Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie w Skaryszewie. „Moralność Pani Dulskiej”- w piątek w bibliotece, a w sobotę w remizie OSP

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Taj wyglądało Narodowe Czytanie w Skaryszewie przed rokiem.
Taj wyglądało Narodowe Czytanie w Skaryszewie przed rokiem. Archiwum
Powiatowy Instytut Kultury oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Skaryszewie i Stowarzyszenie Zabiegany Skaryszew zapraszają 4 września na godzinę 17 do remizy w Skaryszewie na wspólne czytanie „Moralności Pani Dulskiej". A dzień wcześniej, w piątek o godzinie 10.00 takie czytanie będzie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej przy ulicy Targowej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Skaryszewie świętuje w tym rok 110. rocznicę powstania. Czytanie w remizie, przypomina, że straż zawsze nie tylko broniła domów i życia ludzi przed pożarami, ale włączała się również w życie społeczne i kulturalne miasteczka. To właśnie w dawnej remizie w Skaryszewie odbywały się przed laty pierwsze przedstawienia teatralne.
Patronat nad czytaniem w Skaryszewie sprawuje także Waldemar Trelka, starosta radomski.

Wspólne czytanie utworu w remizie będzie wzbogacone o scenki teatralne z utworu, a etiudy te wykonają aktorzy z radomskiego „Teatru Resursa”. Na miejscu będzie można także przybić sobie okolicznościową pieczęć „Narodowego Czytania”, przekazaną przez prezydenta.

Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP odbywa się już po raz 10.

- To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło - pisze w specjalnym liście z okazji akcji Prezydent RP Andrzej Duda. - Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji - przypomina Prezydent.

„Moralność pani Dulskiej" Gabriela Zapolska napisała w 1906 roku. Akcja utworu rozgrywa się na początku XX wieku we Lwowie (bądź w Krakowie – w zależności od adaptacji), w salonie państwa Dulskich. Główna bohaterka, Aniela Dulska - jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Przymyka oko na romans jej syna ze służącą Hanką, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach. Problem pojawia się, gdy Hanka zachodzi w ciążę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie