Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie Sienkiewicza w Pionkach i Kowali (zdjęcia)

/JaW/, /inia/
W Kowali fragmenty dzieł Sienkiewicza czytała między innymi prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala Joanna Kutkowska.
W Kowali fragmenty dzieł Sienkiewicza czytała między innymi prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala Joanna Kutkowska. archiwum
Kończ waść, wstydu oszczędź! Znani mieszkańcy powiatu czytali Sienkiewicza
Narodowe Czytanie w Pionkach zainaugurował burmistrz Marek Janeczek. Fragmenty Potopu czytała również Jolanta Mączyńska, dyrektor Miejskiego Zarządu
Narodowe Czytanie w Pionkach zainaugurował burmistrz Marek Janeczek. Fragmenty Potopu czytała również Jolanta Mączyńska, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty o Sportu. Jakub Wojtaszewski

Narodowe Czytanie w Pionkach zainaugurował burmistrz Marek Janeczek. Fragmenty Potopu czytała również Jolanta Mączyńska, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty o Sportu.
(fot. Jakub Wojtaszewski)

Po raz trzeci w Polsce przebiegała w sobotę akcja Narodowe Czytanie. W tym roku do akcji włączyły się Pionki, Kowala i Wolanów. Znani mieszkańcy tych miejscowości publicznie czytali fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza.

Pionki, Kowala i Wolanów po raz pierwszy przyłączyły się do akcji, którą w 2012 roku zainaugurował Prezydent Bronisław Komorowski. W ubiegłych latach w całej Polsce czytane były fragmenty Pana Tadeusza i dzieł Aleksandra Fredro. Tegoroczne Narodowe Czytanie poświęcone zostało Trylogii Henryka Sienkiewicza.

SŁUCHANIE Z KONKURSAMI

W Kowali akcję zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego "Magis" we współpracy z Biblioteką Publiczną w Kowali.
Działo Sienkiewicza czytali: wójt Kowali Sławomir Stanik, proboszcz parafii ksiądz Krzysztof Jężak, komendant III Komisariatu Policji Robert Kutyła, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Marian Górecki, Inspektor do spraw Lasów Państwowych Adam Kopczyński oraz prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala Joanna Kutkowska.

Podczas uroczystości można było wygrać słodki upominki. Organizatorzy zorganizowali konkursy wiedzy związany z wysłuchanym fragmentem. W ten sposób zachęcano do uważnego słuchania. Odczytano sześć fragmentów powieści: dwa fragmenty z powieści "Ogniem i mieczem", dwa fragmenty z "Potopu" i dwa z "Pana Wołodyjowskiego".

Był także konkurs pisanie gęsim piórem, w trakcie jego trwania można było wysłuchać Ireneusza Kobrzyckiego prezentującego strój husarski.

NA RYNKU I NA TARGU

W pionkach punktualnie o godzinie 9 na Placu Konstytucji 3 Maja i o godzinie 10 na targowisku "Manhattan" przy ulicy Sienkiewicza akcję zainaugurował burmistrz Marek Janeczek. Po nim byli kolejni: dyrektorzy wszystkich przedszkoli, podstawówek i gimnazjów, dyrektor technikum Zielonego Agnieszka Stępień, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Jerzy Furga, dyrektor domu kultury Bożena Nakonieczna i dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty i Sportu Jolanta Mączyńska.
Chociaż czytanie odbywało się w dzień targowy i w ruchliwych miejscach Pionek, to niestety zainteresowanie mieszkańców było mizerne. Każdy śpieszył się za zakupami i mało kto przystanął, żeby chociaż przez minutę posłuchać dzieł Sienkiewicza.

W WOLANOWIE NA FESTYNIE

W Wolanowie narodowe czytanie odbyło się podczas festynu. Kwestie czytanej w tegorocznej edycji akcji "Trylogii" Henryka Sienkiewicza czytali fundatorzy nagród w konkursie festynowym. Fragmenty "Pana Wołodyjowskiego" w dziewiętnastowiecznej składni językowej nie były łatwe do interpretacji, o czym przekonał się wójt gminy Krzysztof Murawski, radna rady powiatu radomskiego Ewa Markowska - Bzducha oraz radny rady gminy Wolanów Emil Jaskulski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie