Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Literacka Miasta Radomia wręczona. Laureatami zostali Ziemowit Szczerek, Anna Spólna i Sebastian Piątkowski. Były brawa i kwiaty

Barbara Koś
Laureatami zostali: Sebastian Piątkowski (z lewej), Ziemowit Szczerek (trzeci od lewej) i Anna Spólna (z prawej).
Laureatami zostali: Sebastian Piątkowski (z lewej), Ziemowit Szczerek (trzeci od lewej) i Anna Spólna (z prawej). Tadeusz Klocek
Ziemowit Szczerek i Anna Spólna zostali laureatami tegorocznej Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Nagrodę specjalną otrzymał Sebastian Piątkowski. Uroczystość odbyła się w piątek o godzinie 17 w Sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej przy ulicy Żeromskiego 53.

Uroczystość zgromadziła wielu zainteresowanych. Byli przedstawiciele instytucji kultury, rodziny i znajomi nominowanych, a także czytelnicy - miłośnicy literatury.

Jak przypomniała prowadząca Galę Magdalena Gliszczyńska, Nagroda Literacka Miasta Radomia wręczana jest co dwa lata od 2009 roku. Autorzy nagradzani są w dwóch kategoriach: książka literacka i książka naukowa-popularnonaukowa. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną.

Książki zgłaszane do Nagrody to publikacje związane z miastem lub regionem radomskim poprzez tematykę lub osobę autora.

Tegoroczne Nagrody Literackie Miasta Radomia rozdane

Pięcioro w finale

Książki nominowane oraz laureatów wskazało jury powołane przez prezydenta Miasta Radomia. W 2019 r. w skład jury weszli: Arkadiusz Bagłajewski – przewodniczący oraz Adam Duszyk, Ewa Kołodziejczyk, Zbigniew Kruszyński, Sebastian Równy i Tomasz Tyczyński.

Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 55 książek. Spośród tych publikacji jury nominowało pięć pozycji. To: "Chłopak z Katynia" Jerzego Wlazło, „Siwy dym” Ziemowita Szczerka oraz "Fragment dziennika SI" Łukasza Zawady - w kategorii książka literacka oraz książki: "By żyć w Polsce" Katarzyny Madejskiej i "Dialogi z Mickiewiczem” Anny Spólnej - w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa.

Nominowane książki przedstawiono widzom w postaci prezentacji multimedialnej.

Sebastian Piątkowski z nagrodą specjalną

Galę rozpoczęło wręczenie nagrody specjalnej w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowanej przez Edwarda Kruka, mieszkającego w Szkocji radomianina, od lat wspierającego Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu.

Nagrodę specjalną otrzymał Sebastian Piątkowski, historyk z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej za książkę „Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945)”.

Nagrodę wręczył laureatowi prezydent Radosław Witkowski gratulując znanemu historykowi i badaczowi dziejów najnowszych tej cennej pozycji.

- Jeszcze raz potwierdza się moja teoria, że Radom ma szczęście do ważnych autorów- mówił prezydent Witkowski.

- Choć praca nad publikacją była trudna i czasochłonna, ale przyniosła mi wiele radości, podobnie jak sama Nagroda - dziękował laureat, podkreślając też, że bez pomocy Archiwum Państwowego, miejskiej biblioteki i Instytutu Pamięci Narodowej, umożliwiających mu dostęp do źródeł, książka nie mogłaby powstać.

Ziemowit Szczerek z nagrodą literacką

Następnie przewodniczący jury, Arkadiusz Bagłajewski, przeczytał werdykt wraz z szerokim uzasadnieniem wyboru.
Nagrodę w kategorii książka literacka otrzymał Ziemowit Szczerek za powieść "Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion". Jest to futurystyczna wizja Europy, która popada w coraz większy chaos. Polski, jaką znamy, już nie ma. Jest kilka Polsk, a każda inna. Unia Europejska przeszła do historii, a w jej miejscu powstała nowa, radykalna organizacja. Inne kraje regionu dryfują ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu…

- Bardzo sugestywny utwór, bardzo sugestywny styl pisania autora, ukazujący swoiste rozedrganie, tak jak rozedrganie panuje w zbliżającej się przyszłości, w której wszystko spowija siwy dym nacjonalizmu- mówił Arkadiusz Bagłajewski.

- Jestem dumny i wzruszony, że zostałem doceniony w rodzinnym mieście- mówił Ziemowit Szczerek. - Bo choć dużo jeżdżę po Europie, Radom pozostaje zawsze centrum mojego świata. Wszystko, co widzę i przeżywam odnoszę do Radomia.

Anna Spólna z nagrodą naukową

Laureatką Nagrody w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa została Anna Spólna, adiunkt w Katedrze Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu za „Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej”, edytowane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Recenzent określa je jako „swego rodzaju podróż dwudziestowiecznymi tropami aluzji, trawestacji i parodii pisarstwa i przygód życiowych Adama Mickiewicza, swego rodzaju archetypalnego wzorca polskiej poezji. To książka oryginalna w pomysłach, poznawczo pożywna i odznaczająca się wybitnym walorem dydaktycznym. Napisana przy tym stylem, który harmonijnie godzi imponującą zaiste erudycję z przejrzystością wywodu.”

- Ta książka pozwala zrozumieć tradycje literatury polskiej – podkreślał Arkadiusz Bagłajewski.

- Jest to dialog pomiędzy współczesnością a przeszłością - mówiła Anna Spolna. - Taki dialog jest nam dzisiaj bardzo potrzebny.

Cenne wyróżnienia

Każda nagroda wynosi 10 tysięcy złotych i funduje je Prezydent Radomia.

- Radom jest dobrym miejscem do tworzenia dobrych książek – uważa prezydent Radosław Witkowski.

Piątkową uroczystość zakończył koncert zespołu MOA.

Power Play w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie