Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższa palma mierzyła aż 15 metrów

/mod/
Wspaniałe, okazałe i duże palmy są nieodłącznym elementem każdego szydłowieckiego Kiermaszu Wielkanocnego.
Wspaniałe, okazałe i duże palmy są nieodłącznym elementem każdego szydłowieckiego Kiermaszu Wielkanocnego. Urząd Miejskie w Szydłowcu
W ostatnią niedzielę szydłowiecki rynek tętnił życiem i mienił się kolorami. Odbył się tam jubileuszowy Kiermasz Wielkanocny.

Konkursy i laureaci

Konkursy i laureaci

Najładniejsza palma duża: 1. Zespół Ludowy "Zaborowianki" z Zaborowia, 2. Zespół "Kumosie" z Sadku, 3. Zespół Obrzędowy "Ostałki" z Ostałowa. Wyróżnienia: Przedszkole Samorządowe numer 2 w Szydłowcu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Majdowie i Zespół Folklorystyczny "Wolanki". Najładniejsza palma tradycyjna: 1. Zespołowi Obrzędowemu "Ostałki" z Ostałowa, 2. Danuta Gawędzie z Zaborowia, 3. Zespół Śpiewaczy "Pawłowianki" z Pawłowa. Wyróżnienia otrzymali: Zespół Ludowy "Zdziechowianki", Świetlica w Hucie, Zespół Rodzinny z Korzyc, Przedszkole Samorządowe numer 1 w Szydłowcu, Koło Gospodyń Wiejskich z Załawy. Plebiscyt publiczności na najładniejszą palmę: 1. Przedszkole Samorządowe numer 2 w Szydłowcu i Świetlica "Nazaret" w Szydłowcu. Najładniejsza pisanka stylizowana: 1. Publiczna Szkoła Podstawowa numer 1 w Szydłowcu, 2. Świetlica Wiejska w Hucie, 3. Katarzyna Krupa ze Skarżyska Kamiennej. Wyróżnienia: ZPOWiJK "Przystań" w Skarżysku - Kamiennej, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Szydłowcu i Agata Włodarczyk ze Skarżyska - Kamiennej. Najładniejsza pisanka tradycyjna: 1. Danuta Gawędzie z Wysokiej, 2. Świetlica Wiejska w Broniowie, 3. Koło Gospodyń Wiejskich w Zdziechowie. Wyróżnienie: Zespół Obrzędowy "Ostałki" z Ostałowa.

15 metrów mierzyła najwyższa palma tegorocznego Kiermaszu Wielkanocnego. Wykonał ją zespół Wolanki z Woli Lipieinieckiej w gminie Jastrząb. Ale nie tylko piękne i okazałe palmy można było podziwiać podczas tegorocznego kiermaszu. Atrakcji było mnóstwo.

Już po raz dziesiąty na szydłowieckim rynku zorganizowano Kiermasz Wielkanocny. Udział w nim wzięła bardzo duża liczba wystawców z miasta i gminy Szydłowiec, a także spoza niej. Już przed godziną 9 wokół ratusza rozlokowali swoje stoiska i kramy. Oferowali między innymi: stroiki, figurki, pisanki, pieczywo, słodycze i ręcznie robioną biżuterię. Swoje trady-cyjne miejsce pod ratuszową ścianą zajęli artyści głównie z obrazami i wyrobami rzemiosła artystycznego.

HEJNAŁ SZYDŁOWIECKI

Oficjalną część Kiermaszu poprzedził Hejnał Szydłowca w opracowaniu Mariana Nowaka, który został odegrany z wieży ratusza przez muzyków z Miejskiej Orkiestry Dętej: Aleksandrę Salę, Agatę Parszewską, Katarzynę Czyż i Bartłomieja Seweryna. Uroczystego otwarcia jubileuszowego kiermaszu dokonał zaś burmistrz miasta Andrzej Jarzyński.

JEZUS NA OSIOŁKU

Najważniejszym punktem szydłowieckich uroczystości było poświęcenie palm, którego dokonał ksiądz dziekan Adam Radzimirski i wspólna modlitwa na rynku. Od 2005 roku istotnym elementem uroczystości jest procesja z figurą Chrystusa na osiołku. Rzeźba wykonana została w tym samym roku przez twórcę ludowego - Jerzego Krześniaka z Kozienic, na wzór słynnej figury "Chrystusa na osiołku palmowym" z 1460 roku.

Procesję do kościoła świętego Zygmunta otwierali ministranci z krzyżem. Strażacy i strzelcy ciągnęli zaś wózek z figurą Jezusa na osiołku. Mieszkańcy miasta, władze samorządowe i zaproszeni goście licznie wzięli udział we mszy świętej. Okolicznościowy charakter nabożeństwu nadała oprawa muzyczna Chóru Miasta Szydłowca "Gaudium Canti".

PIĘKNE PALMY I PISANKI

Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny kojarzy się również z konkursami. W tym roku komisja w składzie: Adolf Krzemiński, Nina Siudek, Barbara Pataj i Irena Świątkiewicz - Woda wybierała: najładniejszą palmę dużą i tradycyjną oraz najładniejszą pisankę tradycyjną i stylizowaną.

SCENICZNE WYSTĘPY

Podczas imprezy nie zabrakł także występów scenicznych. Na scenie Kiermaszu Wielkanocnego zaprezentowały się między innymi: "Kumosie" z Sadku, Zespół Rodzinny z Korzyc, Kapela Henryka Siwaka z Chustek, "Zdziechowianki" ze Zdziechowa, "Zaborowianki" z Zaborowia, "Niezapominajki" ze Zbijowa, "Pawłowianki" z Pawłowa i "Załawianki" z Załawy, "Półborzanki" z Augustowa, "Wolanki" z Woli Lipienieckiej.

Organizatorami X Kiermaszu Wielkanocnego byli: Urząd Miejski w Szydłowcu, Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu "Zamek" oraz MODR w Warszawie - Terenowy Zespół Doradców w Szydłowcu. Honorowy patronat nad tegorocznym, kiermaszem objęli: ordynariusz radomski ksiądz biskup Henryk Tomasik, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie