Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Lipsku

koz
Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Zołnierzy" Wyklętych w Lipsku.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Zołnierzy" Wyklętych w Lipsku. KP PSP Lipsko
Tegorocznym obchodom Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Lipsku towarzyszyło wiele wydarzeń. Uroczystości trwały kilka godzin.

Obchody rozpoczęły się od zbiórki 25 pocztów sztandarowych instytucji, organizacji, stowarzyszeń na placu przed kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lipsk.

Odprawiona została Msza Świętą w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, którą koncelebrował ksiądz kanonik Henryk Jagieło, proboszcz lipskiej parafii. Po mszy odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych na cmentarz parafialny w Lipsku. Tam odbył się Apel Pamięci Wyklętych – Niezłomnych. Wygłoszono kilka okolicznościowych przemówień i zmówiono modlitwę za zamordowanych i zmarłych żołnierzy polskiej konspiracji. Przedstawiciele powiatu, miasta i gminy, instytucji oraz stowarzyszeń na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, przy Krzyżu Katyńskim złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Kolejna część uroczystości miała miejsce w Lipskim Centrum Kultury, gdzie odbył się wykład Arkadiusza Kutkowskiego, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Radomiu na temat „Żołnierzy Wyklętych”. Zebrani goście obejrzeli film pod tytułem „Zagończyk”.

Później w Galerii Piaskowiec została otwarta wystawa ikon zatytułowana „Wieczorna modlitwa desek”. W ten sposób uczczono 50 lat kapłaństwa księdza Stanisława Drąga, który urodził się na ziemi lipskiej w Kałkowie, gmina Ciepielów. Jednocześnie można było obejrzeć wystawę pochodzącą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej pod nazwą „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950”.

Wśród zaproszonych gości byli: Krzysztof Murawski – dyrektor delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, kapitan Karol Dudzic –przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu, władze powiatu lipskiego, Miasta i Gminy Lipsko, Delegacja Nadleśnictwa lasów państwych ze Zwolenia i Marcul, przedstawiciele Niezależnego Samorządo-wego Związku Zawodowego „Solidarnośc” Ziemia Radomska i Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej w Lipsku Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Strzelcy, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Lipska oraz dekanatu lipskiego, parafii Tarłów i dekanatu siennieńskiego z Sienna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie