Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedźwiedzie budzą się z zimowego snu. Można je spotkać w różnych rejonach Tatr, intensywnie poszukują pożywienia

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W Polsce niedźwiedzie brunatne podlegają ścisłej ochronie.
W Polsce niedźwiedzie brunatne podlegają ścisłej ochronie. Łukasz Gdak/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Po zimowym śnie, pora na wiosenną aktywność. Niedźwiedzie obudziły się, a to oznacza, że wyruszyły na poszukiwanie jedzenia. Samce oraz samice ze starszym przychówkiem można spotkać w różnych rejonach Tatr.

Spis treści

Niedźwiedzie w Tatrach. W tych rejonach je spotkasz

Tropy pozostawione przez niedźwiedzie wskazują, że większość już wybudziła się z zimowego letargu. Na razie widać je w dolinach i partiach reglowych Tatr. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zlokalizowali ślady w różnych rejonach - od Doliny Chochołowskiej po rejon Kop Sołtysich.

- Po kilkumiesięcznym poście poszukują teraz intensywnie pokarmu. Wprawdzie odsłoniły się spod śniegu rośliny zielne - mówiąc o roślinach zielnych mam na myśli ich części podziemne, gdzie rośliny na zimę gromadziły substancje odżywcze, ale to jest przede wszystkim ten moment, kiedy drapieżniki intensywnie poszukują padliny – mówi doktor nauk leśnych Tomasz Skrzydłowski z TPN.

Zwierzęta poszukują padliny, czyli truchła kozic, czy jeleni. Doskonały węch pozwala im znaleźć pożywienie nawet pod śniegiem. Woń rozkładającego się mięsa wyczuwają z odległości nawet 3 km.

W górach zalega śnieg, niedźwiedzie schodzą niżej

W okolicach Morskiego Oka panuje pełnia zimy – zalega tam około 40 cm śniegu, a temperatura waha się od –4 do –10 stopni Celsjusza. W tej sytuacji niedźwiedzie mogą schodzić w pobliże ludzkich osiedli, gdzie będą szukać resztek pokarmów np. w koszach na śmieci. Przyrodnicy z TPN apelują do mieszkańców graniczących z parkiem o zabezpieczanie kompostowników i śmietników.

W Polsce niedźwiedzie brunatne podlegają ścisłej ochronie. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. Na co dzień żywią się padliną oraz roślinami - owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów. Gdy już uzupełnią odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą tzw. gawrę i tam przesypiają okres zimowy (najczęściej od listopada do marca). Co dwa lata samice rodzą od 1 do 3 młodych, które pod ich okiem spędzają pierwsze 1,5 roku życia.

Przeczytaj również: W lesie spotkasz nie tylko borowiki lub kurki, możesz trafić na niedźwiedzia. Jak rozpoznać, że w pobliżu czai się drapieżnik?

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedźwiedzie budzą się z zimowego snu. Można je spotkać w różnych rejonach Tatr, intensywnie poszukują pożywienia - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie