Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Neseber - perełka bałkańskiej architektury

Marzena Kądziela
Jedna ze starych cerkwi w Neseberze.
Jedna ze starych cerkwi w Neseberze. Marzena Kądziela
Z daleka bułgarski Neseber wygląda jak maleńka wysepka położona niedaleko lądu. Gdy widoczność staje się lepsza, dostrzegam czerwone dachy i groblę łączącą miasteczko z brzegiem. Neseber uważany jest przez wielu podróżników za perełkę bałkańskiej architektury.
Neseber - perla balkanskiej architektury

Neseber - perła bałkańskiej architektury

Przed kamiennym wejściem do miasta czytamy, że znajdujemy się w miejscu, które zamieszkane było już ponad cztery tysiące lat temu. Najpierw gospodarzami byli tu Trakowie, potem Grecy, którzy ufortyfikowali miejscowość broniąc się w ten sposób przed morskimi grabieżcami.

Jednak wiele z budowli, jakie po sobie zostawili, są dla nas niewidoczne. Około dwóch tysięcy lat temu zalała je woda. Potem Rzymianie, którzy zawładnęli wysepką zwaną wtedy Mesembrią, zbudowali port. Za czasów bizantyjskich powstały obecnie widoczne mury oraz liczne świątynie. Później zmieniali się władcy, którzy na szczęście nie burzyli dzieła swych poprzedników. Turcy nawet wzmocnili nadmorskie fortyfikacje obawiając się piratów.

Drewniane domy

Najbardziej charakterystycznymi dla bułgarskiego Neseberu budowlami świeckimi są piętrowe domy, których parter zbudowany jest z jasnego kamienia, piętra zaś z drewna. Dołączając do tego czerwone dachówki, otrzymuje się niezwykle malowniczy obrazek tworzący specyficzny neseberski klimat.

W domach tych nadal mieszkają miejscowi, choć wiele z obiektów przemianowano już na hoteliki i pensjonaty. Domy obrastają kolorowe pelargonie, bugenwille, juki z pióropuszami białych kwiatów i winorośle.

Budowle te powstały w okresie odrodzenia narodowego, w XVII i XVIII wieku. Na parterze zazwyczaj umiejscowione były sklepy, magazyny i winiarnie, na górze mieszkania. Tak jest właściwie do dziś, choć zapewne asortyment bułgarskich sklepów jest o wiele bogatszy. Wśród pamiątek, jakie oglądają i kupują obcokrajowcy są różnego rodzaju koronki, drewniane talerze, misy oraz cała gama wyrobów ze skóry.

Kamienne cerkwie

Cała wysepka wznosi się na skalistym skrawku lądu o długości 850 m i szerokości 300 m. Aż trudno uwierzyć, ale na tak niewielkim obszarze w przeszłości rozsianych było około 80 cerkwi i kaplic.

Wszystkie budowano w tym samym stylu, to znaczy nakładając na siebie naprzemiennie biały kamień i czerwoną cegłę. W poprzeczne pasy wkomponowano wsparte na pionowych pilastrach pasiaste łuki oraz dekorowane ceramicznymi tarczami i rozetami fasady.

Oglądamy ruiny bazyliki, znanej również jako Stara Mekropolia, cerkiew Pantokratorską, św. Joana Aliturgetosa z amfiteatralnie położonymi schodami, św. Jana Chrzciciela z pięknymi malowidłami i wiele innych, do których tylko na chwilę zaglądamy.

Wędrujemy wąziutkimi uliczkami zachwycając się nie tylko zabytkami ale i widokami na morze oraz sąsiadujący z Neseberem bułgarski kurort Słoneczny Brzeg.

Owoce morza i kieliszek rakiji

Dzielnica niedaleko portu znana jest z restauracji, gdzie podają świeże owoce morza. Zamawiamy duży talerz krewetek. Wyłuskujemy ze skorupek i skórki smakowite. Później jemy jeszcze najbardziej popularną w Bułgarii sałatkę szopską (pomidory, ogórki i słonawy ser), do której dostajemy od gospodarzy kieliszek rakiji, bardzo mocnej wódki. Przypominamy sobie przestrogi przewodnika, który uczulał nas na to, by rakiji nie pić, jak polskiej wódki jednym haustem, lecz sączyć ja bardzo długo. Trudne to zadanie, bo ognisty napój nie przypomina wcale w smaku ambrozji...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Neseber - perełka bałkańskiej architektury - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie