Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze arie operowe w Przytyku w piątek 24 września

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Urszula Krygier wystąpi 24 września w Przytyku.
Urszula Krygier wystąpi 24 września w Przytyku. Archiwum
Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku zapraszają wszystkich chętnych na koncert pieśni operowych. Muzyczny wieczór odbędzie się w piątek 24 września, wcześniej trzeba sobie zarezerwować darmowe zaproszenie.

Koncert „Z klasyką przez Polskę”, który ma ma na celu promowanie muzyki klasycznej, przygotował Polski Impresariat Muzyczny. Wystąpią: Urszula Kryger – mezzosopran i Paweł Cłapiński – fortepian. Wieczór operowy odbędzie się 24 września o godzinie 18.00 w Centrum Kultury i Bibliotece w Przytyku przy ulicy Szkolnej 3.

- To rzadka okazja, że w naszej gminie będziemy mogli posłuchać na żywo pieśni operowych. Zapraszam wszystkich chętnych, chociaż ze względów lokalowych, jakie mamy w naszym Centrum, proszę o rezerwacje zaproszeń pod numerem telefonu 502 - 094 - 243 – mówi Ilona Drabik, dyrektorka Centrum Kultury i Biblioteki w Przytyku.

Oto pełny program wieczoru: Vincenzo Bellini (1801–1835). Pieśni z cyklu Sei ariette da camera (Sześć arii kameralnych: Malinconia, ninfa gentile - Melancholio, nimfo miła, Vanne, o rosa fortunata (Idź, o różo szczęśliwa)
Gioachino Rossini (1792–1868): Z cyklu Soirées musicales (Wieczory muzyczne: La promessa (Obietnica)
Fryderyk Chopin (1810–1849): Życzenie, Smutna rzeka, Gdzie lubi, Śliczny chłopiec, Pierścień, Moja pieszczotka.
Giacomo Puccini (1858–1924) : Storiella d’amore (Miłosna historyjka) E l’uccellino (Ptaszyna), Terra e mare (Ziemia i morze), Canto d’anime (Śpiew dusz).
Władysław Żeleński (1837–1921) Te rozkwitłe ciche drzewa, Łaskawa dziewczyna, Marzenia dziewczyny, Zaczarowana królewna, Młodo zaswatana, Nie wróci, Tęsknota, Sen nocy letniej.

Urszula Kryger

Jako pierwsza polska śpiewaczka wystąpiła w mediolańskiej La Scali z recitalem pieśni Fryderyka Chopina. Był rok 1995. Za sobą miała już zwycięstwa w konkursach: Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (1992) oraz Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu i w 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994). A rok po występie w La Scali, z wielkim sukcesem zadebiutowała na scenie Semperoper w Dreźnie, gdzie zaśpiewała partię Angeliny w Kopciuszku Gioacchino Rossiniego.
Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie w 1988 roku ukończyła Wydział Instrumentalny w klasie fortepianu, a w 1992 roku – Wydział Wokalno-Aktorski w klasie Jadwigi Pietraszkiewicz. Studia wokalne kontynuowała później pod kierunkiem André Orlowitza w Kopenhadze.
Liryka wokalna, kameralistyka, repertuar oratoryjno-kantatowy to dziedziny muzyki, w których Urszula Kryger czuje się najlepiej. Śpiewaczka ma na swoim koncie płyty wydane m.in. przez: Engram – pieśni Fryderyka Chopina, Carla Loewego i Stanisława Moniuszki (Mickiewicz i muzyka, 1998), Decca – Pieśni polskie Francisa Poulenca (1999), Hyperion – pieśni Chopina (1999), CPO – Pieśni i ballady Loewego (2000), DUX – duety kompozytorów rosyjskich, nagrane wspólnie z Jadwigą Rappé, Jerzym Knetigiem i Tomaszem Herbutem (2001, Nagroda Fryderyk 2001), pieśni Moniuszki (2002), pieśni Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego (2002, Nagroda Fryderyk 2002), Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego – rejestracja DVD uroczystej mszy świętej w pierwszą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II (2006), BNL – arie Ludwiga van Beethovena (2003), Channel Classics Records – komplet pieśni na głos i fortepian Szymanowskiego, nagrane wraz z Iwoną Sobotką, Piotrem Beczałą, Julianą Gondek oraz holenderską pianistką Reinild Mees (2004, Nagroda Fryderyk 2004).

Paweł Cłapiński

Jest pianistą w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. dr hab. Urszuli Kryger oraz dr Bernadetty Grabias, a także pianistą – korepetytorem w Teatrze Wielkim w Łodzi. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Studia podyplomowe ukończył w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz prof. Ewy Pobłockiej. Następnie kontynuował edukację w klasie dr Tomasza Bartoszka w AM w Łodzi. W latach 2016-2018 był członkiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie w klasie fortepianu Eytana Pessena. Brał udział w mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez takich profesorów jak: Dang Thai Son, Robert McDonald, Einar Steen-Nokleberg, Ilja Scheps, Mikhail Voskresensky, Wojciech Świtała.
Jest laureatem ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. otrzymał I nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Candelo Un ricetto in Musica (2009) i I nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi (2007). Wielokrotnie, współpracując ze śpiewakami, zdobywał nagrodę dla najlepszego pianisty m.in. I nagrodę i nagrodę specjalną dla najlepszego pianisty-partnera w V Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2015), Nagrodę dla najlepszego pianisty w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Le Grand Prix de l’Opéra w Bukareszcie(2016), Nagrodę dla najlepszego pianisty w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. K. Jamroz w Busku-Zdroju (2018).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie