Novatek nie może działać w Polsce - możesz mieć duży problem. Dramat odbiorców propanu - butanu i posiadaczy aut na autogaz

Janusz Petz
Janusz Petz
Terminal przeładunkowy Novatek Green Energy w Woli Żydowskiej w gminie Kije w Świętokrzyskiem. Więcej zdjęć z terminala na kolejnych slajdach.
Terminal przeładunkowy Novatek Green Energy w Woli Żydowskiej w gminie Kije w Świętokrzyskiem. Więcej zdjęć z terminala na kolejnych slajdach. Novatek
Udostępnij:
Miałeś umowę na dostawę gazu z rosyjską firmą Novatek? Możesz mieć problem. W regionie radomskim, świętokrzyskim czy podkarpackim oraz w całej Polsce- wielu odbiorców propanu – butanu korzysta z usług objętej sankcjami firmy. Dramat mogą przeżyć posiadacze samochodów na autogaz - to Novatek dostarczał ogromną ilość tego paliwa.

Sankcje za napaść na Ukrainę i problemy z propanem - butanem

O firmie Novatek i jej kłopotach pisaliśmy już w czwartek Miałeś umowę na dostawę gazu z rosyjską firmą Novatek? Możesz mieć problem. Novatek ma terminal przeładunkowy w gminie Kije
Dziś więcej informacji na ten temat - niestety mocno niepokojących.

Novatek Green Energy to rosyjska firma handlująca gazem, o której ostatnio jest bardzo głośno. Najpierw przedsiębiorstwo zostało objęte sankcjami z powodu wojny na Ukrainie. W odpowiedzi wyłączyło dostawy surowca dla kilkunastu polskich gmin, które zaopatruje.

Novatek zaopatruje też tysiące ludzi w regionie radomskim, świętokrzyskim czy podkarpackim w także w całej Polsce w gaz do butli - tak do tych dużych przy domach jak i małych. W środę Rosja zaprzestała dostaw gazu ziemnego do Polski. Novatek Green Energy, należący do rosyjskiego holdingu Gazprom, zaopatruje w surowiec kilkanaście polskich gmin. To Łeba, Mieścisko, Zagórów, Cegłów, Mrozy, Kałuszyn, Żuromin i Lubień Kujawski. Od środy dostawy błękitnego paliwa do niektórych z nich są sukcesywnie wyłączane. Novatek Green Energy został objęty sankcjami. W piątek poinformowano, że instalacje odbiorców gazu dostarczanego przez tą firmę ma przejmować – nawet siłowo – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Ceny LPG po 4 złote za litr?

Dramat przeżywają posiadacze samochodów na autogaz, czyli propan – butan. To ta sama mieszanka gazu, który używany jest w kuchenkach, czy do ogrzewania domów. Jak podaje łódzka firma Reflex zajmująca się monitorowaniem rynku paliw obecne ceny autogazu są o 48 procent wyższe niż dokładnie przed rokiem. Ta grupa kierowców musi być przygotowana, że w najbliższym czasie ceny LPG mogą jeszcze bardziej rosnąć. Z trudnościami na rynku autogazu kierowcy mogą się zmierzyć już niedługo. Zastąpienie takich ilości, które sprowadzał do Polski Novatek gazem z innych kierunków, będzie się wiązało z wyższymi kosztami i będzie oznaczało wyższe ceny autogazu przy dystrybutorze. Nie wykluczone, że – zdaniem ekspertów z firmy Reflex - już w przyszłym tygodniu podwyżki staną się faktem, a ceny zaczną zmierzać w kierunku 4 złotych za litr. 

Novatek Green Energy jest spółką zależną w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

OAO Novatek od 2014 roku znajduje się na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych Ameryki. OAO Novatek jest powiązany z Leonidem Wiktorowiczem Michelsonem (Leonid Victorivich Mikhelson), który został objętym sankcjami rządu Wielkiej Brytanii. Jak napisano w rządowym dokumencie dotyczącym sankcji: „OAO Novatek zajmuje 4 miejsce na liście największych firm rosyjskich i jest beneficjentem decyzji rządu Federacji Rosyjskiej. Działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej, odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy”. Do dnia 28 lutego 2022 roku Giennadij Mikołajewicz Timczenko (Gennady Nikolayevich Timchenko) jeden z zaufanych współpracowników Władimira Putina, objęty sankcjami Unii Europejskiej.

W Woli Żydowskiej w gminie Kije w powiecie pińczowskim znajduje się olbrzymi terminal przeładunkowy Novatek Południe. Jest tam też rozlewnia gazu do butli o dużej wydajności. Co będzie z obiektem oraz jego pracownikami?

Z terminala w Woli Żydowskiej zaopatrywano też tysiące odbiorców przydomowych butli gazowych zasilających ogrzewanie domów. Stąd też zaopatrywano tysiące odbiorców małych butli. Stąd też szło zaopatrzenie do stacji z LPG.

Co z odbiorcami kiedy firma nie będzie mogła dostarczyć im gazu? Czy będą mogli podpisać umowy z nowymi dostawcami?

Trudno się tego dowiedzieć, bo numery do siedziby Novateku, która znajduje się w Krakowie, były w czwartek nieaktywne. Nowoczesny terminal LPG Novatek Południe znajduje się przy bocznicy kolejowej przy linii hutniczo-siarkowej łączącej szerokim torem Rosję z Polską.

Na swojej stronie firma Novatek Green Energy tak chwali się obiektem w Woli Żydowskiej.
- Terminal Przeładunkowy LPG Novatek Południe to jeden z nielicznych terminali gazu płynnego usytuowanych bezpośrednio przy szerokim torze LHS. Dogodna lokalizacja przy stacji Gołuchów, 25 kilometrów od Kielc, umożliwia sprawny odbiór produktu przez naszych Klientów i jego dalszą dystrybucję w kraju. Terminal Novatek Południe to obecnie jeden z najnowocześniejszych terminali przeładunkowych w Polsce. Posiada miejsca odstawcze na około 75 wagonów, front rozładunkowy dla 30 cystern szerokotorowych oraz 3 stanowiska załadunku autocystern wyposażonych w wagi samochodowe. Zastosowane automatyczne systemy załadunku autocystern oraz nowoczesne systemy kontroli i bezpieczeństwa pożarowego są gwarancją nie tylko komfortu w trakcie załadunku i odbioru gazu, ale przede wszystkim zapewniają pełne bezpieczeństwo. Inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązana technologiczna o wartości około 4 milionów USD pozwalają na uzyskanie przepustowości wynoszącej 20 000 ton gazu miesięcznie, co gwarantuje szybką i komfortową obsługę Klientów podczas przeładunku. Sześć ciśnieniowych zbiorników magazynowych o łącznej pojemności 1200 m3 zapewnia ciągłość i prawidłowe funkcjonowanie procesu dystrybucji gazu LPG - czytamy na stronie firmy.

Z usług Novateku korzysta wielu odbiorców w regionie radomskim, świętokrzyskim, podkarpackim i całej Polsce.

- W firmie tej gaz kupują najwięksi odbiorcy, ale też jest dużo w naszym regionie odbiorców indywidualnych. Problemy mogą mieć na przykład firmy, które w wyniku wygranych przetargów wykonują instalacje, gdzie dostawcą gazu miał być Novatek. Pewnie teraz będą kupowały gaz gdzie indziej. Dziś jeszcze trudno powiedzieć co się będzie działo dalej na rynku propanu – butanu, ale musimy pamiętać, że aż 80 procent tego gazu pochodzi z Rosji i jest odbierana na terminalach przeładunkowych. Są firmy, które mają zapasy i czekają na podwyżkę, ale skala zmian cen trudna jest nawet do oszacowania – mówi Mariusz Janiszek, współwłaściciel firmy Mar-Rom w Dobrucie. Firma ta zaopatruje w propan butan stacje autogazu, ale ma swoje własne źródła dostaw, nie korzysta z usług Novateku.

LPG to po prostu mieszanka gazów propanu i butanu. Wydobycie LPG pochodzenia naturalnego w Polsce prowadzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Gaz PGNiG uzyskiwany jest zarówno ze złóż gazu ziemnego, jak i ropy naftowej. W Polsce, zdecydowana jednak większość gazu pochodzenia naturalnego importowana jest z Rosji. Największym dostawcą gazu pochodzenia naturalnego z Rosji jest właśnie firma Novatek. Należący do Novatek PAO zakład Purowski zlokalizowany w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, skąd pochodzi 20 procent światowego wydobycia gazu, produkuje aż 1,3 miliona ton gazu LPG rocznie. Gaz LPG pozyskiwany w procesie wydobycia gazu ziemnego posiada dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu unikalne i bardzo stabilne parametry jakości. Zaliczany jest do gazów niezwykle czystych, co ma ogromne znaczenie w trakcie jego użytkowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie