Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie wyrobów chlebopodobnych - 5 września XII Święto Chleba

Barbara Koś
- Zapraszamy gości na smaczne wypieki – mówili piekarze: Tadeusz Fogiel( z lewej) i Jarosław Gajda
- Zapraszamy gości na smaczne wypieki – mówili piekarze: Tadeusz Fogiel( z lewej) i Jarosław Gajda Fot. Barbara Koś
28 piekarni z Radomia, a także z ośmiu gmin oraz kilkudziesięciu piekarzy czuwa nad tym, aby zapewnić na kiermaszach chleb a nie "wyroby chlebopodobne"…W niedzielę, 5 września Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza wszystkich na XII Święto Chleba.

Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy

- O tym jak ważne w historii jest piekarnictwo będzie świadczyć nie tylko nasze wypieki ale niedługo już także książka, którą właśnie przygotowujemy
- O tym jak ważne w historii jest piekarnictwo będzie świadczyć nie tylko nasze wypieki ale niedługo już także książka, którą właśnie przygotowujemy w Cechu. Będzie to "Historia o chlebie i piekarniach radomskich”, którą chcemy opublikować jeszcze w tym roku – roku 250 - lecia pieczęci Cechu Piekarzy wydanej przez króla Augusta III. Zawrzemy w niej, między innymi, 368 nazwisk radomskich piekarzy od początku 1700 roku…Jako piekarze jesteśmy niespokojne duchy.

Fot. Barbara Koś

- O tym jak ważne w historii jest piekarnictwo będzie świadczyć nie tylko nasze wypieki ale niedługo już także książka, którą właśnie przygotowujemy w Cechu. Będzie to "Historia o chlebie i piekarniach radomskich", którą chcemy opublikować jeszcze w tym roku - roku 250 - lecia pieczęci Cechu Piekarzy wydanej przez króla Augusta III. Zawrzemy w niej, między innymi, 368 nazwisk radomskich piekarzy od początku 1700 roku…Jako piekarze jesteśmy niespokojne duchy.

(fot. Fot. Barbara Koś)

- Doroczna uroczystość zwyczajowo skoncentrowana będzie wokół prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych obrzędów żniwnych i pracy na wsi - mówiła Ilona Jaroszek- Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej podczas wtorkowej konferencji prasowej w skansenie.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie korowód wieńców dożynkowych, nawiązujący do najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego. Wieńce dożynkowe są efektem zwieńczenia pracy rolników i stanowią niewątpliwy zabytek obyczajowy polskiego rolnictwa.

Twórcy najlepszych wieńców z ośmiu gmin zostaną uhonorowani nagrodami. Jak co roku odbędzie się także ceremonia pasowania na ucznia w zawodzie piekarza.

W programie imprezy niezwykle lubianej przez radomian nie zabraknie także innych atrakcji. Wśród nich - występ Zespołu Pieśni i Tańca " Ziemia Żywiecka", Konkurs Cechu Piekarzy, występ kapeli ludowej, prezentacja zespołów :"Horpyna" z Olsztyna i "Orkiestra Dni Naszych" z Siedlec.

Występy kapel ludowych połączone będą z zabawą taneczną "na dechach". Tańcom towarzyszyć będą pokazy prac polowych i kiermasz twórczości ludowej.

"Święto Chleba" organizowane jest wspólnie z Urzędem Miejskim w Radomiu i Cechem Piekarzy w Radomiu. Dlatego radomian zapraszali prezydent Andrzej Kosztowniak i Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy.

- Hasłem tegorocznego święta ma być:"Kupujcie chleb w radomskich piekarniach"! - mówił Jarosław Gajda. -Bo wszyscy staramy się, aby nasze wypieki smakowały mieszkańcom i żeby woleli je od "obcych". A my ze swej strony zapewniamy że nie tylko na Święto Chleba ale także zawsze będziemy wypiekać chleb, a nie "wyroby chlebopodobne"…

Jarosław Gajda przypomniał, że rok temu w skansenie odbyło się I Ogólnopolskie Święto Chleba. W tym roku święto ogólnopolskie odbędzie się w Poznaniu.

-Postaramy się, aby powróciło ono do Radomia - zapewnił Jarosław Gajda.

Program XII Święta Chleba

Godzina 10 -11 - uroczysta Msza Święta w kościele z Wolanowa,
11.15-12.15 - powitanie gości, przedstawienie organizatorów, patronów i sponsorów imprezy; 12.15-12.35 - rozstrzygnięcie konkursu "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy";
12.40-12.50 - pasowanie na ucznia Pasowanie na ucznia I klasy Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu;
13 -14.- występ Zespołu Pieśni i Tańca " Ziemia Żywiecka";
14-15 - Konkurs Cechu Piekarzy;
15-15.40 - występ kapeli ludowej;
15.40-17.00 - występ zespołu "Horpyna";
17.20-18.30 - występ zespołu "Orkiestra Dni Naszych"

Ponadto występy kapel ludowych połączone z zabawą taneczną "na dechach", pokazy prac polowych,
kiermasz twórczości ludowej.

Ceny biletów: normalny - 12 złotych, ulgowy - 10 złotych, bilet rodzinny (dwie osoby z dziećmi) - 25 złotych

Doroczna uroczystość zwyczajowo skoncentrowana będzie wokół prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych obrzędów żniwnych i pracy na wsi
Doroczna uroczystość zwyczajowo skoncentrowana będzie wokół prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych obrzędów żniwnych i pracy na wsi – mówiła Ilona Jaroszek- Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej

Fot. Barbara Koś

Doroczna uroczystość zwyczajowo skoncentrowana będzie wokół prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych obrzędów żniwnych i pracy na wsi - mówiła Ilona Jaroszek- Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej

(fot. Fot. Barbara Koś)

SPRAWDZ DOJAZD

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu informuje, że w związku ze Świętem Chleba organizowanym przez Muzeum Wsi Radomskiej, w dniu 5 września zostanie uruchomiona specjalna linia nr 70, zapewniająca dojazd na tę imprezę.

Autobusy linii 70 będą kursowały w godzinach około 9:30-19:00 z częstotliwością co około 20 minut. Trasa będzie wiodła z pętli linii 16 na osiedlu Gołębiów II ulicami Paderewskiego, Sempołowskiej, Rapackiego, Chrobrego, Kusocińskiego, Żwirki i Wigury, 25 Czerwca, Sienkiewicza, Mickiewicza, Traugutta, Poniatowskiego (powrót przez plac Dworcowy), Dowkontta, Kościuszki, Narutowicza, Limanowskiego, 1905 Roku, Łukasika, Wierzbicką, Toruńską, Limanowskiego, Starokrakowską i Stalową do pętli linii 14 i 17 na Potkanowie. Na trasie linii 70 będą obowiązywały wszystkie przystanki (przy dworcu PKP będą obowiązywały przystanki wspólne z linią 14).

Dojście do skansenu będzie możliwe od przystanku Stalowa / Starokrakowska (przy lesie obok szpitala w Krychnowicach). Z powodu spodziewanej dużej liczby pojazdów indywidualnych autobusy nie będą wjeżdżały w ulicę Stawową i dalej do parkingu na terenie Muzeum Wsi Radomskiej.
W autobusach linii 70 będzie obowiązywała taryfa miejska (ceny biletów i zasady stosowania ulg takie same, jak na innych liniach cyfrowych). Szczegółowy rozkład jazdy jest opublikowany na stronie: www.mzdik.pl.

- O tym jak ważne w historii jest piekarnictwo będzie świadczyć nie tylko nasze wypieki ale niedługo już także książka, którą właśnie przygotowujemy w Cechu. Będzie to "Historia o chlebie i piekarniach radomskich", którą chcemy opublikować jeszcze w tym roku - roku 250 - lecia pieczęci Cechu Piekarzy wydanej przez króla Augusta III. Zawrzemy w niej, między innymi, 368 nazwisk radomskich piekarzy od początku 1700 roku…Jako piekarze jesteśmy niespokojne duchy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie