Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpiecznie skrzyżowanie na Glinicach będzie przebudowane

Antoni SOKOŁOWSKI [email protected]
Jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Radomiu, czyli przecięcie ulic: Odrodzenia z Górną i Kaszubską będzie przebudowane.
Jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Radomiu, czyli przecięcie ulic: Odrodzenia z Górną i Kaszubską będzie przebudowane. Antoni Sokołowski
Skończą się problemy kierowców pokonujących przecięcie ulic Odrodzenia z Kaszubską i Górną.

Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

- Podjęliśmy decyzję o budowie wyniesionych skrzyżowań u zbiegu ulic Odrodzenia, Kaszubskiej i Górnej oraz Odrodzenia i Kochanowskiego. Inwestycja była omawiana 27 września na posiedzeniu zespołu do spraw poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Od miesięcy apelowaliśmy na łamach "Echa Dnia" o radykalną zmianę na feralnym skrzyżowaniu. Nasze apele popierali kierowcy i okoliczni mieszkańcy. Wreszcie mamy decyzję i jeszcze w tym roku skrzyżowanie może być zmienione.

Dziesiątki stłuczek, wypadków, nawet rannych - to bilans wielu wypadków, jakie miały miejsce na skrzyżowaniu ulic Odrodzenia z Kaszubską i Górną w Radomiu. Czwartkowa decyzja Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji otwiera możliwość do poprawy przejazdu w tym miejscu.

NIE JEDNO, A DWA

Miejski Zarząd zdecydował, że będzie zbudowane wyniesione skrzyżowanie nie tylko na Odrodzenia i Górnej, ale na drugim skrzyżowaniu - Odrodzenia i Kochanowskiego.

- Dokumentacja przebudowy skrzyżowań jest jeszcze opracowywana. Jeśli zaoszczędzimy fundusze na innych przetargach, jeszcze w tym roku oba skrzyżowania zostaną przebudowane - poinformował nas Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

To duża zmiana w podejściu do rozwiązania problemu, bo wcześniej MZDiK tłumaczył, że w tegorocznym planie inwestycyjnym nie ma z czego sfinansować przebudowy skrzyżowania.

O przebudowę skrzyżowania apelowali też rowerzyści. To właśnie Sebastian Pawłowski, szef Bractwa Rowerowego w Radomiu zaproponował, by skrzyżowanie było wyniesione i stało się po prostu jednym progiem zwalniającym.

- Bardzo się cieszę, że MZDiK zdecydował się na przebudowę skrzyżowania według naszej propozycji. Takie rozwiązania, jak wyniesione skrzyżowanie, jest stosowane w wielu innych miastach w Polsce. To po prostu jeden wielki próg zwalniający. Takie progi zdają egzamin: wypadków jest dużo mniej, kierowcy i rowerzyści mogą bezpieczniej przejeżdżać przez krzyżówkę - dodaje Sebastian Pawłowski.

SKOŃCZĄ SIĘ WYPADKI

Należy przypuszczać, że przebudowa skrzyżowania poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu. Dodać trzeba, że w pobliżu jest szkoła podstawowa numer 1, chodzi tu kilkaset dzieci, a wiele z nich przechodzi właśnie przez to skrzyżowanie.

- W powszedni dzień, gdy są lekcje, pod szkołę przy ulicy Odrodzenia podjeżdżają dziesiątki samochodów. To rodzice odwożą swoje dzieci. Wtedy na skrzyżowaniu jest jeszcze bardziej niebezpiecznie ruch, bo ruch wzrasta kilka razy - mówią rodzice uczniów.

Wprawdzie po licznych wypadkach zarządca ulic ustawił w feralnym miejscu kilka znaków, by ostrzec kierowców, w tym ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę, to jednak nie zatrzymało to serii kraks. Teraz za jednym zamachem zostanie też przebudowane skrzyżowanie Odrodzenia i Kochanowskiego. To dobra wiadomość nie tylko dla uczniów szkoły podstawowej numer 1, ale i przedszkola przy Kalińskiej. Leży ono blisko tego ostatniego skrzyżowania i wyniesione przecięcie ulic poprawi bezpieczeństwo również w jego okolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie