Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe linie kolejowe oraz lotnisko szansą dla Radomia i regionu

jp
Obecnie trwa budowa kolejowej "ósemki" z Warszawy do Radomia.
Obecnie trwa budowa kolejowej "ósemki" z Warszawy do Radomia. Archiwum
Budowa zupełnie nowych linii kolejowych z Radomia do Ostrowca Świętokrzyskiego i dalej do Rzeszowa i Sanoka oraz z Radomia przez Grójec do Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie w powiecie grodziskim - to fragment przyjętej przez rząd strategii realizacji gigantycznego projektu. Mówiono o nim podczas konferencji prasowych na dworcach PKP w Łodzi i w Radomiu.

Strategię budowy zupełnie nowych połączeń kolejowych, ale też drogowych uwzględniających powstanie w przyszłości lotniczego Centralnego Portu Komunikacyjnego Solidarność - 40 kilometrów od Warszawy w stronę Łodzi - Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek.

Epokowa inwestycja

O projekcie, który ma zupełnie zmienić Polskę, a zwłaszcza podróżowanie pociągami i samolotami, ale też w jakimś stopniu drogami mówił na dworcu PKP w Łodzi premier Mateusz Morawiecki. Premier stwierdził, że jest to projekt epokowy, który przezwycięża podziały sięgające jeszcze czasów rozbiorów powodujące, że w Polsce połączenia między najważniejszymi ośrodkami biegną niekoniecznie najkrótszymi drogami.

- Mamy jeszcze spuściznę porozbiorową, z którą nie poradził sobie PRL i nie poradziła sobie III Rzeczpospolita. I dziś, po tych kilku latach analiz, korzystając z rozwiązań analizowanych w latach 2006-2007 i potem 2008-09 przystępujemy do realizacji bardzo konkretnych planów rozwinięcia linii kolejowych w postaci jednego centrum - Centralnego Portu Komunikacyjnego - i 10 „szprych”, arterii komunikacyjnych odchodzących od trójkąta Łódź - Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” i Warszawa. To wielka szansa rozwojowa Polski. Szansa przełamania wielowiekowych zapóźnień, ale też szansa na rozwój na miarę XXI wieku - powiedział Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻE: Budowa trasy kolejowej Radom - Warszawa. Ma znajdować się bliżej lotniska. Kiedy koniec prac?

Program budowy nowych linii kolejowych to przede wszystkim linie dwutorowe o długości w sumie ponad 1100 kilometrów, z czego połowa (około 670 kilometrów) ma spełniać standardy Kolei Dużych Prędkości. Koszty związane z realizacją inwestycji szacowane są na poziomie do 35 miliardów złotych, w tym 16-19 miliardów złotych na realizację części lotniskowej, 8-9 miliardów złotych kolejowej i siedem miliardów złotych drogowej. Lotniczy Centralny Port Komunikacyjny Solidarność ma obsługiwać rocznie 45 milionów pasażerów, a docelowo lotnisko zostanie rozbudowane do przepustowości 100 milionów ludzi. Przepustowość lotniska w Radomiu ma wynosić w pierwszym etapie rozbudowy trzy miliony pasażerów z ewentualną możliwością rozbudowy do przepustowości do 10 milionów ludzi rocznie.

Radomska „szprycha”

Jedno z dziesięciu odgałęzień od centralnego portu dotyczy Radomia. Ma być wybudowana nowa linia kolejowa łącząca Warkę, Grójec i Baranów. Na południe od Radomia powstanie linia kolejowa z Radomia do Ostrowca Świętokrzyskiego, oraz fragmenty linii, które połączą CPK z Rzeszowem, Krosnem i Sanokiem. Chodzi o to, aby z niemal całej Polski można było dojechać do lotniska w Baranowie w czasie nie większym niż 2,5 godziny. Wyjątkiem będzie Szczecin, gdzie ma być rozwijana komunikacja samolotowa.

O strategii mówiono na konferencji na dworcu PKP w Radomiu, w której uczestniczyli politycy PiS i prezes spółki PKP PLK Ireneusz Merchel. Radomska „szprycha” nowej sieci kolejowej ma umożliwić szybkie przemieszczanie się pasażerów pomiędzy portem Solidarność a lotniskiem w Radomiu, które ma pełnić rolę uzupełniającą dla lotniska w Baranowie. Póki nie zostanie zbudowane lotnisko Solidarność, z Radomia będą latały samoloty czarterowe i niskokosztowe, po tym jak ruch lotniczy tego segmentu rynku lotniczego zostanie usunięty z lotniska Chopina na Okęciu. Z Warszawy międzynarodowe połączenia lotnicze będą mogły realizować tylko przewoźnicy oferujący całoroczne i stałe połączenia. Z turystycznych lotów czarterowych na Okęciu pozostawione będą też starty i lądowania samolotów długodystansowych (na przykład obsługujących wycieczki do Meksyku, na Kubę, Dominikanę, albo do Tajlandii).

Zyska także Grójec

Z informacji podawanych przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, że pierwsze samoloty z lotniska w Baranowie mają odlecieć w 2027 roku, a z przebudowanego lotniska w Radomiu już w październiku przyszłego roku, bądź na wiosnę 2021 roku. W kwestii połączeń drogowych najbardziej może zyskać Grójec. W planach jest bowiem budowa nowych połączeń dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz obwodnic Warszawy. Wariant optymalny zapewniający swobodny dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekierowanie ruchu ciężarowego wokół Warszawy zakłada wykonanie odcinków drogowych o łącznej długości 248 km łączących Grójec z trasą szybkiego ruchu S8, autostradą A2 oraz trasą S17 z Warszawy do Lublina. Warto dodać, że Ministerstwo Infrastruktury już zapowiedziało budowę dużej obwodnicy Warszawy, która ma przebiegać kilkadziesiąt kilometrów od stolicy.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie