Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedługo ruszy przetarg na remont wiaduktu kolejowego w Radomiu i budowę przystanku kolejowego

Janusz Petz
Janusz Petz
Wiadukt na ulicy Lubelskiej/Żeromskiego w Radomiu, w tle miejsce, gdzie będzie peron wyspowy przystanku kolejowego Radom Wschód.
Wiadukt na ulicy Lubelskiej/Żeromskiego w Radomiu, w tle miejsce, gdzie będzie peron wyspowy przystanku kolejowego Radom Wschód. Tadeusz Klocek
Już tylko potwierdzenia finansowania z Polskiego Ładu brakuje do ogłoszenia przetargu na budowę nowego wiaduktu w Radomiu i nowego przystanku kolejowego Radom Wschód.

Przetarg miasto ma ogłosić zaraz po tym, jak rząd potwierdzi 30 - milionową dotację na realizację inwestycji. O tym, że takie pieniądze rządowe będą przeznaczone na przebudowę, a właściwie budowę od nowa wiaduktu na ulicy Żeromskiego/Lubelskiej informowali na konferencjach prasowych parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, a później ukazały się oficjalne listy rządowe zakwalifikowanych projektów, gdzie umieszczono też ważną radomską inwestycję.

Niedługo ruszy przetarg na remont wiaduktu kolejowego w Radomiu

Na razie PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu podpisali porozumienie w sprawie wspólnej realizacji inwestycji. Taka współpraca miała już miejsce przy budowie nowego wiaduktu na ulicy Struga/Kozienickiej. Tam wykonawcą wiaduktu oraz przystanku kolejowego Radom Gołębiów była spółka PKP PLK.

Zgodnie zawartym porozumieniem, PKP Polskie Linie Kolejowe, jako współzamawiający, zobowiązały się do budowy zadaszonego peronu przystanku Radom Wschód przy wiadukcie. W zakresie PLK jest również budowa infrastruktury pasażerskiej – ławek, gablot, oświetlenia oraz Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, czyli między innymi elektronicznych wyświetlaczy. Wykonawca Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej zostanie wyłoniony w osobnym przetargu. PKP Polskie Linie Kolejowe sfinansują koszty budowy peronu wraz z niezbędną infrastrukturą. PLK zapewnią również nadzór inżynierski nad tym zakresem robót.

Miasto Radom zobowiązało się do przebudowy wiaduktu, budowy schodów, schodów ruchomych i wind z zadaszeniami. Wiadukt zostanie połączony z ulicami Średnią, Metalową i Kaszubską.To jedna z najważniejszych inwestycji w mieście, bo istniejący obiekt jest w fatalnym stanie technicznym, a jest to jedna z najważniejszych przepraw nad torami w Radomiu.
Wciąż otwartą kwestią jest sfinansowanie inwestycji. Są już zagwarantowane pieniądze w wysokości 30 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, cała inwestycja ma kosztować 75 milionów złotych. Miasto liczy też na wsparcie ze strony samorządu województwa mazowieckiego. Tyle tylko, że dotychczasowe rachunki mogą być zupełnie nic nie warte, ponieważ gwałtownie rosną w Polsce ceny materiałów budowlanych, a zwłaszcza stali oraz robocizny. Nie można wykluczyć, że budowa wiaduktu może pochłonąć znacznie więcej niż 100 milionów złotych.

Blisko lotniska

Koncepcja budowy wiaduktu zakłada, że nowy wiadukt przy ulicy Żeromskiego będzie miał około 20 metrów szerokości. Dzięki temu, że będzie szerszy pomieści cztery pasy ruchu (pod dwa w każdą stronę) oraz wygodny ciąg dla pieszych oraz rowerzystów.

Przebudowa wiaduktu ma bardzo duże znaczenie w związku z budową Portu Lotniczego. Stąd jest najbliżej do lotniska od linii kolejowej numer 8 łączącej Radom z Warszawą. Pasażerowie pociągu jadącego z Warszawy będą mogli wysiąść na tym przystanku, przedostać się przejściem na wiadukcie na drugą stronę torów a następnie z pomocą autobusów lub busów wahadłowych dojechać na lotnisko. PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują peron wyspowy z dwoma krawędziami dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Na nowym przystanku mają zatrzymywać się pociągi jadące od zarówno od strony Warszawy jak i Lublina. Potrzebne rozjazdy kolejowe wykonano już podczas prac modernizacyjnych prowadzonych na trasie kolejowej numer 8. Na przystanku będą mogły się zatrzymywać pociągi regionalne i dalekobieżne. Budowa nowego przystanku kolejowego Radom Wschód to z kolei część prawdziwej rewolucji kolejowej w mieście związanej z budową nowych przystanków kolejowych. Obok stacji Radom, która niedawno zmieniła nazwę na Radom Główny są już lub będą zbudowane przystanki Radom Wschód, Radom Gołębiów, Radom Północ, Radom Stara Wola oraz funkcjonujący na razie w planach przystanek Radom Południe.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto