Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi Honorowi Obywatele Radomia. To bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej, oboje byli odznaczeni orderem Virtuti Militari

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Teresa Grodzińska i Józef Mariański zostali Honorowymi Obywatelami Radomia.
Teresa Grodzińska i Józef Mariański zostali Honorowymi Obywatelami Radomia. Radosław Witkowski/Facebook
Teresa Grodzińska i Józef Marjański dołączyli do grona Honorowy Obywateli Radomia. O ich uhonorowanie tytułami wystąpił prezydent Radosław Witkowski, radni przyjęli wniosek jednogłośnie.

Zgodnie z regulaminem wypracowanym kilka lat temu o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Radomia mogą wystąpić sam radni, prezydent lub grupa mieszkańców. Tym razem z wnioskiem wyszedł Radosław Witkowski.

Pierwsza kobieta z Virtuti Militari

Jak czytamy w biogramie z uzasadnienia uchwały Teresa Grodzińska urodziła urodziła się w Jaszowicach koło Radomia. Już jako uczennica działała w harcerstwie, a w 1915 roku wstąpiła do tajnej Organizacji Młodzieży Narodowej. Po ukończeniu gimnazjum, w 1918 roku rozpoczęła naukę w Szkole Ogrodniczej w Warszawie. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej praktykowała jako pielęgniarka, by w lipcu 1920 roku – jako ochotniczka - ruszyć na front. Od 19 sierpnia uczestniczyła w działaniach wojennych w rejonie Hrubieszowa. Została wzięta do niewoli i zamordowana we wsi Czortowice. Jej szczątki przeniesiono do Radomia i 18 września 1920 roku zorganizowano uroczysty wojskowy pogrzeb z honorami na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Była pierwszą kobietą i jedną z pierwszych osób odznaczonych przez II Rzeczpospolitą Orderem Virtuti Militari.

Legionista Piłsudskiego

Józef Marjański był urodził się 10 sierpnia 1892 w Radomiu. Już jako uczeń działał w konspiracyjnych OMN „Przyszłość” i skautingu. W 1914 roku w Krakowie zaciągnął się do Legionów Polskich, z którymi przeszedł cały szlak bojowy 1 pułku piechoty Legionów. Po kryzysie przysięgowym był internowany, a po powrocie do rodzinnego Radomia został pierwszym komendantem VII Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej. Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność. 2 listopada zawiązał się tak zwany Komitet Pięciu i powstała Republika Radomska, która miała swój własny rząd, policję i wojsko.

Józef Marjański został wojskowym komendantem radomskiego rządu. Wkrótce został komendantem Radomskiego Okręgu Wojskowego. Brał udział w walkach w Radomskiem i Kieleckiem. Podczas wojny polsko-bolszewickiej Józef Marjański w stopniu kapitana dowodził I batalionem 1 pułku piechoty Legionów. Uczestniczył w kampanii kijowskiej i Bitwie Warszawskiej. Zginął w Białymstoku. Został pośmiertnie awansowany na majora. Był trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i pośmiertnie orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto