Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu szkolili się z technik kuchni molekularnej

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Od lewej: Izabella Kiraga - nauczyciel praktyk, Maciej Siątkowski - szef kuchni, Małgorzata Wrześniewska - koordynator projektu.
Od lewej: Izabella Kiraga - nauczyciel praktyk, Maciej Siątkowski - szef kuchni, Małgorzata Wrześniewska - koordynator projektu. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu
Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu bierze udział w ciekawym projekcie, który jest innowacją w skali regionu. Szkoła otrzymała na jego realizację duże dofinansowanie zewnętrzne. Powstała tu pracownia kuchni molekularnej, a nauczyciele i uczniowie przeszli specjalistyczne szkolenie pod okiem znanego w świecie kulinarnym Macieja Siąkowskiego, współzdobywcy gwiazdki Michelin i zdobywcy trzech czapek Gault&Millau.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu to miejsce wielu możliwości. - Szkoła daje swoim uczniom szeroki wachlarz możliwości rozwoju zawodowego. Placówka uzyskała akredytację do projektu Erasmus+, co oznacza, że do 2027 roku będzie regularnie otrzymywała unijne środki finansowe na wyjazdy zagraniczne młodzieży i zapewnienie im najwyższego poziomu kształcenia. Ponadto szkoła bierze udział w wielu ciekawych projektach. Jednym z nich jest obecnie realizowana innowacja pedagogiczna, w ramach której nauczyciele i uczniowie szkolą się z zakresu kuchni molekularnej - mówi Stefan Bernaciak, starosta zwoleński.

Projekt odbywa się pod nazwą „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” i jest realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego przy wsparciu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. - Pozyskaliśmy blisko 140 tysięcy złotych dofinansowania zewnętrznego. Dzięki tym środkom w naszej szkole powstały dwie bardzo nowoczesne, dobrze wyposażone pracownie: kuchni molekularnej i informatyczna, a nauczyciele i uczniowie przechodzą specjalistyczne szkolenie - informuje Arosław Jakóbik, dyrektor ZSR-T w Zwoleniu.

Warsztaty z mistrzem kulinariów

18 maja w nowej pracowni kulinarnej odbyło się szkolenie dla nauczycieli ZSR-T w Zwoleniu. Poprowadził je Maciej Siąkowski, współzdobywca gwiazdki Michelin jako sous chef restauracji Senses i zdobywca trzech czapek Gault&Millau w restauracji Ole. Warto dodać, że Maciej Siąkowski odbywał też staż w jednej z najlepszych na świecie restauracji, 3-gwiazdkowej Azurmendi. - Kuchnia molekularna to naukowe podejście do jedzenia i gotowania, ze zrozumieniem wszelkich aspektów fizycznych, które zachodzą w żywności podczas przygotowywania jedzenia. Jednym z jej podstawowych założeń jest zmiana tekstury produktów i konsystencji potraw, bez wpływu na pozostałe właściwości, jak smak czy aromat. Szkolenie w tym zakresie odbyło się w nowej pracowni w ZSR-T w Zwoleniu, z zastosowaniem określonych produktów i przeznaczonych do tego urządzeń - powiedział Maciej Siąkowski, szef kuchni.

Szkolenie składało się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. - W pierwszej części pan Maciej przedstawił historię powstania kuchni molekularnej, zasady działania tekstur, opowiedział na czym polega specyfikacja, sous-vide, aromatyzowanie i wiele innych. W części praktycznej omówił zasady działania urządzeń, które zostały zakupione w ramach innowacji, na przykład termocyrkulatora, miksera planetarnego, slamandra, antygrilla Salva G, naczynia Dewara czy ciekłego azotu. Potem przyszedł czas na gotowanie – powiedziała Małgorzata Wrześniewska, uczestniczka szkolenia i koordynator projektu z ramienia szkoły.

Zainspirowani kulinariami

Po szkoleniu nauczycieli, w dniach 20 i 21 maja odbyło się szkolenie uczniów klas branżowych ZSR-T w Zwoleniu uczących się w zawodzie kucharz. Warsztaty prowadzone były w małych 8-9 osobowych grupach. W sumie przeszkoliły się 34 osoby. Wszystkie zajęcia poprowadził Maciej Siąkowski. - Dzięki wprowadzonej innowacji otrzymaliśmy do naszej dyspozycji świetnie wyposażoną pracownię i możliwość zdobycia bezcennego doświadczenia w zakresie kuchni molekularnej - powiedział Mateusz Figura, uczeń drugiej klasy.

- Nauczyliśmy się wielu nowych technik gotowania, poznaliśmy też ciekawe produkty, na których jeszcze nie mieliśmy okazji pracować. To zainspirowało nas do pogłębiania wiedzy w tym zakresie - dodał Artur Domagała, uczeń tej samej klasy.

Jak podkreśla Paweł Ozga, wicedyrektor ZSR-T do spraw szkolenia praktycznego, w ramach realizacji projektu oprócz stworzenia dwóch świetnie wyposażonych pracowni i przeprowadzenia profesjonalnych warsztatów, zwoleńska placówka zostanie też objęta zewnętrznym, długofalowym wsparciem merytorycznym. Warto dodać, że obecnie trwa nabór dla absolwentów szkół podstawowych do ZSR-T w Zwoleniu. - Zachęcamy absolwentów szkół podstawowych do zapoznania się z ofertą szkoły, która oprócz nauki wymarzonego zawodu daje doskonały start w rynek pracy – podsumowuje Waldemar Urbański, wicestarosta zwoleński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie