Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe świadczenia płacone przez ZUS. Coraz więcej osób korzysta z dodatku dla tych, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji

jp
Pozytywna decyzja w sprawie wypłaty pieniędzy dotyczy  89 procent wniosków złożonych przez zainteresowane osoby.
Pozytywna decyzja w sprawie wypłaty pieniędzy dotyczy 89 procent wniosków złożonych przez zainteresowane osoby. archiwum Echo Dnia
4 281 osób w regionie radomskim pobiera już świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W całym województwie mazowieckim jest takich osób już ponad 25 tysięcy osób, a w całym kraju 232 tysiące.

„500 plus dla niesamodzielnych”, czyli świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, to forma wsparcia dla tych, których zły stan zdrowia zmusza do korzystania z pomocy nawet w podstawowych czynnościach dnia codziennego. Mogą się o nie starać pełnoletni mieszkańcy Polski, którym zły stan zdrowia nie pozwala na funkcjonowanie bez pomocy osób trzecich. W województwie mazowieckim pozytywnie rozpatrzono aż 89 procent spraw. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc aż do momentu ustania okoliczności będących podstawą jego przyznania, na przykład utraty ważności orzeczenia lub przekroczenie limitu finansowego.

Kto dostaje pieniądze ?

Świadczenie przysługuje osobom pełnoletnim mieszkającym legalnie na terenie Polski, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Ważne jest jednak to, żeby niezdolność ta została stwierdzona przez lekarza orzecznika. Jeśli więc dana osoba nie ma takiego orzeczenia, to powinna dołączyć do wniosku zaświadczenie o stanie zdrowia od swojego lekarza wraz z dokumentacją medyczną, która może mieć znaczenie dla sprawy. Lekarz orzecznik wyda wtedy orzeczenie na podstawie załączonej dokumentacji lub dodatkowo zbada wnioskującego. Jeśli ktoś dysponuje natomiast wspomnianym orzeczeniem, to spełnia już wymaganie. Dodatkowo, jeżeli jest ono w posiadaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to nie trzeba go przedkładać.

Kryterium finansowe

Niezwykle ważne jest także kryterium finansowe. Chodzi o sumę świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, które obecnie pobiera dana osoba.
Jeżeli suma nie przekroczy 1100 złotych brutto, to świadczenie uzupełniające wynosi 500 zł, czyli maksymalną wysokość. Natomiast w sytuacji, w której przekroczy 1100 złotych, ale nie osiągnie 1600 złotych, będzie odpowiednio niższe (złotówka za złotówkę). Aby w ogóle przyznać świadczenie suma nie może być wyższa niż 1600 złotych.
Do kwoty limitu wliczane są przede wszystkim świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i inne organy emerytalno-rentowe. Do tej grupy zaliczają się również świadczenia z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, na przykład zasiłki stałe. Uwzględnia się też świadczenia wypłacane przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno - rentowych.
Do sumy świadczeń nie wlicza się jednak na przykład kwoty renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25. roku życia. Nie zaliczają się do nich również świadczenia o charakterze jednorazowym, na przykład jednorazowy zasiłek z pomocy społecznej czy zasiłek pogrzebowy, a także dodatki i świadczenia wypłacane razem ze świadczeniami (np. emeryturą lub rentą) na podstawie przepisów szczególnych, na przykład dodatek i zasiłek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, dodatek kombatancki czy ryczałt energetyczny.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie