Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Najnowsza antykoncepcja fotografii dokumentalnej” Zbigniewa Libery to najnowsza wystawa, na którą zaprasza Elektrownia

Barbara Koś
"Wrażliwy policjant" Zbigniewa Libery też pojawi się na wystawie. Potem:"Wolny strzelec" i "Ekonomiczna Norymberga".
"Wrażliwy policjant" Zbigniewa Libery też pojawi się na wystawie. Potem:"Wolny strzelec" i "Ekonomiczna Norymberga". materiały Elektrowni
„Najnowsza antykoncepcja fotografii dokumentalnej” Zbigniewa Libery to najnowsza wystawa, na którą zaprasza Elektrownia w piątek, 26 czerwca. Ekspozycja zostanie udostępniona gościom od godz.17.00 do 20.00, w tym przedziale czasowym będzie możliwość obejrzenia wystawy razem z artystą. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył performance muzyczny Grupy Rdzeń, godz.20.00

Zbigniew Libera to jeden z najciekawszych autorów sztuki współczesnej. Prezentowana wystawa ma częściowo charakter autorskiej retrospektywy. Zbudowana jest z fotografii obejmujących zarówno utwory sprzed paru lat, jak i najnowsze, w tym premierowe, zrealizowane specjalnie na wystawę radomską.

Jak mówi kurator wystawy, Jan Trzupek, w zamyśle autora ekspozycja ma być diagnozą aktualnej sytuacji mentalnej i wrażliwości osadzonej w kontekstach płynnej i zmieniającej się zbiorowej pamięci, standardowych nawyków zderzających się z niebezpieczeństwami łatwego manipulowania faktami przez ich obrazowe przedstawienia.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający reprodukcje dzieł i dokumentację fotograficzną z aranżacji wystawy w Radomiu. Zasadniczą część tekstową stanowi rozmowa artysty z kuratorem, Janem Trzupkiem.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył performance muzyczny Grupy Rdzeń. Skład Grupy:Piotr Lutyński – skrzypce, Zbigniew Libera – perkusja, Adam Rzepecki – perkusja preparowana, Marek Kozica – wiolonczela, Ewa Wiosna Libera – saksofon i Fryderyk Lutyński – gitara. Jak widać, autor wystawy wystąpi także jako muzyk. Jako muzyk zaprezentuje się także Adam Rzepecki, który jako członek Grupy Łódź Kaliska gościł na wystawie Grupy w Elektrowni.
Początek - godzina 20.

Kim jest Zbigniew Libera? Autor kontrowersyjnej instalacji "Lego. Obóz koncentracyjny"? czy "zestawu dla dzieci:'"Universal Penis Expander"?... Przeszłość ma bogatą.

Zbigniew Libera, urodzony w 1959 roku w Pabianicach, mieszka i pracuje w Warszawie.

W latach 1982–1983 był więziony za druk prasy podziemnej. W latach 80. współtworzył najciekawsze środowiska i przedsięwzięcia sztuki niezależnej w Polsce, m. in. łódzką kulturę zrzuty, grupę muzyczną Sternenhoch (z J. Truszkowskim), czasopismo „Tango”, środowisko skupione wokół Zofii Kulik i Przemysława Kwieka.

Na początku lat 2000. współtworzył Warszawski Aktyw Artystów i dwie klubokawiarnie artystyczne: Baumgart/Libera, a następnie (wraz z Mariolą Przyjemską i Tomaszem Kurzycą)- Aurora.

Libera uznawany jest za czołowego przedstawiciela nurtu sztuki krytycznej. W swoich pracach analizuje i krytykuje przyjęte konwencje, kulturę masową, tradycyjne modele wychowania, porusza kwestie manipulowania rzeczywistością przez media.

Fotografie i filmy wideo Libery z lat 1980., m. in. "Ktoś inny", "Hermafrodyta", "Obrzędy intymne", "Perseweracja mistyczna", "Jak tresuje się dziewczynki" wyprzedziły o dekadę falę „sztuki ciała”.

W połowie lat 90. zaczął tworzyć "Urządzenia korekcyjne" – obiekty będące przetworzeniem istniejących już produktów, przedmiotów masowej konsumpcji, m. in. "Universal Penis Expander" czy "Body Master."- "Zestawy zabawowe dla dzieci do lat 9."

Projektuje także przetworzone zabawki, prace odsłaniające mechanizmy wychowywania, edukacji i tresury kulturowej, z których najgłośniejsze to: "Lego. Obóz koncentracyjny", "Ciotka Kena", "You Can Shave the Baby."

Od początku lat 2000 zajmuje się głównie fotografią, a szczególnie specyfiką fotografii prasowej, tym jak media kształtują naszą pamięć wizualną i manipulują obrazem historii np. serie prac "Mistrzowie i pozytywy."

W ostatnich latach wykonuje także fotografie wielkoformatowe, jak np. "Matka", "Lekcja historii", "Wyjście ludzi z miast", "Pierwszy dzień wolności", "Polska gościnność."

Jest też reżyserem filmowym, ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zrealizował film fabularny pt. „Walser” (premiera 2015). Współpracuje z reżyserami teatralnymi.

Był także kuratorem wystaw artystycznych, jak np. "Artysta w czasie beznadziei" w BWA Awangarda we Wrocławiu, "To nie moja wina, że ta rzeźba się o mnie otarła "w Muzeum Narodowym, oddział Królikarnia w Warszawie.

Wystawiał w ramach wielu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych, m.in. na 45 Biennale di Venezia, w Museum of Contemporary Art w Chicago, wiedeńskim MUMOK, warszawskiej Zachęcie, Jewish Museum w Nowym Jorku.

Zajmuje się także edukacją; w roku 2006 wygłosił honorowy wykład w ramach Annual Copernicus Lecture na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor (USA) oraz poprowadził tzw. mini kurs na tamtejszym wydziale artystycznym.

W latach 2013–2016 zrealizował we współpracy z Aleksandrą Panisko ponad 50-odcinkowy cykl programów dla TVP Kultura, pt. Libera – przewodnik po sztuce.

Wystawa będzie czynna do 21 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie