Niecodzienna pasterka: król Jagiełło w Jedlni (zdjęcia)

Barbara Koś
Orszak z królem Jagielłą wkracza do kościoła
Orszak z królem Jagielłą wkracza do kościoła Wojciech Pestka
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Na uroczystą Pasterkę Królewską przybyło blisko 1500 osób!
Pary w strojach różnych Ziem Rzeczpospolitej wkraczają do kościoła
Pary w strojach różnych Ziem Rzeczpospolitej wkraczają do kościoła
Wojciech Pestka

Pary w strojach różnych Ziem Rzeczpospolitej wkraczają do kościoła

(fot. Wojciech Pestka)

Pasterka rozpoczęła się o godzinie 23 zjazdem przedstawicieli różnych ziem wchodzących w skład Rzeczpospolitej i stanów. Z powodu pogody - była mgła a wcześniej padał deszcz, szlachta jechała nie saniami a wozami zatrzymując się na skwerze pod pomnikiem.(Stroje regionalne wypożyczyło "Mazowsze").

Na przykościelnym placu przygotowano iluminację szopki, co stało się po raz pierwszy na zewnątrz kościoła.

Rozpoczęło się kolędowanie z udziałem zespołu ludowego "Królewskie Źródła" a także scholi i orkiestry dętej.

Punktualnie o 23,30 przybył orszak królewski z Władysławem Jagiełłą. Król również jechał wozem, przybranym po królewsku.

Wtedy rozpoczęły się jasełka.

Po jasełkach i wspólnym przełamaniu się opłatkiem na placu pod pomnikiem króla procesję wprowadzono do odnowionej świątyni pod wezwaniem świętego Mikołaja. Na czele szedł król Władysław Jagiełło i ksiądz biskup, Stefan Siczek. Po nich kroczyły pary w strojach ludowych reprezentujących wszystkie ziemie królestwa.

Złożono pokłon przed symbolicznym żłóbkiem.

Król Jagiełło podziękował za zwycięstwo pod Grunwaldem i opiekę Bożą. A przedstawiciele społeczności parafialnej złożyli podziękowanie za odnowioną świątynię i pomnik króla Jagiełły na skwerze.

Biskup Stefan Siczek wygłosił homilię Wigilijną.

Ponieważ zaproszony Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, nie mógł osobiście wziąć udziału w Pasterce, Wojciech Pestka, prezes Stowarzyszenia Jedlnia, odczytał jego list z życzeniami skierowany do parafian.

Potem słuchano specjalnie przygotowanych kolęd i raz jeszcze oglądano oświetlenie wnętrz kościoła.
Pasterka Królewska zakończyła się o godzinie drugiej. Było kolorowo, nierzeczywiście z powodu mgły i radośnie....

O Jedlni pisał Długosz

- W Jagiełłę wcielił się Wojtek Sałek z Radia Plus w Radomiu a o tradycjach i historii wigilijnych obrzędów ze sceny powiedziała nam pani Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej - uzupełnia Wojciech Pestka.

- Skąd pomysł na tak niecodzienną Pasterkę? - pytamy Wojciecha Pestkę.

- Ta pasterka miała uświetnić 600 rocznicę pobytu w Jedlni na Pasterce i podczas Bożego Narodzenia króla Władysława Jagiełły, który w 1410 roku wracał właśnie przez Jedlnię po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem - odpowiada Wojciech Pestka.

- Czy są dowody na to, że Jagielło gościł w Jedlni?

- Zaświadcza o tym Jan Długosz w swoich "Kronikach" - tłumaczy nasz rozmówca i cytuje słowa kronikarza: "król Władysław Jagiełło przybył do Jedlnej i spędził tam Święta Bożego Narodzenia".
Na uroczystą pasterkę w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja Biskupa w Jedlni zaprosiło mieszkańców Stowarzyszenie Jedlnia.

Jego szef, Wojciech Pestka, już teraz zaprasza wszystkich do kościoła świętego Mikołaja Biskupa w Jedlni 6 stycznia na uroczystość Trzech Króli, podczas której odbędzie się parafialny konkurs kolęd, Natomiast jazzowe interpretacje znanych pastorałek zaprezentuje zespół The Bill.

Fragment listu prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, skierowanego do uczestników Pasterki:

Dzisiejsza Pasterka Królewska w jedlnieńskim kościele kończy obchody Roku Grunwaldzkiego. Wyrażam uznanie dla Państwa patriotyzmu, woli podtrzymania pamięci o dziejach naszej Ojcyzny oraz przywiązania do Państwa rodzinnej miejscowości rodzinnej - małej miejscowości o wielkiej historii. To właśnie z Jedlni król Władysław Jagiełło odwiedzając tę wieś niemal co roku rozpoczął wojnę polsko - krzyżacką rozsyłając wici. Także tutaj świętował zwycięstwo. Cieszę się, że zechcieli Państwo upamiętnić pierwszego z Jagiellonów i jego Wiktorię w sposób tak godny i okazały.

W roku 1410, w wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego, król Władysław zanosił w Jedlni modlitewne dziękczynienie za pokój, który wreszcie zagościł na północnych ziemiach tego państwa. Intencją dzisiejszej Pasterki Królewskiej jest boże błogosławieństwo dla Ojczyzny i pokój na świecie.
Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polski pragnę podziękować za tę troskę oraz za wszystko , co państwo czynią aby owe cele osiągnąć - na niwie zawodowej , społecznej , w codziennych relacjach rodzinnych i sąsiedzkich.

Proszę przyjąć życzenia wesołych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkich pomyślności w nowym roku 2011.

Jedzie orszak
Jedzie orszak Wojciech pestka

Jedzie orszak
(fot. Wojciech pestka)

Wojciech Pestka, przewodniczący Stowarzyszenia Jed

- Ogromnie cieszymy się, że aż tyle osób przyjechało do nas na tę wielką uroczystość. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w tym dużym przedsięwzięciu.
- Ogromnie cieszymy się, że aż tyle osób przyjechało do nas na tę wielką uroczystość. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w tym dużym przedsięwzięciu. Trochę żal, że zabrakło wielkiego śniegu i sań... Ale i tak było chyba pięknie?...
archiwum

- Ogromnie cieszymy się, że aż tyle osób przyjechało do nas na tę wielką uroczystość. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w tym dużym przedsięwzięciu. Trochę żal, że zabrakło wielkiego śniegu i sań... Ale i tak było chyba pięknie?...

(fot. archiwum)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie