Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w powiecie grójeckim. Muzeum w Lipiu świętowało po raz pierwszy

Agnieszka Rudnicka
Koncert Muzyki Dawnej w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Lipiu.
Koncert Muzyki Dawnej w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Lipiu. Wiesław Ciechomski
Noc Muzeów 2021 już za nami. W tym roku, w odróżnieniu od poprzedniego, można było świętować, zwiedzać sale, oglądać bezpośrednio wystawy, zakosztować przysmaków i spotkać się wspólnie, uroczyście, w blasku księżyca, zwłaszcza w cudnej aurze ciepłego wieczornego pleneru. Oto, jak celebrowało ten dzień po raz pierwszy, nowo utworzone muzeum w Lipiu - w gminie Błędów.

Po raz pierwszy Noc Muzeów była uroczyście obchodzona w salach muzealnych na starej plebanii we wsi Lipie ( gmina Błędów). Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że aktualnie obiekt kulturalny w Lipiu jest utrzymywany, tworzony i wzbogacany społecznie, tylko z funduszy, jakimi dysponuje Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów. Do przygotowania tej uroczystości przyczyniło się 12 członków stowarzyszenia oraz parafianie z Kościoła Trójcy Przenajświętszej w Lipiu.

Co tam się znajduje?

Tutejsze muzeum zajmuje na razie trzy sale z zaadoptowanych pomieszczeń parafii. Jedna z tych sal została zagospodarowana i udostępniona do zwiedzania w listopadzie 2020 roku, natomiast dwie kolejne powstały tuż przed Nocą Muzeów. Pierwsza z sal mieści eksponaty historyczne związane z klasztorem karmelitów, jaki znajdował się na tym terenie w XVIII wieku. W roku 1915 kościół i klasztor zostały spalone przez Rosjan, ale ocalały z nich niektóre eksponaty, książki i dokumenty (np. mszał po łacinie, kropielnice czy zabytkowe stacje drogi krzyżowej), które teraz można tam obejrzeć. Druga udostępniona podczas Nocy Muzeów do zwiedzania sala jest zatytułowana "XX wiek w Lipiu". Można tam obejrzeć pamiątki związane ze szkołą w Lipiu, a wśród nich dziennik lekcyjny z 1920 roku, stroje wojskowe i sporo zdjęć dawnych domów i mieszkańców tego regionu.

W trzeciej sali zamieszczona jest wystawa " W Lipcach lipskich", obejmująca aspekt ludowy wsi Lipie. Są to przedmioty codziennego użytku, żelazka czy dawne urządzenie do wyrobu lodów. Tam też znajdziemy część poświęconą dziecięcemu zespołowi ludowemu z lat 60 - tych XX wieku (stroje, instrument).

Wyjątkowa noc w podziemiach i w plenerze

15 maja do zwiedzania muzeum zachęcono mieszkańców od godziny 19 do 22.30. Najpierw umożliwiono zwiedzanie kościoła grupom z przewodnikiem, wchodzącym co 20 minut. W podziemiach starego kościoła uruchomiono także salę kinową, gdzie mogło pomieścić się 15 osób. Seanse filmowe trwały po 30 minut, a emitowany materiał to reportaż dotyczący odkryć na starej plebanii w Lipiu.

Kolejną atrakcją wieczoru była udostępniona trasa do zwiedzania specjalnie dla dzieci. Mogły one zabrać ze sobą latarki i lampiony i starodawnym zwyczajem wejść do podziemnych, ciemnych wnętrz kościoła. Program ten zaadresowano wyłącznie do dzieci, aby pobudzić w nich ciekawość, adrenalinę i poruszyć strunę niepokojącej przygody. Pod opieką księdza proboszcza na tę niezwykłą wycieczkę wyruszyło 30 dzieci.

Gwoździem tej niesamowitej nocy był koncert muzyki dawnej w kościele, który połączono z warsztatami muzycznymi przygotowanymi przez Warszawską Szkołę Śpiewu Liturgicznego. Próby do koncertu odbywały się od sierpnia 2020 roku, a warsztaty wokalne są organizowane przez błędowskie stowarzyszenie - cyklicznie. Występ zaczął się o godzinie 21. Wystąpili w nim muzycy lokalni z różnych parafii, a dla słuchaczy okazał się niezwykle głębokim, niezapomnianym przeżyciem.

Każdy przybyły tego dnia do wnętrz muzealnych parafii w Lipiu mógł także zakosztować na zewnątrz pyszności. Rozstawiony w plenerze namiot oferował ciepłą kawę, herbatę i ciasta, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Machnatki Parceli.

Muzeum chce się rozwijać

Wszystkie ekspozycje stałe w zagospodarowanych na muzeum pomieszczeniach parafii w Lipiu są udostępnione do zwiedzania w każdą niedzielę po mszach świętych ( godz. 9, 11.30, 16). Jednocześnie Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów pragnie nadal rozwijać prace archiwalne i poszerzać zbiory muzealne, aby móc promować kulturę i sztukę regionalną oraz w przyszłości - nadać placówce pełnoprawny byt, by stała się wizytówką tego regionu. I Noc Muzeów w Lipiu została zorganizowana dzięki dotacji ze starostwa w ramach tegorocznego projektu - " Program współpracy z organizacjami pozarządowymi i kołami gospodyń wiejskich na 2021 r." oraz przy wsparciu członków stowarzyszenia i parafian.

Gratulujemy cennej inicjatywy i czekamy na kolejne optymistyczne informacje o działalności tego obiektu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie