Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Radomiu. W ogrodzie biblioteki miejskiej przy ulicy Piłsudskiego czytali "Nad Niemnem". Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W tym roku Narodowe Czytanie w Radomiu odbyło się w ogrodzie miejskiej biblioteki przy ulicy Piłsudskiego. Publiczność wysłuchała fragmentów "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
W tym roku Narodowe Czytanie w Radomiu odbyło się w ogrodzie miejskiej biblioteki przy ulicy Piłsudskiego. Publiczność wysłuchała fragmentów "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Urząd Miejski/Łukasz Wójcik
W Radomiu odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszkańcom czytam między innymi Radosław Witkowski prezydent Radomia i jego zastępcy.

Narodowe Czytanie w ogrodzie miejskiej biblioteki w Radomiu

Radom co roku bierze udział w Narodowym Czytaniu. To akcja, podczas której znane osoby prezentują wybrane dzieła polskiej literatury. W ostatnią sobotę 9 września uczestnicy Narodowego Czytania spotkali się w ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Piłsudskiego w Radomiu, gdzie czytali fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wśród czytających byli między innymi prezydent Radosław Witkowski wraz z zastępcami: Katarzyną Kalinowską, Martą Michalską – Wilk i Mateuszem Tyczyńskim, a także przedstawiciele działających w Radomiu placówek kultury.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. To jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zapoczątkowana w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, ówczesna dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa w Kancelarii Prezydenta RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto