Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 9 rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w Radomiu

Barbara Koś
Tadeusz Klocek
W środę w Radomiu odbyły się uroczystości 9 rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, wśród nich para prezydencka: Lech i Maria Kaczyńscy.

Uroczystości rocznicy katastrofy smoleńskiej w Radomiu

Uroczystości smoleńskie rozpoczęły się już we wtorek, 9 kwietnia. Zaprosili na nie Robert Grudzień, Klasztor Ojców Bernardynów i władze miasta.

Najpierw złożono kwiaty pod pomnikiem pary prezydenckiej: Marii i Lecha Kaczyńskich przed klasztorem ojców Bernardynów. Wiązanki składali i stawiali znicze a potem modlili się pod pomnikiem między innymi: Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów; Wojciech Skurkiewicz, wiceminister Obrony Narodowej; Andrzej Kosztowniak, poseł; Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice i Lucyna Wiśniewska ze stowarzyszenia „Inicjatywa”. Później odbyła się uroczysta msza święta. Przewodniczył i homilię wygłosił ojciec Stanisław Górka, gwardian klasztoru ojców bernardynów.

Wiara i modlitwa

- Potrzeba nam dziś wielkiego zaangażowania w odnowie moralnej naszej Ojczyzny - mówił ojciec Stanisław Górka. - Musimy także wychowywać młode pokolenia w duchu umiłowania Ojczyzny. Pamiętajmy, że niepodległość Polski nie jest nam dana raz na zawsze. Ale ta niepodległość od zarania wiązała się z wiarą i modlitwą.

W liturgii uczestniczyła rodzina radomianina, porucznika pilota Artura Ziętka, nawigatora Tu-154.
Odczytano także listy od Andrzeja Dudy, prezydenta Polski i Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. Następnie rozpoczął się koncert pamięci 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. W części artystycznej wystąpili soliści Opery i Teatru Muzycznego w Łodzi, Jerzy Zelnik - narrator i Robert Grudzień - kompozytor, organy.

Obchody miejskie

W środę, 10 kwietnia, w 9 rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, o godzinie 12, w kościele garnizonowym odprawiona została msza święta w intencji ofiar katastrofy. Po mszy jej uczestnicy, wśród których byli przedstawiciele władz miasta i Rady Miejskiej, a także rodzina Artura Ziętka, przedstawiciela wojska, w asyście orkiestry wojskowej i kompanii wojska przeszli przed Urząd Miejski, przy ulicy Żeromskiego 53. Przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy żołnierze zaciągnęli wartę honorową. Odegrano Mazurka Dąbrowskiego.
Jako pierwsi kwiaty i wiązanki złożyli bliscy Artura Ziętka. Potem delegacje wraz z orkiestrą wojskową przeszły pod pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich, znajdujący się obok Klasztoru ojców Bernardynów, na rogu ulic Traugutta i Żeromskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicze.
Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot z polską delegacją na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób. Wśród nich mieszkańcy naszego regionu: Artur Ziętek, nawigator, Andrzej Michalak, mechanik i Paweł Janeczek, oficer Biura Ochrony Rządu.

Życzenia na Wielkanoc 2019. Wierszyki - śmieszne, krótkie, wielkanocne SMS

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie