Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe odkrycie archeologów na Piotrowce

ik
Katarzyna Solarska (z lewej) i Sylwia Wajda z radomskiej ekspedycji archeologicznej pokazują pozostałości sredniowiecznego mostu nad Mleczną.
Katarzyna Solarska (z lewej) i Sylwia Wajda z radomskiej ekspedycji archeologicznej pokazują pozostałości sredniowiecznego mostu nad Mleczną. Łukasz Wójcik
Piotrówka musiała być ważnym punktem na średniowiecznej mapie. Archeolodzy potwierdzają rangę grodu

Archeolodzy na Piotrówce

Archeolodzy na Piotrówce

Dla archeologów radomska Piotrówka to skarb, mówią o niej "perełka" na mapie Polski. Dlaczego? Na około 80 hektarów terenu od XIV wieku nie było żadnej zabudowy. Dawne grodzisko i osadę przykryła ziemia, porosły trawy. Za czasów Kazimierza Wielkiego miasto przeniosło się dalej. To oznacza, że wczesnośredniowieczna zabudowa nie została zniszczona. Przez całe lato pracowali tam archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk. Na Piotrówce są też naukowcy i studenci z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Archeolodzy będą na Piotrówce jeszcze tylko przez tydzień, półtora. Na tym skończą się ich tegoroczne prace. Są prowadzone dzięki umowie, jaką miasto podpisało z Polską Akademią Nauk.

Nad Mleczną, za Piastów kwitło życie, w grodzie na wzgórzu żyło się dostatnio, pieniądze na jego zabezpieczenie musiało wykładać państwo. Naukowcy takimi wnioskami kończą tegoroczne badania na Piotrówce i chcą tu wrócić.

Na Piotrówce od początku lata pracują archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Szukali śladów wałów wokół grody, założyli stanowisku w samym grodzie oraz nad sama Mleczną, tam mieli nadzielę odkryć wczesnośredniowieczna, drewnianą drogę.

STUDNIA ZOSTAJE

Jednym z ostatnich odkryć archeologów jest duża budowla wewnątrz grodu. Naukowcy podejrzewają, że to studnia. Choć pewności nie mają, bo badania musieli przerwać.

- Nie mamy czasu na to, żeby dokończyć badanie tej budowli, a w pośpiechu moglibyśmy ją zniszczyć - wyjaśnia Maciej Trzeciecki, kierownik zespołu prowadzącego badania archeologiczne na radomskiej Piotrówce. - Konstrukcja jest trudna do interpretacji w tej chwili. Dlatego ją zabezpieczyliśmy i przykryliśmy ziemią. Musi poczekać do przyszłego roku.

Naukowcy podejrzewają, że budowla pochodzi ze średniowiecza. Na pewno jest to duży i głęboki obiekt. Wcześniej, w górnych warstwach ziemi, na majdanie znaleziono między innymi pozostałości XVIII - wiecznego cmentarza.

MOST TO SENSACJA

Prawdziwą ciekawostką dla naukowców jest to, co udało się znaleźć nad samą rzeką. Otóż archeolodzy odkryli fragment dużego, drewnianego mostu. Do tej pory o przeprawie nad Mleczną nikt nie wiedział.

- Takie mosty były budowane przy grodach centralnych, w Wielkopolsce - mówi Maciej Trzeciecki. - Z jakiego okresu pochodzi most nad Mleczną będziemy wiedzieć, kiedy zakończą się badania próbek drewna. Myślimy, że może to być XI, XII wiek.

Archeolodzy natrafili na most szukając drogi, której ślady w czasie badań sprzed 40 lat znaleziono nad Mleczną.

- Na drogę nie trafiliśmy - informuje Maciej Trzeciecki.

WAŁ BYŁ POTĘŻNY

Bardzo dokładnie udało się natomiast poznać konstrukcje wału wokół grodu. To był jeden z podstawowych celów tegorocznych badań i został osiągnięty. Naukowcy dotarli do najstarszych warstw, pobrali próbki świetnie zachowanego drewna. Po ich badaniu będzie wiadomo, kiedy zaczął się Radom.

- Wały wokół grodu to bardzo złożona konstrukcja i potężna budowa. Musiało w nią inwestować państwo. To oznacza, że Piotrówka była ważnym miejscem we wczesnośredniowiecznym państwie piastowskim - tłumaczy Maciej Trzeciecki. - Nikt nie budowałby takich wałów, żeby chronić jednego urzędnika. Gród musiał mieć dużą rangę.

Archeolodzy na Piotrówce zostaną jeszcze przez tydzień, półtora. Teraz kończą już prace zasypują to, co odkryli i mają nadzieję, ze wrócą do radomia w przyszłym roku. Miasto też jest zainteresowane współpracą z Polską Akademią Nauk. Ostetczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie