Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieszczelny i przestarzały system cieszy kierowców

Marcin WALASIK [email protected]
Jeden z punktów kontrolnych znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Traugutta. Odbiorniki zamontowane są na wysięgnikach, nad jezdnią.
Jeden z punktów kontrolnych znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Traugutta. Odbiorniki zamontowane są na wysięgnikach, nad jezdnią. Marcin Walasik
Kontrola punktualności autobusów miejskich dziś nie do końca działa. Drogowcy planują zmiany.

Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

- Z systemu LASON korzystamy od piętnastu lat. Wykorzystujemy go przede wszystkim do kontroli punktualności autobusów komunikacji miejskiej. Jego podstawą jest rejestracja przejazdu autobusów w punktach kontrolnych. W przyszłości chcemy go zastąpić nowocześniejszymi rozwiązaniami, opartymi na nawigacji GPS.

Ważne

Ważne

Zgodnie z umowami zawartymi z przewoźnikami, dany kurs jest kwalifikowany jako punktualny, jeśli autobus przyjedzie nie więcej niż jedną minutę wcześniej i nie więcej niż cztery minuty później w stosunku do obowiązującego rozkładu jazdy.

Co pewien czas nasi czytelnicy skarżą się na opóźnienia autobusów. Zdarzają się również przypadki, że przyjeżdżają one zbyt wcześnie na przystanki. Nad punktualnością kursowania wozów powinien czuwać specjalny system, tymczasem z dwóch skrzyżowań znikły odbiorniki.

Urządzenia były na skrzyżowaniu koło kościoła na Borkach oraz u zbiegu ulic Malczewskiego, Wernera i Kelles-Krauza. Zostały zdemontowane na czas remontu obu skrzyżowań i już tam nie wróciły. Z tego powodu mogą cieszyć się kierowcy autobusów.

ZEPSUTE ODBIORNIKI

Dowiedzieliśmy się, że urządzenia, które były zamontowane na wysięgnikach na skrzyżowaniu na Borkach, są obecnie w naprawie. Organizatorzy komunikacji miejskiej czekają na opinie ekspertów, czy jest możliwe ich ponowne uruchomienie.

- Odbiorniki zdemontowane na czas remontu skrzyżowania ulic Malczewskiego, Wernera i Kelles-Krauza wrócą na swoje miejsce w ciągu 2-3 tygodni - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.
PLANUJĄ WYMIANĘ

Organizatorzy komunikacji miejskiej nie planują modernizacji przestarzałego systemu kontroli punktualności autobusów, z którego korzystają już od piętnastu lat. W przyszłości chcą go zastąpić nowocześniejszymi rozwiązaniami.

- Ich wdrożenie nastąpi przy okazji wprowadzania Radomskiego Biletu Elektronicznego. Nowy system będzie oparty na nawigacji GPS. Nadajniki będą zamontowane we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej - mówi Dariusz Dębski.

Jak działa system?

System służy do rozliczania przewoźników z ilości i jakości wykonanych zadań. Wszystkie autobusy komunikacji miejskiej w Radomiu są wyposażone w nadajniki identyfikacyjne, które emitują zakodowany sygnał. Kierowca rozpoczynający pracę umieszcza w nadajniku klucz z chipem. Jest w nim zakodowany numer linii oraz numer brygady. Gdy autobus przejeżdża przez punkt kontrolny, zainstalowane tam odbiorniki rejestrują sygnał. Do MZDiK drogą radiową trafia informacja o czasie przyjazdu autobusu danej linii.

Gdzie są punkty?

Punkty kontrolne znajdują się na wysięgnikach, przy skrzyżowaniach ulic: Okulickiego / Polna, Malczewskiego / Wernera (odbiorniki czasowo zdemontowane), Struga / 25 Czerwca, 25 Czerwca / Słowackiego, Poniatowskiego / Dworzec PKP oraz Limanowskiego / Maratońska (odbiorniki w naprawie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie