Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia i Grójca rozpoczęli szkolenie na poligonie

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Pierwszym elementem zajęć nowych terytorialsów były treningi siłowe i sprawnościowe. Szkolenie potrwa do 17 października.
Pierwszym elementem zajęć nowych terytorialsów były treningi siłowe i sprawnościowe. Szkolenie potrwa do 17 października. Wojska Obrony Terytorialnej
67 mieszkańców południowego Mazowsza rozpoczęło w minioną sobotę służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Są wśród nich także mieszkańcy regionu radomskiego.

Szkolenie rozpoczęło 67 kandydatów (19 kobiet i 48 mężczyzn). Szesnastodniowe zajęcia podstawowe odbywa się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie w województwie lubuskim.

30 procent to kobiety

Ochotnicy z całego południowego Mazowsza rozpoczęli w sobotę swoje pierwsze szkolenie w Wojskach Obrony Terytorialnej. W praktyce będzie obejmowało naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich.

- To jaką ogromną siłę stanowią w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej kobiety, pokazuje sobotni nabór. Niemal trzydzieści procent spośród ochotników do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej to panie. Obecnie cała formacja liczy 25 542 osoby, w tym żołnierzy zawodowych 3 777. Kobiety stanowią już 16 procent formacji (3 480 osób) - wskazuje szeregowy Marlena Rosłaniec, rzecznik prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwszego dnia ochotnicy zostali umundurowani i wyekwipowani oraz zostali poddani „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Następne dni obejmować będą wdrożenie elementów zielonej taktyki właściwej dla lekkiej piechoty.

Finałem będzie „pętla taktyczna”

Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.
W połowie szkolenia dołączy do nich dziewiętnastu żołnierzy rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.
Szkolenie zakończy się w sobotę 17 października. Wtedy to terytorialsi złożą przysięgę wojskową na placu apelowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Nałożone obostrzenia epidemiczne spowodowały, że przysięga będzie zamknięta dla gości i po raz kolejny odbędzie się z daleko od miejsca stacjonowania.

Zasilą cztery bataliony

Tego samego dnia przysięgę wojskową złożą żołnierze realizujący szkolenie podstawowe w systemie 8x2dni. Czternastu żołnierzy dołączy do szkolących się w Wędrzynie i wspólnie wypowie słowa roty przysięgi.

Następnie wspomniani żołnierze rozpoczną służbę w jednym z czterech batalionów lekkiej piechoty. Dwa z nich znajdują się w naszym regionie - 61 batalion w Grójcu oraz 62 w Radomiu. Ponadto w skład 6. Mazowieckiej wchodzą też: 64 batalion w Płocku oraz 65 w Pomiechówku.

Kto może zostać terytorialsem?

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno rezerwiści jak i osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), mogą zostać terytorialsami. Podstawowe wymagania to, między innymi” obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego. Proces szkolenia terytorialsa rozpoczyna się od 16 - dniowego szkolenia podstawowego, które jest przeznaczone dla osób niemających wcześniej do czynienia z wojskiem. Dla żołnierzy rezerwy przeznaczone jest szkolenie wyrównawcze, trwające osiem dni. Oba szkolenia otwierają trzyletni cykl.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie