Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody jubileuszu 60-lecia Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego odbyły się także w Elektrowni

Barbara Koś
Otwarcie wystaw: od lewej Leszek Jastrzebiowski, Włodzimierz Pujanek i Cezary Dubiel.
Otwarcie wystaw: od lewej Leszek Jastrzebiowski, Włodzimierz Pujanek i Cezary Dubiel. Krzysztof Zdanowicz, RTF
Obchody jubileuszu 60-lecia Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego odbyły się także w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. W niedzielę, 30 maja, otwarto tam dwie wystawy, a także prezentowano nowoczesny sprzęt fotograficzny.

Jedną z nich byla wystawa obejmująca pokazy twórczości Andrzeja Krynickiego – „Fotografia” , drugą, fotografie Cezarego Dubiela – „Strefa Wyobraźni”.

Gości powitali Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni i Leszek Jastrzebiowski, prezes Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, którzy podkreślił, jak bardzo cennym jest dorobek obu artystów fotografików.

Andrzej Krynicki (1930 - 2005)– polski artysta fotograf, uhonorowany był wieloma prestiżowymi tytułami. Na wystawie w Elektrowni zaprezentowane zostały jego „Fotografie”. Wystawa jest odtworzeniem, w nowoczesnej technologii fotograficznej, części fotogramów Andrzeja Krynickiego z oryginałów pozostających w posiadaniu rodziny.

Za pomysł wystawy dziękowali obecni na wernisażu żona fotografika oraz syn z żoną.

- Jestem szczęśliwy, że to się udało - mówi syn fotografika, Marcin Krynicki.- Myślę, że fotografie ojca są ponadczasowe. Dzięki zastosowaniu w nich oryginalnej techniki jest w nich coś, co przykuwa wzrok.

Jak mówiono podczas wernisażu, sposób fotografowania Andrzeja Krynickiego oparty na bardzo kontrastowych, czarno- białych tonacjach, wyróżniał go spośród twórców całego świata. Budował swoje obrazy w fotochemicznej ciemni pracując w mozolny i oryginalny sposób.

Cezary Dubiel, artysta fotograf, ze Szczecina, uhonorowany również prestiżowymi w sferze fotografii tytułami, na wystawie pokazał projekt artystyczny „Strefa wyobraźni”.

- Bardzo dziękuję, - zwłaszcza Basi Polakowskiej, że zostałem zaproszony na jubileusz Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, jako jedyny "obcy" fotografik - mówił Cezary Dubiel.

Wspomniał, że jako twórcę zainspirował go już w wieku przedszkolnym, Salvador Dalí, jeden z najbardziej znanych surrealistów, którego obrazy zobaczył w albumie mamy, nauczycielki plastyki. I wciąż odczuwa jego ducha...

Autor, jak piszą krytycy, penetruje swoją wyobraźnię, aby stworzyć obraz oderwany od rzeczywistości, ale na tyle z nią związany, że do złudzenia przypomina sen, gdzie świat realny jest wymieszany z ułudą. Nie sposób przejść obok takich prac obojętnie. One intrygują, niekiedy niepokoją, a czasem bawią.

Celem jego twórczości jest wzbudzenie reakcji w podświadomości widza poprzez kojarzenie ze sobą różnych przedmiotów, obrazów czy fragmentów rzeczywistości. To metoda pobudzenia do myślenia, wdrożenia w świat własnej wyobraźni, czy nawet odczuć.

Podczas wystaw trwała prezentacja sprzętu fotograficznego firmy Ricoh.

Obie ekspozycje czynne będą do 20 czerwca.

Wystawy w Elektrowni zakończyły tygodniowe obchody jubileuszu 60 lecia RTF.

Ostatni akord święta nastąpi 16 lipca, bo w tym właśnie dniu w DK Idalin, Bluszczowa 4/8 o godzinie 18 nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej „Autozmory” Roberta Sumińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie