Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 600-lecia w Jastrzębiu. W czerwcu odbędą się główne uroczystości tego święta

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Od lewej: proboszcz jastrzębskiej parafii Zbigniew Tuchowski, ksiądz arcybiskup Wacław Depo i wójt gminy Andrzej Bracha.
Od lewej: proboszcz jastrzębskiej parafii Zbigniew Tuchowski, ksiądz arcybiskup Wacław Depo i wójt gminy Andrzej Bracha. Facebook / 600-lecie Jastrzębia
Każdego miesiąca gmina Jastrząb planuje organizację wydarzeń mających na celu uczczenie 600 urodzin. W kwietniu odbędzie się turniej piłki nożnej. Tymczasem znamy już dokładny program głównych obchodów zaplanowanych na czerwiec.

Przed nami turniej piłki nożnej. Wydarzenie zaplanowano na 30 kwietnia i odbędzie się w godzinach 9-16 na obiektach sportowych KS Jastrząb przy ulicy Sportowej 1. Uczestnicy: dzieci z rocznika 2009-2012 (rozgrywki na boisku trawiastym), seniorzy (na boisku Orlik - wpisowe 100 złotych), podobnie turniej oldboyów. Przewidziano nagrody, puchary oraz poczęstunek. Zgłoszenia można kierować do organizatorów: prezes KS Jastrząb Wojciech Warso, telefon 888472439, przewodniczący Rady Gminy Sławomir Bińkowski 608090605. Turniej będzie rozgrywany o puchar wójta gminy i proboszcza parafii w Jastrzębiu.

Centralne wydarzenia

W maju następujące plany: sadzenie 600 drzewek wokół zalewu oraz na placach w różnych miejscowościach w gminie i układanie kompozycji z kamienia piaskowca nad zalewem połączone z organizacją biegów na 600 metrów. Będzie też rajd rowerowy. W czerwcu będzie turniej piłki siatkowej, ale główne wydarzenia zaplanowano na końcówkę miesiąca. 25 czerwca będzie sesja naukowa poświęcona dziejom Jastrzębia (z udziałem wybitnych prelegentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego  Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Zaplanowano również „Maryjna procesja 600-lecia” ulicami Jastrzębia, z sześcioma stacjami. 26 czerwca będą Świętojanki, a więc tradycyjne święto Jastrzębia. Uroczystej mszy świętej, która odbędzie się dwa dni wcześniej będzie przewodniczył ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, pochodzący z Szydłowca. Zaproszono wielu duchownych, między innymi arcybiskupa Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego.

Sporo się działo

W czwartek, 6 stycznia odbyła się sesja Rady Gminy Jastrząb, która zainaugurowała 600. urodziny założenia miejscowości. Przybyło wielu samorządowców, wspomniany ksiądz Albert Warso wygłosił wykład na temat historii Jastrzębia. W trakcie sesji zainscenizowano założenie Jastrzębia. Przybyli trzej królowie, którzy wręczyli akt założenia miejscowości wójtowi. Każdego miesiąca, z okazji 600-lecia w Jastrzębiu organizowane są różne imprezy kulturalne. W lutym był wielki zlot morsów, z miejscowymi Mrozoodpornymi na czele. 26 marca odbył się turniej piłki siatkowej. Do siatkarskiego turnieju przystąpiło sześć zespołów męskich: Bobry Lewaszówka, Lerko Kielce, Skarpa Lublin, Pasjonaci Radom, Czarny Szydłowiec oraz gospodarze Domino Jastrząb, którzy zwyciężyli.

Spotkanie z papieżem

W połowie marca Papież Franciszek pobłogosławił gminę Jastrząb z okazji 600-lecia. Uczestnikami spotkania z Ojcem Świętym byli: Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb, z małżonką Barbarą, Albert Bobrowski, sekretarz gminy Jastrząb oraz ksiądz prałat Albert Warso, który pochodzi z gminy Jastrząb, a na co dzień pracuje w Watykanie w Kongregacji Nauki i Wiary. I to właśnie dzięki temu kapłanowi udało się to spotkanie zorganizować. Ojciec Święty pobłogosławił 16 marca wszystkim mieszkańcom gminy Jastrząb z okazji jubileuszu, jak też pobłogosławił świecę 600-lecia Jastrzębia.

Zacna historia

Jak czytamy na stronie Urzędu Gminy, według Jana Długosza Jastrząb został założony przez biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca XV w 1422 roku na miejscu po wykarczowanym lesie na terytorium iłżeckim, należącym do biskupów krakowskich. Jastrząb prawa miejskie stracił 1869 roku w ramach represji zaborcy, Jastrząb status miasta utracił. Wówczas car Aleksander II zmienił tę miejscowość na osadę i włączył do gminy Rogów. Los Jastrzębia podzieliły inne miasta, takie jak: Ciepielów, Gielniów, Kazanów, Magnuszew, Przytyk, Wolanów, a rok później również Wierzbica.

Gmina Jastrząb na początku 2023 roku chce odzyskać utracone prawa miejskie. W październiku ubiegłego roku odbyły się konsultacje z mieszkańcami gminy. Ludzie mogli głosować na "TAK" lub "NIE". Specjalne stanowisko było udostępnione mieszkańcom w Urzędzie. Odbyły się również spotkania w terenie, w sołectwach. Na terenie całej gminy uprawnionych do głosowania było 4151 mieszkańców. W konsultacjach udział wzięło 319 z nich, czyli 7,68 procent. Za nadaniem statusu miasta opowiedziało się 287 osób, czyli 89,96 procent, przeciw było szesnaście (5,01%) - tyle samo mieszkańców wstrzymało się od głosu. W samym Jastrzębiu na 808 osób uprawnionych do głosowania wzięło udział 51 mieszkańców, co stanowi 6,31%. Za nadaniem statusu miasto zagłosowało 47 osób, czyli 92,15 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie