Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawałnica zniszczyła wiele plantacji w powiecie białobrzeskim i grójeckim. Rolnicy i sadownicy liczą straty z powodu gradu

Janusz Petz
Janusz Petz
Grad, który w niedzielę przed godziną 18 "bombardował" sady w powiecie grójeckim.
Grad, który w niedzielę przed godziną 18 "bombardował" sady w powiecie grójeckim. Agrounia Warka
Rolnicy i sadownicy zaczynają liczyć straty spowodowane niedzielnym gradem. Grad dał się we znaki w większej części regionu radomskiego, ale bardzo duże spustoszenia dotyczą gmin w powiatach białobrzeskim i grójeckim.

- Najbardziej ucierpiały plantacje w gminach Mogielnica, Jasieniec, Goszczyn, Chynów w powiecie grójeckim i gmina Promna w powiecie białobrzeskim. Oczywiście to poszło takimi pasami, jak to zwykle jest z gradem, nie całe wsie – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Jego zdaniem na wielu plantacjach owoce w sadach nawet nieznacznie uszkodzone już można spisać na straty. - Grad przecina jabłko, albo inny owoc i proces gnicia jest już nie do zatrzymania. Jabłko uderzone ma dół, gdzie są martwe tkanki, nierówno rośnie i nadaje się jedynie do sprzedaży jako owoc przemysłowy. Nie ma mowy oczywiście, aby taki owoc mógł być dłużej przechowywany – mówi Mirosław Maliszewski.

ZOBACZ ZDJĘCIA!

Poza tym w sadach zbombardowanych gradem znacznie szybciej zaczynają się rozwijać choroby. Podczas niedzielnej nawałnicy największe szkoły grad spowodował na plantacjach truskawek oraz w sadach jabłoniowych, czereśniowych, wiśniowych i śliwkowych. Malina – zdaniem Mirosława Maliszewskiego jest dopiero w fazie kwitnienia i na plantacjach tych owoców szkody mogą być niewielkie.

Obecnie istnieje tylko jeden trwały sposób wsparcia dla plantatorów, którzy ponieśli straty z tytułu takich zdarzeń jak gradobicie. Są to dopłaty do polis ubezpieczeniowych. - Tych pieniędzy już dawno jednak nie było, a niewiele osób ubezpieczyło się od gradu. Wszystkie inne formy pomocy są doraźne. Musi być ogłoszony plan, muszą być oszacowane szkody straty i dopiero wtedy może być udzielona pomoc do jednego hektara uprawy – powiedział Mirosław Maliszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie