Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada. Radomianie zauważają, że... będzie drożej

Agnieszka WITCZAK [email protected]
- Leki kosztują naprawdę dużo. Wizyta w aptece to poważny wydatek, zwłaszcza jeśli ktoś jest przewlekle chory – zauważa Katarzyna Puternicka z Radomia.
- Leki kosztują naprawdę dużo. Wizyta w aptece to poważny wydatek, zwłaszcza jeśli ktoś jest przewlekle chory – zauważa Katarzyna Puternicka z Radomia. Tadeusz Klocek
Od czwartku zaczną obowiązywać kolejne zmiany cen w aptekach.

Nowa lista leków od 1 listopada

Nowa lista leków refundowanych, czyli takich, do których cen dopłaca państwo, będzie obowiązywać od jutra, czyli 1 listopada. Zgodnie z ustawą, lista musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia ministra zdrowia. Od stycznia tego roku wszystkie leki refundowane mają stałe, urzędowe ceny i marże.

Co zrobić gdy nie stać na wykup leków?

Co zrobić gdy nie stać na wykup leków?

Małgorzata Gębska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu:- Aby otrzymać zasiłek na zakup leków, trzeba spełniać wymagane kryteria. Jednym z nich jest dochód. Na członka rodziny nie może on przekraczać 456 złotych netto, zaś w przypadku osoby samotnej 542. Zasiłek może być wydawany jednorazowo, ale także wielokrotnie. Często nawet jeśli dochód na osobę w rodzinie jest wyższy niż ten określony przepisami, ludziom i tak brakuje pieniędzy na leczenie. Wtedy taka osoba może otrzymać zasiłek celowy socjalny na przykład na częściowe pokrycie kosztów terapii.

Zmiany cen związane są z kolejnymi poprawkami na liście leków refundowanych. Dla 529 produktów spadną dopłaty pacjenta, a dla 659 wzrosną. W wykazie znajdą się 53 nowe specyfiki. Wśród nich lek stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego i preparaty stosowane w terapii przeciwnowotworowej.

Zmiany cen niektórych farmaceutyków niewiele mówią tym mieszkańcom naszego miasta, którzy sięgają po leki sporadycznie. Nową listą interesują się zwłaszcza przewlekle chorzy. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że aż 50 procent takich osób lekceważy zalecenia lekarskie i rezygnuje z terapii. Składa się na to wiele czynników, a dominującym jest brak pieniędzy na zbyt kosztowne preparaty.

WIĘCEJ I DROŻEJ

Wprowadzone od jutra niższe ceny leków dla pacjenta mają dość szeroką rozpiętość: jest taniej od 115,27 złotych do 1 grosza. Droższe są za to produkty, za które pacjenci muszą dopłacić: od 1 grosza aż do... 250,48 złotych! Resort zdrowia uwzględnił za to apele lekarzy o rozszerzenie tak zwanych wskazań refundacyjnych. Chodzi o sytuacje, w których lekarz nie mógł przepisać preparatu ze zniżką, mimo, że ten przynosił rezultat w przypadku danego schorzenia.

ZMIANY NA LIŚCIE

Refundowane będą dwie diety eliminacyjne, stosowane w ciężkich postaciach alergii pokarmowych u dzieci. Po staraniach pacjentów i lekarzy na liście znalazły się wreszcie opatrunki dla cierpiących na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Wśród nowych preparatów jest lek stosowany w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Dopisano także leki stosowane w chemioterapii. Refundacją objęto także nowy lek, wprowadzony w ramach programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej. Zmianie uległ program leczenia stwardnienia rozsianego: zdecydowano o rozszerzeniu możliwości zastosowania preparatu u pacjentów od 12 do 18 roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie