Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zasilą 62. Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu. W poniedziałek początek szkolenia

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Ćwiczenia w terenie to nieodłączny element szkolenia terytorialsów. Nowi ochotnicy w Radomiu pojawią się już w poniedziałek.
Ćwiczenia w terenie to nieodłączny element szkolenia terytorialsów. Nowi ochotnicy w Radomiu pojawią się już w poniedziałek. Archiwum Wojsk Obrony Terytorialnej
W poniedziałek 14 października ponad siedemdziesięciu ochotników przekroczy bramę Radomskiego batalionu lekkiej piechoty. Nowo powołani żołnierze rozpoczną terytorialną służbę wojskową w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Najbliższe dni ochotnicy spędzą na szkoleniu podstawowym w Radomiu. 62 batalion lekkiej piechoty w Radomiu liczy ponad 480 żołnierzy. W poniedziałek w radomskiej jednostce wojskowej rozpocznie się dwutygodniowy poligon. Po raz pierwszy takie szkolenie będzie odbywało się w Radomiu. Weźmie w nim udział ponad siedemdziesięciu żołnierzy ochotników, którzy następnie złożą uroczystą przysięgę. Ta odbędzie się w niedzielę 27 października i będzie połączona z tak zwanym „Dniem Otwartych Koszar”.

- Dzień powołania jest pierwszym w czasie służby ochotników, którzy swoje kroki skierują do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak wygląda ten dzień? Ochotnicy wypełnią niezbędne dokumenty, przejdą badania lekarskie, sprawdzą swój wskaźnik masy ciała oraz swoją sprawność fizyczną i co najważniejsze założą mundur żołnierza Wojska Polskiego. Ten dzień jest także pierwszym dniem szkolenia podstawowego, w którym ochotnicy rozpoczną swoją służbę - wyjaśnia podporucznik Jolanta Maciaszek, rzecznik prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolenia głównie w dni wolne od pracy

Terytorialsi przez kolejne dni będą szkolić się z praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, taktyki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Również od pierwszego dnia ochotnicy będą wyposażani w karabinek MSBS Grot z którym nie rozstaną się do ostatniego dnia szkolenia.
- Szkolenie podstawowe kończy się pętlą taktyczną, czyli swojego rodzaju sprawdzianem umiejętności nabytych przez ostatnie dwa tygodnie zajęć. Nagrodą za przelany pot, wysiłek i trud włożony w szkolenie będzie przysięga wojskowa w czasie której żołnierze wypowiedzą słowa roty „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…” - dodaje podpułkownik Łukasz Baranowski, dowódca 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu.

Obrona Terytorialna opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „terytorialsami”. - W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą ojczyźnie - mówi podporucznik Jolanta Maciaszek.

Ponad tysiąc żołnierzy

W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 1100 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz ponad 240 żołnierzy zawodowych. Terytorialsi działają w tak zwanym obszarze Stałego Rejonu Odpowiedzialności na terenie całego województwa mazowieckiego. Głównym ich zadaniem jest pomoc ludności w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia.

W 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 1100 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz ponad 240 żołnierzy zawodowych. Terytorialsi działają w obszarze Stałego Rejonu Odpowiedzialności na terenie całego województwa mazowieckiego, gdzie głównym zadaniem jest pomoc ludności w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia. W skład mazowieckiej brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty: 61 z siedzibą w Grójcu, 62 w Radomiu, 64 w Płocku i w 65 Pomiechówku. Brygadą dowodzi pułkownik Przemysław Owczarek. W całym kraju w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 22 tysiące żołnierzy, około 90 procent z nich stanowią ochotnicy, aż 14 procent to kobiety. W całej Polsce chęć służby w tej formacji zadeklarowało już ponad 40 tysięcy osób.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie