Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Fabryki Broni w Radomiu prawie gotowa (zdjęcia)

Janusz PETZ [email protected]
W nowej siedzibie Fabryki Broni trwają ostatnie prace wykończeniowe.
W nowej siedzibie Fabryki Broni trwają ostatnie prace wykończeniowe. Łukasz Wójcik
Już niedługo Fabryka Broni w Radomiu rozpocznie przeprowadzkę do swojej nowej siedziby w Wólce Klwateckiej. Wszystko wskazuje na to, że największa obecnie inwestycja przemysłowa w mieście zostanie ukończona przed terminem.

[galeria_glowna]

W przestronnych wnętrzach będą zainstalowane najnowocześniejsze maszyny do obróbki metali.
W przestronnych wnętrzach będą zainstalowane najnowocześniejsze maszyny do obróbki metali. Łukasz Wójcik

W przestronnych wnętrzach będą zainstalowane najnowocześniejsze maszyny do obróbki metali.
(fot. Łukasz Wójcik)

Na budowie nowej siedziby przedsiębiorstwa praca idzie pełną parą. Ekspresowe tempo narzucił wykonawca - radomska firma Rosa-Bud. Pół roku temu z udziałem ministra skarbu oraz Marszałek Sejmu uroczyście wbijano pierwszą łopatę na placu budowy, a już dziś obiekt jest już prawie ukończony w stanie surowym. W sumie na budowie pracuje obecnie ponad 100 osób.

PRZEPROWADZKA PRZED CZASEM

Zgodnie z harmonogramem inwestycji ukończenie budowy zaplanowano na drugi kwartał przyszłego roku. Wszystko wskazuje na to, że odbiory techniczne budynku będą mogły być przeprowadzane w zimie, ale nieoficjalnie mówi się, że część urządzeń i maszyn fabryka będzie mogła przenosić już niedługo.

Cała fabryka z wszystkimi wydziałami i częścią administracyjną zmieści się w jednym budynku. Na zewnątrz obiektu będzie tylko jeden niewielki budynek portierni, ale ze względu na bardzo twarde warunki bezpieczeństwa będą musieli przez niego przejść wszyscy pracownicy: od szeregowego pracownika po prezesa zarządu.

Pieniądze na inwestycję wyłoży Agencja Rozwoju Przemysłu i Grupa Bumar - właściciel Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu. Budowa nowej siedziby fabryki to początek realizacji wartych wiele miliardów złotych planów unowocześnienia polskiego przemysłu zbrojeniowego i polskiej armii.

Sama budowa obiektów pochłonie w sumie 58 milionów złotych, ale całe przedsięwzięcie przeprowadzki radomskiej zbrojeniówki do nowej siedziby ma kosztować około 100 milionów złotych. Oprócz budowy nowej siedziby uwzględniono bowiem zakup wyposażenia fabryki.

BROŃ MODUŁOWA

Fabryka budowana jest w zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pieniądze Grupy Bumar zostaną przeznaczone na wdrożenie nowych produktów oraz modernizację parku maszynowego.

W nowym zakładzie mają być wdrożone informatyczne systemy organizacji produkcji. Zmianie ulegną całe ciągi technologiczne, mają być wprowadzone nowe technologie, sterowane numerycznie maszyny. W nowej hali produkcyjnej wytwarzane będą produkowane obecnie konstrukcje strzeleckie takie jak pistolety p-99, pistolety maszynowe PM-98 oraz karabinki beryl i miniberyl. Po przeprowadzce ma ruszyć produkcja supernowoczesnej broni, nad którą trwają obecnie prace projektowe, czyli modułowego systemu broni.

Stara siedziba Fabryki Broni będzie siedzibą Parku Technologicznego, który ma wspierać rodzimy przemysł metalowy w poszukiwaniu nowoczesnych technologii i wyrobów. Być może w budynku przy ulicy 1905 roku powstanie też minimuzeum radomskiego przemysłu zbrojeniowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie