Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe życie zawodowe i prywatne dyrektorki radomskiego teatru Małgorzaty Potockiej. Pokazał je TVN w reportażu "Kulisy sławy". Zobaczcie

Janusz Petz
Janusz Petz
Małgorzata Potocka po 30 latach w kamienicy przy ulicy Narutowicza 90 w Łodzi, gdzie mieszkała przez wiele lat. Na kolejnych slajdach prywatne zdjęcia Małgorzaty Potockiej prezentowane na jej koncie na facebooku
Małgorzata Potocka po 30 latach w kamienicy przy ulicy Narutowicza 90 w Łodzi, gdzie mieszkała przez wiele lat. Na kolejnych slajdach prywatne zdjęcia Małgorzaty Potockiej prezentowane na jej koncie na facebooku Małogorzata Potocka/facebook
Stacja TVN wyemitowała reportaż, w którym Małgorzata Potocka, obecna dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu zdradza kulisy swojej pracy zawodowej, ale także opowiada o swoim życiu prywatnym. Popularna aktorka, ale też producentka ciepło mówi o swoim obecnym miejscu pracy – w Radomiu, ale w dokumencie przewija się mnóstwo związanych a aktorką i jej rodziną najznamienitszych postaci polskiego kina i teatru.

Sentymentalna podróż w czasie Małgorzaty Potockiej, dyrektor teatru w Radomiu

- Chciałabym, aby zawsze każdy był wyróżniony osobiście w tym miejscu przeze mnie. Chciałabym, aby każdy był witany serdecznie, aby ludzie mnie tutaj widzieli – mówiła Małgorzata Potocka już na początku reportażu witając ekipę realizatorów na progu Teatru Powszechnego w Radomiu.

Dla popularnej aktorki, producentki i obecnie szefa radomskiego teatru prawdziwą przyjemnością był zorganizowany na potrzeby reportażu sentymentalny wyjazd do jej rodzinnej Łodzi. W mieście tym urodziła się, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Ukończyła dwa kierunki: aktorstwo i reżyserię. W filmówce zrobiła także doktorat oraz poznała swojego pierwszego męża, Józefa Robakowskiego – wykładowcę i awangardowego artystę. Razem współtworzyli Galerię Wymiany, która w latach osiemdziesiątych była jednym z najważniejszych miejsc działających poza oficjalnym obiegiem.

Ojciec Małgorzaty Potockiej był scenografem, a mama dokumentalistką. Stąd znajomość Małgorzaty Potockiej od najmłodszych lat z gwiazdami i najważniejszymi postaciami polskiego filmu.

Debiutowała, będąc jeszcze dzieckiem, w filmie „Awantura o Basię”, jako nastolatka zagrała u Andrzeja Wajdy we „Wszystko na sprzedaż”. - Mój tata był w wielkiej przyjaźni z Beatą Tyszkiewicz. Pamiętam, że któregoś razu wszyscy razem poszliśmy na obiad. I Beata zapytała mnie, kim chcę być. Nie odpowiedziałam kim chcę być, tylko kim jestem. Powiedziałam: „Jestem aktorką”. Miałam chyba 13 lat – opowiada w reportażu stacji TVN artystka.

Najbardziej rozpoznawalna jest w Polsce z roli Tereski w filmie Hubal. - A z „Hubalem” do dzisiaj jest taka sytuacja, że jak przekraczam granicę, czy jestem na lotnisku, to młodzi chłopcy, którzy są w służbie ochrony pogranicza, czy są pilotami, natychmiast mnie poznają. Pytam: „Jak wy to robicie, że po tylu latach mnie poznajecie, mówicie Teresko?”. A oni mówią, że oglądają „Hubala” trzy razy w roku. To zabawne, że poznają mnie do tej pory – mówi w reportażu Potocka.

Dyrektorka radomskiego teatru po swojej sentymentalnym wyjeździe do Łodzi opowiadała nam jaką frajdę sprawił jej ten wyjazd. Mówiła też o swoich wspominkach dawnych czasów, historiach i anegdotkach, które nie zmieściły się w reportażu.

- Pokazywałam ekipie w Łodzi budynek rektoratu, wydziału reżyserii, a potem przeszliśmy korytarzem wydziału aktorskiego. Tam się nic nie zmieniło. Jak szłam korytarzem miałam łzy w oczach – opowiadała nam Małgorzata Potocka.

Najbardziej zapamiętała ze słynnego korytarza swoje rozmowy z nieżyjącą już aktorką Ewą Sałacką, która w tamtych czasach była najserdeczniejszą, najbliższą i właściwie jedyną przyjaciółką młodości Potockiej. Co było głównym, a właściwie jedynym tematem niekończących się debat przyszłych słynnych aktorek ? Wcale nie kino moralnego niepokoju tylko ...wahacze, pompy, zawory, wtryski i paski klinowe.

- Tata Sałackiej pomalował jej renault 4 i moje renault 4 na ten sam jabłkowy kolor. Niewiele osób wówczas miało w ogóle samochód, a posiadacz renault to już było naprawdę coś. Chłopcy się z nas śmieli, że nie da się z nami pogadać o Szekspirze i żadna z nas nie powtarza monologów - wspominała Potocka.

Po latach z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej dowiedziała się, że kamienica, w którym mieszkała ona z rodziną, a także cała plejada najwybitniejszych postaci polskiego kina, cała opleciona była kablami urządzeń podsłuchowych.

KLIKNIJ I ZOBACZ REPORTAŻ

Zobaczcie galerię prywatnych zdjęć Małgorzaty Potockiej

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie