Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się piorunowi! - Jak chronić się przed burzą

Beata KWIECZKO
Czytelnik/ Sylwester Padryka
Jak powinniśmy zachowywać w czasie burzy? Gdzie najlepiej się schronić - najbezpieczniej w samochodzie i w budynkach.

Jeżeli schowamy się przed burzą pod drzewem może porazić nas piorun. Nie wolno też przebywać w wodzie i zostawać na otwartej przestrzeni. Gdzie ukryć się przed burzą i jak zachować, żeby być bezpiecznym?

Porażony piorunem może zostać każdy, kto podczas burzy przebywa na świeżym powietrzu. - Najbardziej narażeni jesteśmy na to, gdy znajdujemy się na otwartej przestrzeni i jesteśmy najwyższym punktem w okolicy, bo piorun zawsze uderza w najwyższe punkty, takie jak drzewa, słupy, czy maszty - mówi Robert Sabat, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Podczas burzy najlepiej jest zostać w domu i nie wychodzić z niego, jeżeli to nie jest konieczne. Jeśli jednak burza zaskoczy nas poza nim, trzeba pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad.

W BUDYNKU LUB SAMOCHODZIE

- Poszukajmy schronienia w budynku lub na obniżeniach terenu, takich jak wąwóz czy dolina, bo tam będzie bezpieczniej. Nie należy przebywać na pagórkach i wzniesieniach, pod słupami, masztami, a także pod drzewami, jeżeli są najwyższym punktem w okolicy. To zwiększa prawdopodobieństwo uderzenia w nas pioruna - podkreśla Robert Sabat. - Trzeba pamiętać także, żeby trzymać się z dala od siatek i innych metalowych elementów, bo są one bardzo dobrymi przewodnikami prądu i wówczas, gdy piorun w nie uderzy cała energia przejdzie na nas. Nie wolno też przebywać w wodzie i małych łódkach - dodaje Sabat.

Jednym z bezpieczniejszych miejsc, w których możemy się schronić podczas burzy jest samochód. - Jeżeli jesteśmy w trakcie podróży, powinniśmy zostać w samochodzie. W przypadku uderzenia pioruna, prąd spłynie po karoserii, a my wewnątrz będziemy dobrze izolowani - mówi Robert Sabat.
PORAŻENIE KROKOWE

Schronienie się podczas burzy pod drzewem lub poruszanie się po otwartej przestrzeni może spowodować, że prąd przepłynie między naszymi stopami i dojdzie do tak zwanego porażenia krokowego.

- Większość porażeń nie jest bezpośrednia, ale częściowa. Wtedy przez ludzkie ciało przepływa tylko część prądu pioruna. Takie przypadki występują najczęściej, gdy uderzy on w drzewo, pod którym się schronimy. Wówczas większość prądu spływa do ziemi przez pień drzewa, jednak nawet ten mały ułamek natężenia prądu może zabić - tłumaczy komendant Sabat.

Podobnie jest w przypadku, gdy piorun uderza w ziemię. - Podczas burzy powinno się chodzić małymi krokami, a jeżeli stoimy w miejscu, nasze nogi powinny być złączone. Dzięki temu porażenie krokowe będzie słabsze. W czasie burzy nie wolno też kłaść się na ziemi, tylko przykucnąć. Osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć - radzi Robert Sabat.

OKNA I URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Warto też pamiętać o kilku zasadach, kiedy podczas burzy będziemy w domu. - Pozamykajmy wszystkie okna i drzwi zewnętrzne do budynków. Jeżeli są gdzieś otwarte, to trzymajmy się od nich z dala. Wyłączmy też odbiorniki energii elektrycznej, bo zabezpieczenia, które posiadają nie chronią przed uderzeniem pioruna - wylicza Robert Sabat i dodaje: - Nie powinno się też przebywać w pobliżu kominków, pieców, umywalek, wentylatorów czy innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu, ani używać telefonów komórkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie daj się piorunowi! - Jak chronić się przed burzą - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie