatur do nagród "ze względów proceduralnych".

I ta właśnie powieść, zdaniem jury, miała największe walory literackie i zdecydowanie zdystansowała rywali, dlatego uzgodniono, że w tym roku nikt nie będzie nagrodzony.

Jury zwróciło uwagę natomiast na tomik poezji "Aubade triste" Pawła Podlipniaka oraz książkę "Cisza przed burzą. Życie polskich Żydów przed Holokaustem" Golda Ben-Ziona.

Laureatem Nagrody Literackiej Miasta Radomia w kategorii "książka naukowa/popularnonaukowa" został Dariusz Kupisz, autor książki "Rody szlacheckie ziemi radomskiej". Do tej kategorii zgłoszono 32 książki.

- To napisana lekkim piórem opowieść o szlachcie ziemi radomskiej - mówi ula o "Rodach" Żaneta Nalewajk.

Nagrodę wysokości 10 tysięcy złotych ufundował prezydent Radomia.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez "OK! Magazyn" otrzymał cykl albumów o sztuce wydawanych przez "Łaźnię" z okazji wystaw - odebrała ją Agnieszka Sieradzka, kierownik Galerii Plastycznej Łaźni oraz Leszek Jastrzębiowski, autor albumu "50 lat Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego".

Swoją prywatną nagrodę przyznała też Krystyna Szymańska, artysta plastyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. Namalowany przez siebie obraz "Oto skrzydła, weź je sobie sam…" wręczyła Sebastianowi Piątkowskiemu za monografię "Kowala, Wieś powiatu radomskiego i jej okolice od czasów najdawniejszych do schyłku XX wieku".

Jury obradowało w składzie: Żaneta Nalewajk, przewodnicząca, Jan Bujnowski, Sebastian Piątkowski, Anna Skubisz-Szymanowska, Anna Spólna i Joanna Krystyna Szymańska.

Jak przewodnicząca jury, Żaneta Nalewajk motywowała nie przyznanie nagrody w kategorii książka literacka?

Wiceprezydent Ryszard Fałek wręczy za chwilę Nagrodę Dariuszowi Kupiszowi
Wiceprezydent Ryszard Fałek wręczy za chwilę Nagrodę Dariuszowi Kupiszowi Barbara Koś

Wiceprezydent Ryszard Fałek wręczy za chwilę Nagrodę Dariuszowi Kupiszowi
(fot. Barbara Koś)

Jak przewodnicząca jury, Żaneta Nalewajk motywowała nie przyznanie nagrody w kategorii książka literacka?

"Ze względów proceduralnych jury zmuszone było wykluczyć z głosowania dwie z szesnastu nadesłanych propozycji. Wśród książek, które nie mogły zostać poddane pod głosowanie, znalazła się powieść zatytułowana "Ostatni raport" autorstwa Zbigniewa Kruszyńskiego, znakomitej klasy pisarza urodzonego w Radomiu. Powieść Kruszyńskiego cechowała się niezaprzeczalnie największymi walorami literackimi i pod tym względem zdystansowała inne książki nadesłane do oceny. W tej sytuacji jury podjęło decyzję o odstąpieniu od wyłonienia laureata Nagrody Literackiej Miasta Radomia w kategorii książka literacka."

"Rody szlacheckie ziemi radomskiej"

Z nagrody cieszy się takze Marcin Kępa,(drugi z prawej)  prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego bo właśnie ono wydało ksiązkę
Z nagrody cieszy się takze Marcin Kępa,(drugi z prawej) prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego bo właśnie ono wydało ksiązkę Barbara Koś

Z nagrody cieszy się takze Marcin Kępa,(drugi z prawej) prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego bo właśnie ono wydało ksiązkę
(fot. Barbara Koś)

"Rody szlacheckie ziemi radomskiej"

"Rody szlacheckie ziemi radomskiej" to publikacja o charakterze popularno-naukowym poświęcona kilkunastu rodom szlacheckim żyjącym na ziemi radomskiej na przestrzeni kilku stuleci.
Autor wybrał tylko te rody, które wywodziły się z naszego regionu, miały tu swe gniazda i tu zamieszkiwały je przez kilka wieków. Opisując je, skupił się na ukazaniu ich dziejów na tle dziejów regionu. Udało mu się przy tym zgromadzić sporo materiału dotyczącego wydarzeń z życia codziennego szlachty radomskiej.

Dariusz Kupisz

Doktor habilitowany. Dariusz Kupisz jest pracownikiem Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Od lat mieszka w Radomiu. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje
Doktor habilitowany. Dariusz Kupisz jest pracownikiem Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Od lat mieszka w Radomiu. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół historii Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku, zwłaszcza staropolskiej sztuki wojennej, dziejów samorządu szlacheckiego i regionu radomskiego.

Barbara Koś

Doktor habilitowany. Dariusz Kupisz jest pracownikiem Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Od lat mieszka w Radomiu. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół historii Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku, zwłaszcza staropolskiej sztuki wojennej, dziejów samorządu szlacheckiego i regionu radomskiego.

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie