Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel na Medal 2019. Sławomir Bukowski z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego zwyciężył wśród nauczycieli akademickich

Łukasz Kościelniak
W naszej akcji Nauczyciel na Medal 2019 w kategorii nauczycieli akademickich zwyciężył profesor doktor habilitowany Sławomir Bukowski z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
W naszej akcji Nauczyciel na Medal 2019 w kategorii nauczycieli akademickich zwyciężył profesor doktor habilitowany Sławomir Bukowski z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Joanna Gołąbek
Czytelnicy wybrali najbardziej cenionych i lubianych, przez uczniów i ich rodziców, nauczycieli. W kategorii nauczyciela akademickiego w regionie radomskim zwyciężył profesor doktor habilitowany Sławomir Bukowski z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Sławomir Bukowski ma 64 lata. Ma żonę Nelę, która z zawodu jest nauczycielem. Ma syna Łukasza, który obecnie jest asystentem operatora filmowego. Jest również szczęśliwym dziadkiem - ma dwóch wnuczków. Posiada naukowy stopień profesora doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Jest związany z radomską uczelnią od 1979 roku. Pochodzi z Radomia, ukończył IV Liceum Ogólnokształcące imienia doktora Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Jak sam podkreśla, z naszym miastem jest związany od samego początku.

Kariera naukowa

Studia wyższe ukończył w 1979 roku na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Świętokrzyskiej (Ośrodek w Radomiu), uzyskując tytuł magistra ekonomii.

- Od zawsze chciałem być fizykiem, bardzo pasjonowała mnie ta dyscyplina naukowa, ale z różnych względów wybrałem ekonomię. Pisałem pracę magisterską, która na ówczesne warunki była uważana za fantasmagorię, ponieważ skupiłem się na roli handlu zagranicznego w rozwoju gospodarczym Indii. Po skończeniu studiów docent Wiesław Kudła zaproponował mi pozostanie na uczelni. Zacząłem od asystenta stażysty, a potem stopniowo zajmowałem coraz wyższe stanowiska - tłumaczy profesor doktor habilitowany Sławomir Bukowski z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

W 1986 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1996—2001 był prodziekanem do spraw studiów dziennych i współpracy z zagranicą na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Radomskiej. W latach 80-tych i 90-tych pracował również w przemyśle państwowym i sektorze prywatnym, jako specjalista, doradca, główny księgowy. Był współzałożycielem, prezesem zarządu i głównym konsultantem w B&C Usługi Ekonomiczno-Prawne (1989-1998).

W 2004 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).

Tytuł profesora nauk ekonomicznych otrzymał 17 lipca 2013 roku. Od 1 września 2006 r. kieruje Katedrą Biznesu i Finansów Międzynarodowych, którą utworzył. W latach 2008-2012 był Dziekanem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej.
W latach 2000-2012 wykładał w uniwersytetach w Belgii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Jest autorem i współautorem ponad 150 publikacji naukowych opublikowanych w kraju i za granicą (w tym na liście filadelfijskiej), oraz autorem i współautorem ponad 150 ekspertyz dla biznesu.

W trakcie swojej wieloletniej pracy profesor Bukowski otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich są miedzy innymi: Srebrny Krzyż Zasługi (2000 rok), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2000 rok), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2011 rok), Złoty Krzyż Zasługi (2012 rok), Nagroda Indywidualna Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za habilitację (2005 rok).

Sport, podróże i starożytność to jego pasje

Mimo obowiązków zawodowych, profesor Bukowski ma wiele hobby. - Najważniejsza jest właściwa organizacja czasu. Może jest trochę prawdy w takim powiedzeniu, że im mniej mamy czasu, tym lepiej jesteśmy zorganizowani - mówi z uśmiechem.

Jednym z nich jest sport, który towarzyszy mu już od najmłodszych lat. - W liceum grałem w koszykówkę, teraz też zdarza mi się czasami zagrać. Oprócz tego pływam, uprawiam jogging i cross fit, a także jeżdżę na rowerze. Bardzo lubię aktywnie spędzać czas wolny - mówi.

Pasjonuje się również historią starożytną. Lubi nie tylko o niej czytać, ale również poznawać ją na własne oczy. - Pierwszym moim wyjazdem zagranicznym była podróż do Rzymu, a potem do Grecji. Byłem też w Turcji - tłumaczy.

Podróże to jego kolejne hobby. Jak sam mówi, lubi poznawać nowe miejsca. - Wyjeżdżam na Erasmusy, wykładam na zagranicznych uczelniach, ale też i prywatnie często wyjeżdżam. Lubię zwiedzać, zobaczyć coś zupełnie nowego. Często odwiedzam muzea, zwłaszcza te w Paryżu - dodaje.

Dzięki wyjazdom zagranicznym Bukowski nauczył się biegle języków obcych.

- Władam językiem angielskim, który w pewnym stopniu traktuję już jako drugi język ojczysty. Poza tym swobodnie porozumiewam się po rosyjsku. Obecnie uczę się języka francuskiego, czytam prasę i literaturę, a w najbliższym czasie chciałbym poznać go na tyle, żeby móc poprowadzić wykład właśnie w tym języku - zapowiada.

Literatura i sztuka to kolejne dziedziny, którym profesor Bukowski poświęca wiele uwagi. - Staram się być na bieżąco z literaturą. Bardzo podobały mi się książki Olgi Tokarczuk i jestem szczęśliwy, że otrzymała ona nagrodę Nobla. Z polskich pisarzy lubię między innymi Szczepana Twardocha czy Joannę Bator. Mam przyjemność otwierania wielu wystaw na Wydziale Sztuki, gdzie mam wielu przyjaciół, z którymi rozmawiamy o sztuce. Moim ulubionym kierunkiem w sztuce jest surrealizm - informuje.

Interesuje go także kino, zwłaszcza to europejskie. - Często wracam do filmów, których młodsze pokolenie może już nie kojarzyć. To są produkcje, do których czuję sentyment. Lubię miedzy innymi filmy Federico Felliniego. Obecnie dobrze zapowiada się Paolo Sorrentino - tłumaczy Bukowski.

Akcja była zaskoczeniem

Profesor Bukowski nie ukrywa, że nagroda i wyróżnienie w naszej akcji było dla niego sporym wyróżnieniem.

- Nie spodziewałem się tej nagrody i bardzo mi miło, że zostałem doceniony i wyróżniony. To dla mnie duży powód do dumy. Dobrze, że takie akcje są organizowane, bo nauczyciele w ten sposób mogą zostać docenieni za duży trud, który wkładają w swoją codzienną pracę - wyjaśnia Bukowski.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie