Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 w Radomiu [program, atrakcje]

Barbara Koś
Nocne zwiedzanie ekspozycji, warsztaty, pokazy, spotkania z artystami i inne jeszcze atrakcje wypełnią tegoroczną Noc Muzeów w muzeach Radomia i regionu.

W "Malczewskim"

Bogaty program przygotowało Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Tytuł- „Od neolitu do Fangora” . Czas - godziny 19 – 01.00

- Przede wszystkim zapraszamy na finisaż wystawy „Żyć sztuką. Opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945 – 1995” - mówi Ilona Pulnar- Ferdjani, kierownik działu nauki i oświaty "Malczewskiego". - Po wystawie oprowadzi jej kurator, Mieczysław Szewczuk. - Będzie to ostatnia już okazja do obejrzenia tej niecodziennej ekspozycji ukazującej wybitne dzieła sztuki w kolekcji naszego muzeum.

To nie jedyne wydarzenie. Odbędzie się też pokaz mody „Kobieta jak róża” w wykonaniu Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu i warsztaty przywołujące średniowiecze a nawet dalsze epoki.

Warsztaty realizowane będą wokół wystawy „Przemoc i rytuał w neolicie”. Będzie więc akcja "„Neolit na co dzień”: rozpalanie ognia, wytwarzanie łuków, pokaz tkactwa i replik zabytków neolitycznych.. A wszystko zademonstruje zespół Yanie Ignis. Będą również pokazy z życia codziennego we wczesnym średniowieczu i rzemiosła a także gry, zabawy oraz pokazy walk w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej Drużyna Grodu Piotrówka. Uzupełnieniem staną się warsztaty archeologiczne, warsztaty robienia zabawek, malowanie obrazów na płótnie pod hasłem "Malujemy wielkie formaty!" a ponadto konkurs z wiedzy o Jacku Malczewskim.

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. dr Teofila Rewolińskiego prowadzić będzie wycenę i ekspertyzę numizmatów oraz konkurs numizmatyczny z nagrodami.

Ciekawe zajęcia przygotował dział przyrody:„Szlaczkiem Kozicy” – portretowanie eksponatu, „Zwierzęce Oblicza” – malowanie twarzy, „Śladami Smoka Wawelskiego” – warsztaty paleontologiczne oraz pokazy filmowe z cyklu „Żywioły". Na dziedzińcu muzeum odbędą się też pokazy astronomiczne Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii; „Aleją Gwiazd".

W Domach Gąski i Esterki prezentowana będą wystawy: „Żyć sztuką. Opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945 – 1995” oraz „Zanim powstało miasto”. Wynalazki XIX i XX wieku pokażą nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych.
Na tarasie jadło i napoje serwować będą firmy: „Używki Świata”, „Zakład Masarski Mleczków i firma „Fogiel& Fogiel”.

W Elektrowni

A Noc Muzeów w „Elektrowni”? Będzie równie super ciekawa- zapewnia Kinga Maszczyńska z działu marketingu.

Na jedyną taką noc w roku Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza w godzinach 17-1.
Już od godziny 17 można zwiedzać z przewodnikiem wystawy aktualnie pokazywane w Elektrowni. To "Rozgrywki " Adama Wójcickiego, "Orońsko. 17 km w linii prostej "– wystawa z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, "Forma i nieprzedstawialne" – wystawa poplenerowa XXXIII Pleneru dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii oraz
"Deski – Obrazy – Słowa "– wystawa malarstwa współczesnego z Muzeum - Zamku Górków w Szamotułach.
Odbędzie się też wernisaż wystawy "Format maksymalny A-?".

Przed siedzibą „Elektrowni” uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych zaprezentują projekt artystyczny "Wartość Słowa". Uczniowie od miesięcy pracują nad projektem pt: ,,Wartość Słowa'', którego efekt będziecie mogli zobaczyć już w sobotę 14 maja o godz. 17. Projekt Wartość Słowa ma na celu skłonienie odbiorców do refleksji na temat wagi używanych słów w życiu codziennym. Niewiele osób zwraca uwagę na to co wypowiada, a często mówi za dużo i bezmyślnie. Niektórzy nie zauważają też, że słowa mogą ranić. Występują one w najbardziej błahych miejscach lub sytuacjach. Na przykład zwykła łyżka, nie była by nią, bez jej nazwy. Dlatego też, proponowany projekt artystyczny ma za zadanie skierować uwagę widza na daną wartość konkretnego słowa lub grupy słów.

Słowo przepraszam jest tematem jednego z naszych pokoi. PRZEPRASZAM to jedno z mądrzejszych słów, których ludzie używają we wzajemnych kontaktach. Pozwala na naprawienie szkody niewielkim nakładem, zapobiega dalszym konfliktom i wzbudza zaufanie do drugiego człowieka. Jest też objawem dojrzałości. Jednak musimy pamiętać, że nie należy go nadużywać bo wtedy traci swoją wartość i wypowiadane nie brzmi tak efektownie. To ważne słowo nie powinno być wypowiadane z przymusu, tylko płynąć z głębi serca. W naszym pokoju przykre słowa są porozrzucane chaotycznie i brną do słowa PRZEPRASZAM. Są to wyrazy, zdania które na co dzień wychodzą z naszych ust w złości, smutku, rozgoryczeniu, słowa które tak naprawdę nie powinny ujrzeć światła dziennego, ponieważ ranią naszych bliskich. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet rzucone bezmyślnie ,,Źle to robisz!'' boli odbiorcę, który się starał ale przecież nikt nie jest idealny. Powinniśmy dążyć do tego żeby nie mieć za co przepraszać i robić to jak najrzadziej.

Wdzięczność jest czymś wspaniałym.Ma ogromną moc. Porusza nasze Serca, jak piękny krajobraz. Nie każdy z nas potrafi powiedzieć ,,dziękuję ''. To słowo może uzdrowić wiele spraw między ludźmi. Może pomóc w rozwiązaniu niektórych kłopotów i uspokoić emocje. Jednocześnie jest ogromie skuteczne w poprawie stosunków z bliskimi. W naszym pokoju słowa, za które możemy dziękować oplatają ściany układając się w piękną serpentynę. Całość jest harmonijna. Słowo ,,dziękuję'' jest w pewnym sensie ,,nawykiem'' który każdy z nas powinien w sobie wyrobić. Nasza wdzięczność ma wiele odbiorców. Dziękujemy Mamie za pyszny obiad, a Tacie za sklejoną dętkę w rowerze. Dziękujemy w myślach nauczycielowi, że tym razem nie dał potwornie trudnych pytań na teście. Dziękujemy Bogu za życie, za dobry dzień poprzez modlitwę. Słowo ,,dziękuję'' wywołuje uśmiech u odbiorcy i wzbudza w nim poczucie docenienia.

Kiedy wydaje nam się, że wszystko wokół straciło sens, nagle obok nas dzieje się coś dobrego , coś czego w danym momencie nie udaje nam się zauważyć, bo niefortunny bieg wydarzeń nas przytłacza. W momencie gdy prawie jesteśmy pewni, że nic nam nie wychodzi i nie ma

sensu nagle zdarza się coś co powoduje, że nasze życie odzyskuje sens. Nasz pokój będzie cały ,,bez sensu''. Nie oznacza to, że robimy go zbędnie, chcemy abyście sami odnaleźli w nim sens i na chwilę zastanowili się i uśmiechnęli. Dlatego też gdy przytłacza nas ,,bezsens'' dnia codziennego, powinniśmy wyostrzyć zmysły i odnaleźć w nawet najgorszym momencie sens.

Nadszedł czas na niespodziankę. A mianowicie jest nią PUSTY POKÓJ. Nie chcemy zadziałać na was przytłaczającym, białym i pustym pokojem, który mógłby przywołać u Was lęk z dzieciństwa przed wizytą u dentysty. Naszym celem jest zachęcenie Was do czynnego udziału w naszym projekcie. Dostaniecie farby, mazaki, tusz itp, a następnie zostawicie po sobie ślad w naszym pustym pokoju. Może to być cytat ulubionej piosenki, dobra myśl na dzień, ulubione powiedzonko, mały obrazek.

Koncert Free Cooperation Atrakcją wieczoru będzie koncert zespołu Free Cooperation. Powstał on w 1985 roku jako elitarny skład muzyków pochodzących z grup definiujących polską awangardę jazzową lat osiemdziesiątych – Sesji 80 Acoustic Action, Tie Break i Green Revolution. Grupa wystąpi w składzie: Mariusz Stopnicki, Antoni „Ziut” Gralak, Cyprian Baszyński – trąbki,Bronisław Duży – puzon, Janusz Smyk – saksofon altowy, tenorowy, sopranowy, flet, Marek Kazana – saksofon altowy, Mateusz Pospieszalski – saksofon altowy, saksofon barytonowy, klarnet basowy, Henryk Gembalski – skrzypce, Wojciech Konikiewicz – fortepian, organy, syntezatory, Janusz Yanina Iwański – gitara, Maciej Matysiak – kontrabas, gitara basowa oraz Arkadiusz Skolik – perkusja Wstęp na wystawy i koncert bezpłatny.

Odbędzie się także Filmowa Noc Muzeów pod hasłem „Artystycznie o wampirach”. To obrazy: " O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu." "Tylko kochankowie przeżyją" i "Co robimy w ukryciu". Bilet do kina na jeden seans – 5 zł.

W Muzeum Wsi Radomskiej

Noc Muzeów w radomskim skansenie odbędzie się w godzinach 19 - 01 przy akompaniamencie kapel wiejskich z regionu radomskiego. Wystąpią: Kapela Tarnowskich z Janiszewa, Kapela Andrzeja Malika ze Skrzyńska i Kapela Rokicińskich ze Starych Siekluk.
Tego wieczoru przybyli do muzeum goście będą mogli wziąć udział w zabawie "na dechach" oraz zwiedzać do późnych godzin
nocnych, specjalnie z tej okazji podświetlone, obiekty z Zespołu Zagród Muzeum Wsi Radomskiej . Będą też do obejrzenia dwie wystawy. Wystawa "Z wizytą u fotografa" ma na celu zaprezentowanie zarysu rozwoju fotografii jak również ukazanie zainteresowania fotografów wsią oraz wsi fotografią, w ujęciu regionalnym. Inne cel ekspozycji to zwrócenie uwagi na rozwój i funkcjonowanie stacjonarnych zakładów fotograficznych w Radomiu od lat 60. XIX wieku do czasu wybuchu II wojny światowej. Na wystawie zaakcentowane są również najistotniejsze sytuacje fotograficzne powojennej wsi radomskiej. Druga ekspozycja to "Historia maszyn i narzędzi rolniczych."

Ceny biletów wstępu jest symboliczna : 1 złotych.

Noc Muzeów odbędzie się oczywiście we wszystkich muzeach regionu.

Straż Pożarna zaprasza

W najbliższą sobotę 14 maja w godzinach od 18.00 do 24.00 strażacy zapraszają na Noc Muzeów.

Noc Muzeów to święto kultury, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. W otwartych do późnych godzin nocnych muzeach, galeriach czeka na zwiedzających wiele atrakcji niedostępnych na co dzień. -Pragnąc uatrakcyjnić tę wyjątkową noc zapraszamy wszystkich do zwiedzania naszej Sali Tradycji im. gen. Zygmunta Jarosza nestora polskiego pożarnictwa. W trakcie zwiedzania będzie można również obejrzeć sprzęt będący na wyposażeniu radomskich strażaków - zachęca Konrad Neska, rzecznik radomskich strażaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie