Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najtańsze znicze w plastiku

Anna Niedzielska [email protected]
Są lekkie i tańsze od szklanych, ale jeśli przewróci je wiatr mogą zalać stearyną pomnik

Podkładka lub żwirek

Podkładka lub żwirek

Znicze na kamiennej płycie nagrobka warto zawsze stawiać na podkładce plastikowej - od 2,5 do 4 złotych za sztukę mieszczącą trzy spore świece. Można także wbić je w piasek ozdobny kosztujący od 4 do 20 złotych za opakowanie - w razie rozlania gorąca stearyna wsiąknie w kruszywo. Jeśli mamy w domu płytki glazury w stonowanym kolorze można ułożyć je na nagrobku, używając jako podkładek.

Plastikowe znicze są najwygodniejsze dla osób, które na cmentarze pojadą autobusem lub pójdą pieszo. Lżejsze, różnokolorowe i praktyczne do przeniesienia. Mają jednak też swoje wady.

Dwa tygodnie przed Świętem Zmarłych szukamy świateł i kwiatów do postawienia na nagrobki. Jeśli zakupy odpowiednio zaplanujemy na pewno zaoszczędzimy. Lampiony, które są w obecnej ofercie większości marketów po 4 do 15 złotych, przy cmentarzach we Wszystkich Świętych będą droższe o kilka złote.

Zalewane z podstawką
Plastikowe znicze są sporo tańsze od szklanych. Większość z nich jest zabezpieczona pokrywkami, które zasłaniają płomień przed deszczem i równocześnie ograniczając dopływ powietrza spowalniają wypalanie się stearyny. Kupując je możemy wybrać między zniczami z zalewą oraz lampionami z wkładami.

Kupując świece z zalewą trzeba się jednak liczyć z tym, że pod koniec palenia są bardzo mocno rozgrzane. W takim wypadku plastik topi się i stearyna może zalać kamień nagrobka, zostawiając na nim trudne do usunięcia plamy.

Cięższy dłużej płonie
Bezpieczniej więc wybrać znicze z wkładami - podwójny plastik sprawia, że płyta nagrobka jest mniej narażona na zabrudzenie, ale równocześnie trzeba się przygotować na to, że takie lampiony są zwykle droższe od zalewanych i palą się krócej - jest w nich mniej stearyny.

Na wagę paliwa zawartego w lampionie warto zwracać uwagę. Nawet niewielka różnica wagowa może sprawić, że znicz będzie się palił o wiele dłużej - dlatego warto porównać szczególnie lampiony o zbliżonych cenach. Zresztą większość producentów i sklepów umieszcza na cenach informacje o tym ile czasu znicz powinien się palić. Generalnie im stearyny więcej, tym dłużej świeca będzie się palić. Dla przykładu średni czas palenia 80 gram to niespełna 20 godzin, 120 gram - 24 godziny, 220 gram - 40 godzin, 300 gram - 48 godzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najtańsze znicze w plastiku - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie