Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienna wystawa o księdzu Janie Wiśniewskim

/pok/
Wystawa pokazuje życie i twórczość księdza Jana Wiśniewskiego.
Wystawa pokazuje życie i twórczość księdza Jana Wiśniewskiego. archiwum
W dniach 3 - 5 maja w kościele parafialnym w Krępie Kościelnej prezentowana była autorska wystawa Małgorzaty Szot-Wróblewskiej "Przeszłość - Przyszłości, ksiądz Jan Wiśniewski (1876-1943) w 70 rocznicę śmierci". W czerwcu będzie ona gościć w Borkowicach.

Wystawa sfinansowana została z własnych środków autorki, która od wielu lat zbiera materiały i utwory księdza Jana Wiśniewskiego. Wernisaż odbył się 3 maja, w dniu jego urodzin w jego rodzinnej parafii w kościele w Krępie Kościelnej, do którego zamierzał ufundować ołtarz wielki.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10 mszą świętą. Przybyli na nią przedstawiciele różnych placówek i środowisk, w tym ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu i Robert Fidos, wójt gminy Borkowice, gdzie ksiądz Wiśniewski był przez 30 lat proboszczem i gdzie spoczywa na miejscowym cmentarzu. Koncert poetycko-muzyczny poezji księdza Jana Wiśniewskiego przedstawili uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Krępie Kościelnej.

- Spisana w języku rosyjskim metryka Jana Wiśniewskiego przechowywana w Krępie Kościelnej, w "Księgach Urodzonych", podaje datę drugi maja. Tymczasem Ksiądz Jan Wiśniewski w swych dokumentach zawsze podawał 3 maja jako datę swego urodzenia - mówiła na otwarciu Małgorzata Szot - Wróblewska, która jako pierwsza zwróciła uwagę na ten fakt.

Wystawie towarzyszy katalog, zawierający niepublikowane dotąd materiały i fotografie pochodzące ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu udostępnione za zgodą księdza Andrzeja Jakóbczaka, dyrektora Biblioteki Diecezjalnej. Wstęp do katalogu napisał profesor Zenon Piech, kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego a jego druk został dofinansowany przez przedsiębiorców związanych z parafią Krępa Kościelna.

Dodatkową atrakcją wystawy była prelekcja Małgorzaty Szot-Wróblewskiej na temat dziejów Krępy w XII i XIV wieku na podstawie zachowanych dokumentów królewskich, a także prezentacja kopii naczynia kultowego z II w. n. e. wypożyczonej z Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Naczynie to zostało odkryte w 1969 roku przez Janinę Siebuła w Bożym Barze - Krępie Kościelnej na jej posesji. Do odkrycia doszło przypadkowo podczas prowadzenia prac ziemnych.

W dniach 13 - 18 czerwca wystawa gościć będzie w Borkowicach w Gminnym Ośrodku Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie