Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe, ciekawe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

/bk/
Nezwykle ciekawa ekspozycje "Ucieleśneinie" Darisuza Sitka w Galerii Kaplica
Nezwykle ciekawa ekspozycje "Ucieleśneinie" Darisuza Sitka w Galerii Kaplica Jan Gaworski
"Rzeźba" profesora Sławoja Ostrowskiego i "Ucieleśnienie" Dariusza Sitka to tytuły dwóch nowych wystaw otwartych w sobotę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Otwarcie wystawy rzeźb Sławoja Ostrowskiego w Muzuem rzeźby Wspólczesnej - autor siedzi
Otwarcie wystawy rzeźb Sławoja Ostrowskiego w Muzuem rzeźby Wspólczesnej - autor siedzi Jan gaworski

Otwarcie wystawy rzeźb Sławoja Ostrowskiego w Muzuem rzeźby Wspólczesnej - autor siedzi
(fot. Jan gaworski)

Prezentacja rzeźb profesora Sławoja Ostrowskiego odbyła się w Muzeum Rzeźby Współczesnej z udziałem artysty. Była okazja, aby sam opowiedział o swojej twórczości.

Sławoj Ostrowski to znany rzeźbiarz współczesny. Pracuje głównie w drewnie, ale także w kamieniu i w brązie, rzeźbiąc kompozycje figuralne, torsy, popiersia, głowy i płaskorzeźby postaci w formie portretowej. Portrety często ograniczają się do głowy z wyraziście potraktowana twarzą. Niewielkie rzeźby są najczęściej transformacjami człowieka w ogóle oraz podobiznami osób z otoczenia artysty.

Poprzez prace artysty przemawia głęboko w nich tkwiąca zaduma nad istnieniem i ludzką kondycją. Była okazja aby uzyskać także autograf od profesora.

Sławoj Ostrowski jest także autorem wielu pomników, wśród których do najbardziej znanych należą pomniki: "Ludziom Morza", kardynała Bolesława Kominka" i "Ptaki Wodne".

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie dyplom uzyskał na Wydziale Rzeźby uzyskał w 1969 roku. Obecnie jest profesorem na macierzystej uczelni. Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, jego prace prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Cykl rzeźb Dariusza Sitka "Ucieleśnienie" pokazywany jest w Galerii Kaplica. Na posadzce galerii leżą obiekty przypominające głowy ludzkie z ustami otwartymi do krzyku.

Jak tłumaczy autor, obiekty, które prezentuje, są rodzajem narracji. Dotyczą nie dosłownego zapisu stanu kondycji ludzkiej. Stały się pretekstem do ujawnienia pewnych podstawowych czy pierwotnych instynktów i emocji jak: strach, agresja, złość, pogarda, płacz, śmiech.

Tytułowe "Ucieleśnienie", odnosi się do procesu, czy gestu, nadawania czemuś realnego kształtu, uchwytnej zmysłami postaci - formy. Praca celowo została zrealizowana w sposób symboliczny, niejednoznaczny, umowny, dzięki czemu może być czytana na wielu poziomach interpretacyjnych.

Realizacja obiektów powstała w ramach doktoratu Dariusza Sitka w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Dariusz Sitek studiował tam na Wydziale Rzeźby w latach 1990-1995 a dyplom uzyskał w 1996 roku.
Od 2006 roku jest asystentem na Wydziale Rzeźby w pracowni podstaw rzeźby prof. Wojciecha Sęczawy. Jest laureatem I nagrody konkursu "Młoda Rzeźba Gdań-ska" (1996). W 2011 roku uzyskał tytuł doktora.
Wystawa czynna jest do 26 maja. Ekspozycja czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 8-16, w soboty i w niedziele w godzinach 10-18.

To rzeźby Slawoja Ostrowskiego
To rzeźby Slawoja Ostrowskiego Jan Gaworski

To rzeźby Slawoja Ostrowskiego
(fot. Jan Gaworski)

Możmna było uzyskać autograf od profesora Słwoja Ostrowskiego
Możmna było uzyskać autograf od profesora Słwoja Ostrowskiego Jan Gaworski

Możmna było uzyskać autograf od profesora Słwoja Ostrowskiego
(fot. Jan Gaworski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie