Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przetargi na odbiór odpadów w Grójcu i regionie

ik
Związek Natura musiał unieważnić przetarg na odbiór odpadów w dwóch z trzech sektorów. Będą nowe postępowania.

Komu i kiedy płacić?

Komu i kiedy płacić?

Do Związku Gmin Natura należy większość gmin powiatu grójeckiego (bez Pniew i Nowego Miasta nad Pilicą) oraz Promna i Wyśmierzyce (zawiesiły na razie swoje członkostwo) z powiatu białobrzeskiego. Związek powstał, aby przejąć od samorządów obowiązek prowadzenia gospodarki odpadami. Bez względu na to, czy mieszkamy w mieście, czy na terenie wiejskim za odpady zapłacimy zaś tyle samo - 7 złotych za odpady segregowane za miesiąc oraz 14 złotych za zmieszane miesięcznie. Opłaty trzeba wnosić raz na kwartał: do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i 15 listopada. Zmieni się też numer konta, na które trzeba będzie wpłacać pieniądze. Zgodnie z założeniami gminy będą prowadziły tak zwane punkty selektywnej zbiórki odpadów. Będą funkcjonowały tam, gdzie do tej pory. Ale już zgromadzone w nich śmieci odbierze firma wybrana w przetargu całego związku. Biuro związku mieści się w Grójcu, przy ulicy Mszczonowskiej 23. Informacji o nowych zasadach można zasięgnąć telefonicznie pod numerami: 48 332-94-65 lub 48 332-21-24.

Tylko w gminie Warka od 1 stycznia śmiecie będą odbierane według nowych zasad. W pozostałych gminach mieszkańcy będą płacić po nowemu, ale ich worki zabierze dotychczasowy przewoźnik.

W powiecie grójeckim powstał jedyny w regionie Związek Gmin Natura, który od 1 stycznia 2014 roku przejmuje od samorządów gospodarkę śmieciami. Należy do niego osiem z dziesięciu gmin powiatu grójeckiego. Do Natury nie weszły Nowe Miasto nad Pilicą i Pniewy. Dodatkowo do Związku przynależą też dwie gminy z powiatu białobrzeskiego, czyli Promna i Wyśmierzyce, które jednak zawiesiły swoje członkostwo.

BĘDĄ SZUKAĆ PRZEWOŹNIKA

Teren podległy związkowi został podzielony na trzy sektory. Pierwszy z nich to miasto i gmina Grójec. Drugim jest Warka i cała gmina, trzeci to pozostałe gminy tworzące związek. Na każdy z nich ogłoszono osobny przetarg, w którym mieli być wyłonieni przewoźnicy, którzy będą odbierać odpady od mieszkańców. Przy czym firmy startujące w postępowaniu mogły złożyć oferty dotyczące jednego, dwóch, albo trzech sektorów.

- Niestety przetarg udało się rozstrzygnąć tylko w sektorze drugim, czyli w Warce. Wygrał Zakład Usług Komunalnych Warka, to była jedyna oferta w tym sektorze - mówi Marek Pietrzak, wójt Jasieńca i wiceprezes Związku. - W pozostałych częściach przetarg musieliśmy unieważnić, bo oferty były zbyt wysokie. Firma, która złożyła najniższą propozycję wycofała się z postępowania.

Rozbieżności w cenach były olbrzymie, sięgały nawet 300 procent. - Najtańsza oferta była na 5 złotych od osoby, najdroższa już 15 złotych - wyjaśnia Marek Pietrzak.

Teraz Związek musi ogłosić nowe postępowanie i szukać tańszego przewoźnika. - Chcemy to zrobić, jak najszybciej - zapowiada Marek Pietrzak.

WYNEGOCJOWALI STAWKI

To oznacza, że po nowemu śmiecie będą odbierane od mieszkańców Warki i całej gminy. Oni będą dzielić swoje odpady na trzy frakcje: mokrą, czyli odpady zmieszane; frakcję suchą, a więc razem papier, plastik i metal oraz biodegradowalną. Osobno będzie też zbierane szkło. Śmiecie będą odbierane według nowego harmonogramu, który w najbliższych dniach powinien znaleźć się na stronie Związku.

W pozostałych miejscowościach należących do Związku mieszkańcy nie powinni odczuć większych zmian. Odpady będzie odbierał od nich Almax, czyli firma, która zajmuje się tym także teraz.

- Negocjowaliśmy stawkę do ostatniej chwili. Myślę, że w najbliższych dniach będzie gotowy harmonogram odbioru odpadów - mówi Marek Pietrzak.

Mieszkańcy zapłacą już jednak według nowych stawek, czyli 7 złotych za odpady segregowane i 14 za niesegregowane. Opłaty będą wnosić zaś raz na kwartał.

Marek Pietrzak, wójt gminy jasieniec i wiceprezes Związku Natura: Złożone oferty zdecydowanie przekroczyły nasze możliwości. Ceny zaproponowane przez firmy były zbyt wysokie, nie mogliśmy sobie pozwolić na ich przyjęcie. W praktyce oznaczałoby podwyżkę stawek dla mieszkańców. Innej możliwości byśmy nie mieli. Zdecydowaliśmy więc o unieważnienie przetargu w dwóch z trzech sektorów. Będziemy chcieli, jak najszybciej ogłosić kolejne postępowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie