Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O krok od uniwersytetu! Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Politechnice Radomskiej (zdjęcia, video)

Barbara Koś
Mirosław Luft, rektor Politechniki Radomskiej powiedział, że uczelnia rozpoczęła marsz ku uniwersytetowi.
Mirosław Luft, rektor Politechniki Radomskiej powiedział, że uczelnia rozpoczęła marsz ku uniwersytetowi. Fot. Szymon Wykrota
Rektor witał gości przez czterdzieści minut, życzenia pomyślności dla Politechniki trwały niewiele krócej. Brawa nie milkły. I chociaż niektórzy mylili Radom z Siedlcami, uroczystość inauguracji roku akademickiego 2010/2011 na Politechnice Radomskiej można uznać za superudaną!

- Rozpoczęliśmy marsz ku uniwersytetowi! - triumfalnie powitał zebranych tłumnie w Auli Głównej Politechniki gości rektor Politechniki Radomskiej, profesor Mirosław Luft.

SILNA UCZELNIA

Triumf uzasadniony albowiem Politechnika Radomska ma już sześć uprawnień doktoryzowania pozwalających w nie tylko utrzymać status politechniki, ale także przekształcić się w uniwersytet. - Uniwersytet Techniczno- Humanistyczny - przypomniał rektor Luft. - Jeśli dodać, że w roku 2009 Wydział Mechaniczny uzyskał ponadto uprawnienia habilitowania i uruchomił studia doktoranckie, osiągnięcia Politechniki sprawiają, że uczelnia nasza coraz silniej zaznacza swoje miejsce na akademickiej mapie Polski i Europy - stwierdził rektor Luft.

Jubileusz 60-lecia skłania do refleksji i zadumy nad minionym okresem. Rektor Luft przypomniał go w formie krótkiego resume: od początku działalności uczelni, czyli jednowydziałowej (był to Wydział Mechaniczny, który też ma 60 lat!) Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej Naczelnej Organizacji Technicznej utworzonej w Radomiu w roku 1950 po sześciowydziałową (plus dwa instytuty na prawach wydziału) silną uczelnię, w której na 26 kierunków kształcenia o ponad 74 specjalnościach kształci się dziś blisko dziewięć tysięcy studentów.

PRACA KILKU POKOLEŃ

Osiągnięcia Politechniki to doskonale wykształcona, nieustannie podnosząca swoje kwalifikacje kadra dydaktyczno-naukowa, niezwykle otwarta na młodych ludzi. Uczelnia wciąż rozwija warunki kształcenia. Studenci zdobywają wiedzę korzystając z nowoczesnych urządzeń i technik nauczania. Odbywają praktyki w najlepszych firmach naszego kraju, ciesząc się coraz większym zaufaniem ze strony pracodawców.

- Wysoki komfort studiowania gwarantuje baza lokalowa naszej uczelni - podkreślił profesor Luft.
Po przenosinach rektoratu do wyremontowanego obiektu, lepsze warunki zyskał Wydział Transportu i Elektrotechniki. Na studentów czeka również bogato wyposażona multimedialna Biblioteka Główna, oferującą książki, zbiory specjalne oraz prenumeraty pism krajowych i zagranicznych. Zdecydowana większość zasobów bibliotecznych jest skomputeryzowana, a placówka jest najlepiej ocenianą biblioteką na uczelniach technicznych w Polsce.

- Osiągnięcia i dynamiczny rozwój ostatnich lat, na które pracowało kilka pokoleń pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych uczelni, pozwalają z ufnością spoglądać w przyszłość - mówił rektor. - A także stawiać nowe, ambitne zadania.

Najbliższe z nich i najważniejsze to przekształcenie uczelni w Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny, z czym wiązać się będzie utworzenie dwu nowych wydziałów na bazie istniejących instytutów na prawach wydziału.

Nobilitacji tej towarzyszyć będą musiały dalsze podnoszenie poziomu badań naukowych oraz doskonalenie procesu dydaktycznego, a także dbałość o rozwój kadry naukowej i rozwój infrastruktury uczelni. - I na to wszystko nas stać - zapewnił rektor. Mirosław Luft.

IMMATRYKULACJA

Uroczysty moment miał akt immatrykulacji studentów pierwszego roku.
Przy wtórze pieśni Gaude Mater Polonia w wykonaniu uczelnianego chóru pod batutą Wojciecha Szalińskiego ślubowanie odebrał i wręczył indeksy profesor Zbigniew Łukasik, prorektor do spraw dydaktycznych i studenckich. Rektor Mirosław Luft każdego z immatrykulowanych uderzał berłem w ramię mówiąc: przyjmuję cię w poczet studentów Politechniki Radomskiej.

Następnie przystąpiono do wręczania odznaczeń. Tym razem pracownikom wręczono tylko Medale Komisji Edukacji Narodowej, a przedstawicielom firm współpracujących z Politechniką Medale Kazimierza Pułaskiego, bo druga uroczystość, czyli Święto Uczelni odbędzie się za tydzień.

Po wystąpieniach gości i studentów wykład inauguracyjny "Jan Kochanowski - humanista wobec nauki i polityki" wygłosił profesor Dariusz Chemperek, dyrektor Instytutu Filologiczno-Pedagogicznego.
Uroczystość zakończył uroczysty Gaudeamus w wykonaniu chóru Politechniki Radomskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie