Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa tablica pamięci z błędem?

Barbara Koś
Treść tablicy: Major Michał Tadeusz Brzęk - Osiński – 1892 – 1983)Legionista, Poseł na Sejm II RP, Dowódca szwadronu  72 PP, Więzień Obozu Jenieckiego, patriota i społecznik.
Treść tablicy: Major Michał Tadeusz Brzęk - Osiński – 1892 – 1983)Legionista, Poseł na Sejm II RP, Dowódca szwadronu 72 PP, Więzień Obozu Jenieckiego, patriota i społecznik. Barbara Koś
Treść napisu na tablicy poświęconej majorowi Michałowi Osińskiemu kwestionuje porucznik Paweł Łuk-Murawski Prezes Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej. Chodzi o sformułowanie: "Dowódca szwadronu 72 PP."

- Michał "Brzęk" Osiński, późniejszy major, był z krwi i kości kawalerzystą i nie służył nigdy w 72 Pułku Piechoty - pisze w liście do redakcji Paweł Łuk - Murawski. - nadmieniając, że w pułku tym nie było również szwadronów lecz kompanie.

Owszem. Major Osiński był dowódcą szwadronu ale Szwadronu Radomskiego.

Paweł Łuk - Murawski powołuje się na "Zarys Historii Wojennej 11 Pułku Ułanów Legionowych" autorstwa majora Józefa Sonińskiego, wydanej w Warszawie w 1923 roku.

- Na początku listopada 1918 roku w Radomiu organizację kawalerii przeprowadzał podporucznik Tadeusz "Brzęk" Osiński, były wachmistrz 1 Pułku Ułanów Legionowych - pisze nasz czytelnik.

W dniu 14 listopada 1918 roku powstały dzięki Osińskiemu Szwadron Radomski liczył już pięć plutonów konnych. 15 grudnia 1918 roku Szwadron Radomski w sile 219 ułanów i 196 koni, wymaszerował do Lublina, gdzie po krótkim postoju, pozostawiając nadwyżkę osobową, udał się na front ukraiński.
Szwadron Radomski był jednym ze szwadronów, z których został utworzony 11 Pułk Ułanów Legionowych, co nastąpiło na podstawie rozkazu Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego,
numer L.77 z dnia 19 lutego 1919 roku - pisze Paweł Łuk- Murawski.

Miejscem tworzenia pułku był Sandomierz, który późniejszym rozkazem został zamieniony na Pińczów.

- Jak pisze w swojej książce major Józef Soniński wzorowo zorganizowany, bardzo dobrze umundurowany "we własnym zakresie" 4-ty szwadron (radomski) wniósł ze sobą do pułku inny jeszcze skarb: zrozumiane koleżeństwo, wysoką moralność żołnierską i obywatelską oraz humor ułański i tymi to zaletami, dzięki przede wszystkim swojemu dowódcy ppor. Osińskiemu, będzie długo przodował w pułku". - kończy nasz czytelnik.

I dodaje - Tak myślę iż jak major "Brzęk" patrzy na ten nieszczęsny napis z nieba, to niejeden kieliszek orzechówki musi wychylić, by powstrzymać się od wypłazowania szablą autora tych nieszczęsnych słów iż był dowódcą szwadronu w pułku piechoty…- pisze Paweł Łuk- Murawski.- To tak jakby stwierdzić, że Słowacki napisał "Pana Tadeusza"…

-Napis na tablicy był konsultowany z historykami -twierdzi Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

- Z pewnością wyjaśnimy tę kwestię i poprawimy napis - mówi Sawicki.

- Napis był konsultowany z panią doktor Heleną Kisiel, historykiem - mówi Róża Domańska, uczestnicząca w powstawaniu tablicy.- Z powodu ciężkiej choroby pani doktor w tej chwili jednak nie uzyskamy wyjaśnień. Być może to sprawa różnych opracowań dotyczących tego okresu historycznego. Kiedy tylko stan zdrowia pani Heleny Kisiel ulegnie poprawie wyjaśnimy sprawę.

Treść tekstu zamieszczonego na tablicy: .Major Michał Tadeusz Brzęk - Osiński - 1892 - 1983)
Legionista, Poseł na Sejm II RP, Dowódca szwadronu 72 PP, Więzień Obozu Jenieckiego, patriota i społecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie